Ikona Ikona Ikona

Slováci netajili sklamanie po nezaslúženej prehre s Chorvátskom

Autor: admin

Prvá prehra v piatom zápase, kvalitný výkon našich sokolov, šťastné víťazstvo 1:0 vicemajstrov sveta z roku 2018, tak možno charakterizovať zápas Slovenska s Chorvátskom v kvalifikácii MS 2022. Slovensko v H-skupine so ziskom 6 bodov figuruje na štvrtej priečke. Na záver septembrového trojzápasu privíta v utorok 7. septembra opäť na bratislavskom Národnom futbalovom štadióne Cyprus (20.45 h).

OFSR – Bratislava/Milan Valko

Slováci po remíze v Slovinsku 1:1 siahali na ďalší nerozhodný výsledok, štyri minúty pred koncom riadneho hracieho času však inkasovali od Marcela Brozoviča. Tabuľku vedie vďaka lepšiemu skóre Rusko, ktoré nazbieralo desať bodov rovnako ako Chorvátsko. Tretia pozícia patrí Slovinsku o bod pred Slovenskom. Na záverečný turnaj do Kataru postúpia priamo jedine víťazi skupín, tímy z druhých miest zabojujú v baráži. V ďalších stretnutiach tejto skupiny Cyprus prehral doma s Ruskom 0:2 a Slovinsko zdolalo Maltu 1:0.

kvalifikácia MS 2022 – H-skupina:

Slovensko – Chorvátsko 0:1 (0:0)

Gól: 86. Brozovič. ŽK: Pekarík, Boženík – Ivušič. Rozhodovali: Frankowski – Boniek, Winkler (všetci Poľ.), 9047 divákov.

Slovensko: Rodák – Pekarík (88. Strelec), Šatka, Škriniar, Hancko – Lobotka – Mak (79. Jirka), Kucka, Hamšík (62. Duda), Weiss (79. Koscelník) – Schranz (62. Boženík)

Chorvátsko: Ivušič – Juranovič, Lovren, Vida, Sosa – Vlašič (55. Pašalič), Brozovič, Kovačič (84. Majer) – Ivanušec (55. Perišič), Čolak (55. Livaja), Oršič (62. Kramarič)

Prvú streleckú príležitosť nevýrazného úvodu zápasu si vypracovali Chorváti, Brozovič zakončil kombináciu v okolí šestnástky nad Rodákovu bránku. Oveľa nebezpečnejšia bola strela spoza pokutového územia v podaní Oršiča, ktorá „lízla“ brvno. Rodáka preveril aj Ivanušec, slovenský brankár pokryl jeho prízemný pokus. Slováci sa spočiatku príliš nedostávali do ofenzívnych činností, aspoň trocha vzruchu na polovici súpera narobilo napádania Schranza, no šanca sa z toho nezrodila. V 19. minúte vystrašil domácich Čolak, ktorý dostal prihrávku do šestnástky, na poslednú chvíľu jeho zakončenie Škriniar zblokoval sklzom na roh. Slováci prvýkrát pohrozili o tri minúty neskôr, po rýchlej akcii poslal Weiss technickú strelu tesne vedľa Ivušičovej bránky. Onedlho vyšla slovenská spolupráca na pravom krídle, do šance vyslala Maka, jeho tvrdú strelu vyrazil chorvátsky brankár na roh. Po polhodine hry a faule na Lobotku zahrali domáci z priameho kopu signál na vzdialenejšiu žrď, po hlavičkovom priťuknutí Šatku zblokovali hostia strelu Schranza i dorážku Kucku.

Slováci s pribúdajúcim časom prvého polčasu ukázali potenciál v útočnej fáze a viackrát sa mohli dostať aj do vedenia, druhé dejstvo však odštartovali aktívnejšie Chorváti. Ich tréner Dalič napriek tomu už po desiatich minútach zamiešal zostavou a do akcie naraz nasadil až trojicu čerstvých futbalistov. So striedaniami dlho neotáľal ani jeho náprotivok Tarkovič, po vyše hodine hry prišli post za post Duda namiesto Hamšíka a Schranza vymenil Boženík, autor gólu z predchádzajúceho duelu v Slovinsku. Osud stretnutia stále visel vo vzduchu, v 73. minúte mohol misky váh na domácu stranu nakloniť Boženík, ale po prihrávke Maka neusmernil loptu z bezprostrednej blízkosti do priestoru troch žrdí. Situácia troch proti trom nedotiahli úspešne Duda s Kuckom a neskôr si strelu striedajúceho Jirku z druhej vlny postrážil Ivušič. Slovákov mrzeli nevyužité možnosti, v 86. minúte inkasovali, po priamom kope odvrátil Kucka loptu len na hranicu šestnástky a odtiaľ bez prípravy otvoril skóre Brozovič. Domáci nezložili zbrane a zatlačili favorita, blízko k vyrovnaniu boli strely Boženíka aj Kucku, v oboch prípadoch však bravúrne zasiahol Ivušič a v poslednej akcii vyrovnaného zápasu prestrelil bránku Škriniar.

Hlasy po zápase /zdroje: TASR, RTVS/:

Štefan Tarkovič, tréner SR: ,,Trúfam si povedať, že to bol najlepší výkon tímu pod mojím vedením. Odchádzame bez bodu, ale zaslúžili sme si tri. Diváci nám vytvorili prajnú atmosféru a mužstvo im energiu vrátilo na ihrisku. Dokázali sme si vytvoriť väčší počet šancí ako súper a boli sme lepší ako Chorváti. Napokon rozhodla individuálna kvalita Brozoviča pri zakončení. Nám chýbal väčší pokoj v zakončení, hráči veľmi chceli a možno im to zväzovalo nohy. Po takomto výkone im však nemám čo vyčítať. Do ďalšieho duelu s Cyprom ideme s imperatívom zvíťaziť.“

Zlatko Dalič, tréner Chorvátska: ,,Skúšali sme to, ako sa dalo, v priebehu zápasu sme na ihrisko poslali oddýchnutých hráčov. Protivník hral agresívne, kompaktne, dobre, takže nám môžem len zablahoželať k trom bodom.“

Marek Hamšík, stredopoliar a kapitán SR: ,,Bol to opäť solídny výkon z našej strany. Aj keď sa prehralo, diváci po záverečnom hvizde ocenili výkon mužstva. Dali sme do toho všetko, veľa sme sa nabehali, veľmi to bolelo, ale o tom je moderný futbal. Rozhodla jedna strela, určite sme si zaslúžili viac.“

Milan Škriniar, obranca SR: ,,Dnes nám chýbalo trochu šťastia. Hodnotí sa mi to veľmi ťažko, dali sme do toho všetko, bojovali sme a makali sme. Bohužiaľ, prišla štandardná situácia a inkasovali sme. Chorváti majú kvalitný tím. Diváci ocenili našu snahu, hnali nás dopredu a cítili sme ich, bohužiaľ sme ich nepotešili výsledkom.“

Dávid Hancko, obranca SR: ,,Zo začiatku som sa na ľavom kraji obrany chvíľu hľadal, ale čím viac zápas plynul, tým som sa cítil lepšie. Prevláda veľké sklamanie z výsledku. Dnes nám chýbala efektivita. Veľké šance Chorváti nemali, boli sme vzadu pevní, aj dopredu sme boli aktívni. Po inkasovanom góle sme mali 4-5 príležitostí na vyrovnanie, ale nebolo nám dopriate.“