Pred 110 rokmi sa narodil Ivan Chodák

OFSFR – Bratislava

Autor: Ladislav Harsanyi

Foto: Archív Fanklub SVK

S rovnakou láskou si obliekal biely lekársky plášť a nosil futbalový (ale aj hokejový) dres. Prvý slovenský ligový futbalista – doktor medicíny. Prvý kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie. Džentlmen na ihrisku i mimo neho. Všestranný športovec a človek s nevídaným zmyslom pre fair play. Taký bol počas svojho života dolnokubínsky rodák Ivan Chodák. V sobotu 3. februára 2024 uplynulo 110 rokov od jeho narodenia. Zomrel pred tridsiatimi rokmi, 14. februára 1994.

Bol to Ivan Chodák, ktorý 27. augusta 1939 s kapitánskou páskou na rukáve priviedol futbalovú reprezentáciu Slovenska v Bratislave na prvý oficiálny medzištátny zápas proti Nemecku. Jedenásť rokov si obliekal dres Slovana (pod názvami I. ČSŠK Bratislava a ŠK Bratislava), bol jeho kapitánom. Ním bol aj v hokejovom tíme ŠK Bratislava.

Na ihrisku, ale aj mimo neho bol vzorom slušnosti a ohľaduplnosti, dostal prezývku Rytier v kopačkách. Futbalové ocenenie SFZ  Cena fair play nesie právom meno po MUDr. Ivanovi Chodákovi.

Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie oslávil v roku 2019 svoje 9. narodeniny v jeho rodnom kraji – v Oravskom Podzámku – pri príležitosti 80. výročia od spomenutého zápasu Slovenska s Nemeckom.

Vďaka fanklubu má dnes MUDr. Ivan Chodák pamätnú tabuľu s bustou v Dolnom Kubíne, ktorú slávnostne odhalili pri jeho rodnom dome na Hviezdoslavovom námestí 23. septembra 2022.