Slováci napokon budú hrať v Petrohrade a Seville

Novými dejiskami zápasov slovenských futbalistov na EURO 2020 budú Petrohrad a Sevilla. V piatok o tom rozhodla Európska futbalová únia (UEFA), ktorá tiež mala potvrdiť Mníchov ako jedno z organizátorských miest o rok preloženého turnaja.

OFSR – Bratislava/mv

Foto: www.uefa.com

Slováci mali pôvodne odohrať zápasy E-skupiny proti Poľsku (14. júna) a Švédsku (18. júna) na dublinskom Aviva Stadium, resp. proti Španielsku (23. júna) na štadióne San Mames v Bilbau. Keďže írska vláda a baskické regionálne úrady nemohli garantovať na UEFA účasť divákov, vypadli zo zoznamu dejísk ME 2020.

Po novom sa SR predstaví proti Poľsku a Švédsku v Petrohrade, resp. proti Španielsku v Seville. Na štadióne Krestovskij (Gazprom Arena) sa budú hrať aj zápasy B-skupiny Belgicko – Rusko (12. júna), Fínsko – Rusko (16. júna), Fínsko – Belgicko (21. júna) a jedno štvrťfinále (2. júla).

Pre vedenie Slovenského futbalového zväzu (SFZ) i realizačný tím hlavného trénera Štefana Tarkoviča to znamená urobiť zmeny v porovnaní s pôvodným plánom. Do začiatku šampionátu zostáva už len 49 dní. Slováci mali mať tréningový tábor v Írsku. Zmení sa tak celá logistika slovenských príprav na turnaj. Pred ním osemfinalista predchádzajúceho EURO 2016 vo Francúzsku absolvuje tréningový kemp v rakúskom Windischgarstene, vrátane dvoch prípravných zápasov s Bulharskom (1. júna v Ried im Innkreis) a Rakúskom (6. júna vo Viedni).

,,Nepovedal by som, že je to očakávané rozhodnutie, ale je logické. UEFA musela brať do úvahy jednak pandemické opatrenia a potom časový harmonogram zápasov jednotlivých skupín. Z toho je využitie štadióna v Petrohrade optimálne, hoci sa na ňom bude hrať až šesť skupinových zápasov,“ povedal pre web Slovenského futbalového zväzu (SFZ) reprezentačný tréner Štefan Tarkovič.

Hlavný stan, ktorý mali mať Slováci v Dubline, sa teda bude sťahovať. ,,Situáciu nám komplikujú cestovné povinnosti, do Ruska potrebujeme víza a ich vydanie môže trvať až štrnásť dní. V tejto chvíli vychádzame z toho, že organizátori v Petrohrade nám priamo ponúknu nejaké možnosti a my si z nich jednu vyberieme. Do úvahy však treba brať aj fakt, že rovnako uvažujú aj Poliaci a Švédi a že domáci tím, Fíni a Belgičania, ako účastníci B-skupiny, si už výber základne v tejto lokalite urobili,“ dodal hlavný tréner, ktorý bude členom pracovnej skupiny, ktorá do Ruska pocestuje v najbližšom možnom čase.

Celý logistický plán pobytu mužstva na EURO je teraz v procese opätovnej tvorby. ,,Vychádzame z nami nastaveného plánu, teda že základňa bude v Petrohrade či okolí, počas pobytu tam absolvujeme dva zápasy a potom sa presunieme do Španielska. Ale to hovorím bezprostredne po obdržaní informácie o nových dejiskách našich stretnutí na ME, keď je ešte stále veľa premenných v celej pobytovej rovnici,“ naznačil Tarkovič nutnosť operatívnych riešení.

,,Vnímam to ako fakt a aj pozitívny, pretože na tribúnach bude môcť byť určité percento divákov. Budúci týždeň idú naši pracovníci do Petrohradu, takže celú tú procedúru absolvujeme úplne od začiatku tak ako to bolo s Dublinom a Bilbaom. Čo sa týka Petrohradu, ako to bude vyzerať cenovo uvidíme až po návšteve. Storno poplatky za Dublin a Bilbao bude kompenzovať UEFA,“ uviedol prezident SFZ Ján Kováčik.

Všetky vstupenky na zápasy v Bilbau a Dubline UEFA zrušila. Ďalšie informácie o predaji vstupeniek na premiestnené zápasy v Londýne, Petrohrade a Seville budú oznámené na EURO2020.com. Majitelia vstupeniek na zápasy v Bilbau a Dubline budú mať prednostný prístup pri predaja vstupeniek na stretnutia v nových mestách.