Ikona Ikona Ikona

Remíza s Maltou sa v podstate rovná prehre

Autor: admin

Slovenskí futbalisti remizovali v druhom zápase kvalifikácie MS 2022 doma s Maltou 2:2. Zverenci trénera Štefana Tarkoviča prehrávali po prvom polčase 0:2, po zmene strán dokázali aspoň vyrovnať po zásahoch Dávida Strelca a Milana Škriniara. Pre oboch to boli prvé góly v národnom tíme. Táto remíza s Maltou sa v podstate rovná prehre!

OFSR – Trnava/mv

Futbalisti Malty figurujú vo svetovom rebríčku na 176 mieste. Dlho sa však zdalo, že si so Slovákmi vymenili dresy. Aj hanba je slabé slovo. Blamáž. Katastrofa. Poníženie. Kolaps. Taký potupný prvý polčas futbalová reprezentácia Slovenska v dejinách ešte nezažila. Žiadna chémia, žiadny útočník, chaotická obrana. ,,Je to tragické a otrasné. Je to veľká hanba. Dúfam, že to oľutujem a po zápase budem hovoriť niečo iné,“ hodnotil cez polčas v štúdiu RTVS bývalý slovenský reprezentant Róbert Vittek. Po zápase slová iba trošku zmiernil.

Po dvoch zápasoch patrí Slovákom v tabuľke 4. miesto s dvoma bodmi, s plným počtom 6 bodov vedú Rusi. Práve proti Rusku odohrajú slovenskí futbalisti svoj tretí zápas v H-skupine, duel je na programe v utorok 30. marca v Trnave. V ďalších stretnutiach tejto skupiny Chorvátsko zdolalo Cyprus 1:0 a Rusko po to tuhom boji Slovinsko 2:1.

H-skupina:
Slovensko – Malta 2:2 (0:2)

Góly: 49. Strelec, 53. Škriniar – 16. Gambin, 19. Satariano. Rozhodovali: Lechner – Heidenreich, Gutschi (všetci Rak.). ŽK: Ďuriš, Koscelník – Camenzuli, Bonello, bez divákov.

Slovensko: Kuciak – Koscelník, Valjent, Škriniar, Hancko (38. Holúbek) – Hrošovský (81. Schranz) – Suslov (72. Rusnák), Kucka (46. Strelec), Greguš, Mak – Ďuriš (46. Boženík)

Malta: Bonello – Shaw, Pepe, Borg – J. Mbong, Guillaumier, Teuma (90.+1 Kristensen), Camenzuli – Gambin (68. Grech), P. Mbong (68. Mwoko) – Satariano (79. Pisani)

Malťania začali bez rešpektu a už po úvodných sekundách nebezpečne zahrozili, ale obrana Slovenska situáciu vyriešila. Potom už prevzali opraty zápasu do rúk slovenskí futbalisti, prvú šancu mali po rohovom kope. Škriniar hlavou trafil iba Ďuriša a od neho následne skončila lopta nad bránou. V 16. však hostia išli do vedenia, keď spoza šestnástky napriahol k strele Gambin a nádherne obstrelil Kuciaka – 0:1. Ešte väčší šok pripravil Slovákom o tri minúty neskôr Satariano, keď po centri z ľavej strany poslal loptu do bránky Kuciaka po druhý raz. Výbornú šancu na zníženie náskoku mal v 27. minúte Ďuriš, keď si výborne nabehol na kolmú prihrávku, ale po prehodení Bonella skončila lopta tesne vedľa brány. Do konca prvého polčasu si už potom favorit nedokázal vypracovať ani jednu šancu. Slovákom sa nedarilo ničím prekvapiť súpera, najmä vo finálnej fáze im chýbal kumšt a kreativita.

Po prestávke vybehli na ihrisko Strelec, ktorý nahradil Kucku a Boženík, ktorý vystriedal Ďuriša. Tri minúty po zmene strán Slováci znížili zásluhou Strelca, ktorý dotlačil loptu do siete hlavou. O štyri minúty neskôr Mak nacentroval loptu do šestnástky a Škriniar opäť hlavou vyrovnal. Slovákom po tomto góle narástli krídla, ďalšiu veľkú šancu mal Boženík, ale obranca hostí zastavil loptu pred bránkovou čiarou. Hostia čakali na rýchle protiútoky, po jednom z nich v 63. minúte Satariano tesne minul loptu. V dramatickom závere sa Slováci snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu, ale nepodarilo sa im to a v deviatom vzájomnom zápase s Maltou si pripísali druhú remízu.

Hlasy po zápase /zdroj: TASR, RTVS/:

Štefan Tarkovič, tréner SR: ,,Ťažko sa mi hľadajú slová. Zápas sme začali celkom dobre, aktívne, zmenili sme rozostavenie. Potom sme doplatili na katastrofálne individuálne chyby, za ktoré nás súper potrestal. Cez polčas sme spravili zmeny, podarilo sa nám cez štandardky vyrovnať, ale na zvrat sme už neukázali kvalitu v útočnej fáze. Musíme sa zamyslieť nad kvalitou, tá žiaľ na ihrisku rozhoduje. My nie sme schopní hrať s priemernými mužstvami tak, aby sme boli efektívni a úspešní. Môže to vyzerať ako vyhováranie, ale vypadlo nám deväť hráčov a my ich nie sme schopní nahradiť.“

Devis Mangia, tréner Malty: ,,Hrali sme s dobrým nasadením, hráči podali obetavý výkon. Bol to iný zápas ako proti Rusku, v ňom sme viac držali loptu ako dnes. Ale to sme vedeli a s tým išli do zápasu, že Slováci majú radi loptu. V prvom polčase sa nám však podarilo premeniť dve šance. Po prestávke sme spravili chyby pri dvoch štandardkách, ktoré súper potrestal, ale tak to už na tejto úrovni býva. So ziskom bodu z ihriska silného súpera sme spokojní.“

Milan Škriniar, obranca SR: ,,Ťažko sa mi to hodnotí. Úplne sme prespali prvý polčas a dobiehať dvojgólové manko je ťažké s každým súperom. S Maltou doma remizovať je smutné a to nechcem použiť ostrejšie slová. Musíme dať do toho každý viac. Musíme sa zamyslieť, takto sa hrať nedá. Bod s Maltou je málo.“

Dávid Strelec, útočník SR: ,,Chceli sme otočiť zápas, čo sa nám nepodarilo. Je to smutné, ale s tým už nič nenarobíme. Namiesto šesť bodov máme dva a teraz musíme ukradnúť body lepším súperom. Urobíme všetko pre to, aby sme to v ďalších zápasoch napravili.“

Dušan Kuciak, brankár SR: ,,Stratili sme dva body s Maltou a strašne ma to hnevá. Prvý gól nás uplne vykoľajil, druhý nás zabil. Veril som, že po vyrovnaní dokážeme ešte pridať ďalší gól, ale niečo tomu chýbalo. Určite sme mali vyhrať.“

Ján Greguš, stredopoliar SR: ,,Dva diametrálne polčasy. V prvom polčase sme nič neukázali, dostali sme prvý gól, potom sa bránili a pridali ďalší. V druhom polčase bola za našej taká aktivita, aká mala byť od začiatku. Vytvárali sme si veľ príležitostí a štandartiek, veľa nás faulovali v okolí šestnástky. Škoda, že sme nepridali aj tretí gól.“