O skvelú fanzónu pred zápasom Slovenska s Holandskom sa postarali futbalové legendy

Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie pred zápasom Slovenska s Holandskom už tradične v trnavskom hoteli Phoenix zorganizoval príťažlivú fanzónu, ktorú tentoraz výborne moderoval Marcel Forgáč a jej hosťami boli skutočné legendy čs. a slovenského futbalu. Majstri Európy 1976 z Belehradu, trnavský rodák Karol Dobiáš a Antonín Panenka a tiež bývalí tréneri slovenskej reprezentácie Ján Kocian a Stanislav Griga.

Samozrejme, medzi hosťami nechýbal Jozef Štibrányi, ktorý bol vôbec prvým slovenským futbalistom v histórii, ktorý gólovo uspel na majstrovstvách sveta 1962 v Čile proti Španielsku. Na ďalšej vydarenej akcii bolo okolo 100 fanklubákov.

Roman Táborský, predseda oficiálneho slovenského fanklubu a Marcel Forgáč privítali futbalové legendy a všetkých hostí. ,,Veľmi pekne ďakujem za pozvanie, je to pre mňa veľká česť a ešte o čosi väčšia výzva, keď si spomeniem na svojich kolegov a moderátorov, ktorí sú typickí ,,šporťáci“, že môžem moderovať toto stretnutie,“ zdôraznil M. Forgáč. Ten postupne vyspovedal všetkých skvelých bývalých futbalistov a reč sa hlavne krútila okolo výsledku zápasu Slovenska – s Holandskom.

J. Štibrányi pospomínal rôzne historky z pôsobenia v Spartaku Trnavu, ale pridal aj jednu zaujímavú, ktorá súvisela s Holandskom. ,,Spomínam si, že 30. októbra 1960 som odohral prvý medzištátny zápas. Bolo to proti Holandsku v Prahe a vyhrali sme 4:0. Takže mám na ,,oranjes“ veľmi príjemné spomienky a bolo by skvelé, keby sme toto víťazstvo zopakovali,“ vraví J. Štibrányi a jedným dychom dodal: ,,Veľmi ma mrzí, že tréner Janko Kozák nenominoval na tento dvojzápas Borisa Godála zo Spartaka Trnava. Veď je kapitán Trnavy, nového majstra Slovenska, hrá sa na našom štadióne, bol vyhodnotený za najlepšieho hráča Fortuna ligy v tejto sezóne a vie hrať futbal.

Potom si M. Forgáč zobral na mušku A. Panenku a K. Dobiáša. ,,Ďakujem za krásne privítanie, ale riadim sa takým heslom, že je pekné keď vám ľudia tlieskajú na úplnom konci, vtedy to najlepšie vyznie,“ poznamenal za veľkého potlesku A. Panenka, ktorý „drzým“ padáčikom do stredu bránky prekonal nemeckého gólmana Seppa Maiera a stanovil víťazstvo Československa 5:3 na pokutové kopy vo finále ME 1976 proti NSR. K. Dobiáš v stručnosti prítomných oboznámil s jeho kariérou v Spartaku Trnavu, s ktorým získal v rokoch 1968-1973 päť majstrovských titulov. Tiež povedal pikantnú príhodu. ,,Obidvaja sme sa vyučili za sústružníkov. V ČKD sme mali jednu mašinu v odbore ele ktronika a keď sme raz boli u Karla Šípa v jeho relácii, Karel sa Tondu opýtal, pán Panenka, čo by bolo s vami, keby ste v belehradskom finále nepremenil penaltu? Povedal mu, že by bol sústružník so štyridsaťročnou praxou.“

Sepp Maier sa veľmi ťažko dlhé roky nevedel vyrovnať s touto premenenou penaltou, ktorá obletela celý svet. ,,Ináč ako človek je to veľký srandista, ale keď počul meno Panenka, tak ho oblial studený pot. Po dlhých rokoch keď navštívil Prahu sme si zahrali golf, dali pivko a naše vzťahy sú odvtedy úplne v poriadku,“ vraví A. Panenka.

V závere sa M. Forgáč obrátil na ,,mladícke krídlo“, Jána Kociana a Stanislava Grigu. ,,Pán Štibrányi je pred súbojom s Holandskom veľkým optimistom. Samozrejme, všetci chceme víťazstvo našich farieb, ale keďže to nie je kvalifikačný zápas, želal by som si, aby bol otvorený z obidvoch strán a priniesol niekoľko gólov. Škoda, že nemáme typicky gólového útočníka, za Adamom Nemcom je medzera,“ hovorí Ján Kocian.

Stanislav Griga hrával za Feyenoord Rotterdam, čo si teda myslí o súčasnom holandskom futbale? ,,Nemá takú fazónu, ako pred 10, 20 či 30 rokmi, chýbajú mu skutočné individuality, ktoré mal v časoch najväčšej slávy. Holandsko v ostatných rokoch zo svetovej špičky odišlo, výborne však pracuje s mládežou, preto si myslím, že pod vedením trénera Ronalda Koemana má predpoklady sa vrátiť medzi dobrú európsku spoločnosť. Tentoraz by sme mohli vyhrať 3:2. Veľká škoda, že sme nepostúpili na MS do Ruska, lebo máme dobré vyvážené mužstvo,“ myslí si S. Griga.

Keďže Karol Dobiáš v minulom roku oslávil 70 rokov, Ján Kocian v tomto 60 rokov, obidvaja jubilanti dostali od Miloša Kopču, zástupcu predsedu fanklubu kvalitnú fľašu slivovice, na ktorej je vygravírované ich meno a tiež fanklubu. A oslávencom sa zaspievalo zborové Živió! A všetci piati vzácni hostia dostali aj fľašu kvalitného vína. ,,Sme veľmi radi, že vám môžeme ešte raz zablahoželať k životnému jubileu. Všetkým vám ďakujeme, že ste prišli na našu akciu a veľmi si želám, aby sme sa takto nestretli posledný raz a hlavne nech nám vydrží zdravie,“ povedal M. Kopča, ktorý sa mimochodom výrazne uplatnil na rozhodcovskom poli!

Po vyše polhodinovej talk show, ktorá dopadla na výbornú, nasledoval autogramiáda a naši hostia sa poriadne zapotili hlavne pri podpisovaní zberateľských kartičiek.

Aj na tomto stretnutí sme sa presvedčili, že páni Štibrányi, Dobiáš, Panenka, Kocian a Griga sú bezprostrední, vtipní, priateľskí. Spomínajú, vysvetľujú, rozprávajú. A keďže od futbalu nebočia ani po desaťročiach, tešia sa obľube verejnosti, odborníkov i médií.