Naši hostia vo fanzóne dobre tipovali, Slovensko vyhralo nad Maďarskom
Autor: adminPrvá tohtoročná fanzóna v tradičnom trnavskom hoteli Phoenix pred úvodným zápasom kvalifikácie ME 2020 Slovensko – Maďarsko bola znova úspešná. A to aj napriek tomu, že medzi nás neprišlo sľubované veľké prekvapenie, kapitán majstrov Európy z roku 1976 Anton Ondruš. Jeho náročný program a ďalšie okolnosti tomu zabránili, azda to vyjde nabudúce, najskôr proti Chorvátsku.
Úlohu moderátora si znova zobral na starosť redaktor denníka Šport Mojmír Staško, ktorý štyroch našich hostí – trénerských veličín Jozefa Jankecha a Karola Peczeho, bývalého asistenta trénera slovenskej reprezentácie a nového technického riaditeľa SFZ Štefana Tarkoviča a niekdajšieho prezidenta Ozeta Dukla Trenčín Pavla Hozlára zaujímavými otázkami vyobracal zo všetkých strán. A beseda s nimi, rovnako ako aj tá posledná pred súbojom Ligy národov Slovensko – Ukrajina trvala viac než hodinu a cez 60 fanklubákov mala z nej veľmi dobrý pocit.
Najprv všetkých prítomných privítal predseda oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie Roman Táborský a potom sa rozprúdila veľká diskusia. Mojmír Staško sa spýtal, aké skúsenosti naši hostia mali s Maďarskom a hlavne jeho futbalom? ,,Pamätám si, že do I. triedy som začal chodiť do maďarskej a do II. triedy do slovenskej školy. V mojej futbalovej kariére bolo zaujímavé, že som sa v Šali stretol s Alexandrom Vencelom starším. Dali sme ho medzi tri žrde a nakoniec sa z neho stal výborný brankár. Ako tréner VSS, Lokomotívy Košice, Žiliny, Slovana hrávali sme Interpohár a v rôznych priateľských zápasoch sme sa často stretávali s maďarskými mužstvami. Reprezentácia Slovenska hrala s Maďarskom v kvalifikácii ME 2000, tej som sa už ako tréner národného mužstva nedočkal, lebo dva týždne pred prvým zápasom ma odvolali z funkcie,“ vraví Jozef Jankech, ktorý má na konte má 576 odkoučovaných zápasov v najvyššej československej a slovenskej súťaži, čo je absolútny rekord. Od 4. júla 1995 do 23. októbra 1998 bol trénerom slovenskej reprezentácie, ktorú viedol v 34 zápasoch. S národným tímom mal pozitívnu bilanciu 18 víťazstiev, 6 remíz a 10 prehier so skóre 51:33.
Mimochodom, Jozef Jankech pôsobil vo futbalovo exotických krajinách – na Cypre, v Malajzii, Katare a dvakrát na Maldivách. Práve na Maldivách pod jeho vedením národný tím dosiahol vôbec prvé víťazstvo v medzištátnom zápase. ,,V roku 2008 sme vyhrali Pohár južnej Ázie, čo bol historický úspech, pretože sme zdolali Indiu, ktorá mala oveľa viac profesionálnych klubov i futbalistov. Dodnes sa tam o tom hovorí,“ spomína Jozef Jankech. A čo si myslí o tom, že v roku 2022 budú v Katare MS? ,,Je to veľmi bohatá krajina, bol som tam v rokoch 1994 a 1995, už vtedy tam mali všetky mužstvá vybudované výborné tréningové podmienky, vrátane krásnych ihrísk. Keď už dostali možnosť usporiadať svetový šampionát, tak urobia všetko preto, aby MS boli čo najlepšie pripravené. Sú schopní prekonať všetky hranice a očakávam aj vysoké návštevy. Hráči v katarskej lige majú takmer také finančné podmienky ako v anglickej Premier League. Pritom ich najvyššia súťaž je asi na úrovni našej slovenskej.“
Pavol Hozlár sa zviditeľnil v pozícii prezidenta klubu Ozeta Dukla Trenčín (1995–2002), dva roky bol členom Rady SFZ, tri roky (1999–2002) zastával funkciu viceprezidenta SFZ pre štátnu reprezentáciu. Od roku 2014 je na čele Siene slávy trenčianskeho futbalu. ,,Dobre si pamätám na dva kvalifikačné zápasy ME 2000 s Maďarskom. V Bratislave sme hrali 0:0, v Győri sme vyhrali 1:0 už pod vedením nového trénera Jozefa Adamca.
Víťazný gól strelil Martin Fabuš po prihrávke Jozefa Valachoviča, mimochodom, vtedy obliekali dres Trenčína. Takže súboj na maďarskej pôde 9. júna 1999 som prežíval dosť emotívne. Zaujímavý bol aj tým, že nebolo počuť slovenskú hymnu. Vtedy bola polarizovaná spoločnosť, o čo sa, žiaľ, postarali aj politici Ján Slota a Pál Csáky. Na stretnutie prišlo veľa ľudí aj zo Slovenska fandiť Maďarom, atmosféra bola veľmi nevraživá. Dokonca vtedajší prezident Spartaka Trnava Jozef Bachratý obdržal aj nejaký šrám. Pravda, v súčasnosti je spoločnosť už niekde inde, takže verím, že v tomto súboji Slovensko – Maďarsko si v pokoji vypočujeme obidve hymny.“
Karol Pecze má tiež veľmi bohatý futbalový životopis, v zahraničí pôsobil v Maďarsku, Poľsku, Turecku a Grécku, v rokoch 1989 a 1991 viedol Győri ETO. Ako sa dostal do tohto popredného maďarského klubu? ,,Môjmu angažmánu v Győri ETO predchádzalo päťročné úspešné pôsobenie v DAC Dunajská Streda, s ktorým som postúpil do najvyššej súťaže a v zápase storočia sme sa v II. kole Pohára UEFA na jeseň 1988 stretli s Bayernom Mníchov. Vtedy som sa stal aj zásluhou Pragosportu prvým zahraničným trénerom v maďarskej lige. Pre mňa to bola veľká výzva dobre obstáť, v tých časoch boli rozdielne podmienky na Slovensku a v Maďarsku. Mal som teda možnosť trénovať v klube trojnásobného maďarského majstra. V mojej kariére to bola významná zastávka. Mohol som tak prispieť ku skvalitneniu tréningového procesu, hlavne z toho pohľadu, že naša metodika bola v tom čase stále uznávaná,“ vraví košický rodák.
Rukami mu prešlo stovky futbalistov, boli medzi nimi mnohí, ktorých talent posunul nad všeobecný priemer. Najbližšie bol k tomuto označeniu Kamerunčan Geremi, s ním pracoval v Genclerbirligi. A veľmi bol rád, keď sa dočítal, že prestupuje do Realu Madrid. Karol Pecze má za sebou skvelých 812 súťažných zápasov na domácej a zahraničnej scéne. Je medzi nimi taký, ktorý by sa dal nejako špeciálne vyzdvihnúť a potom taký, o ktorom by nechcel hovoriť? ,,V mojej bohatej kariére sa určite nedá vyhnúť zápasu v Rimavskej Sobote, kde Spartak Trnava v poslednom kole ročníka 1996/97 prehral 1:2 a prišiel tak za zvláštnych okolností o majstrovský titul. O to viac som a tešil, keď po 45 rokoch Trnava predsa len získala majstrovský titul. Pravda, oveľa lepšie sa mi spomína na viaceré pôsobiská u nás na Slovensku. S DAC Dunajská Streda som postúpil do federálnej ligy a vyhral Československý pohár. Tri sezóny v Spartaku Trnava boli skvelé preto, lebo som nadobudol pocit, že svojou príťažlivou hrou sme si úplne získali divákov, keď na domácich stretnutiach sme mali aj 20-tisícové návštevy.“ A my dodávame ešte, že majstrom Slovenska sa stal s 1. FC Košice, klub z rodného mesta viedol aj v zápasoch Ligy majstrov proti takým svetovým gigantom, ako sú Manchester United, Juventus Turín či Feynoord Rotterdam.
Štefan Tarkovič je od 1. januára 2019 technickým riaditeľom Slovenského futbalového zväzu (SFZ). Ako bývalý asistent trénera Jána Kozáka vníma nedávny odchod z reprezentácie tria opôr, dlhoročného kapitána Martina Škrtela, Tomáša Hubočana a Adama Nemca? ,,Dlhé roky boli súčasťou reprezentácie Slovenska, hlavne bez Škrtela sme si našu zostavu nevedeli predstaviť. Pre trénera Pavla Hapala teda pred týmto súbojom s Maďarskom nastala ťažká situácia. Samozrejme, je mi ľúto, že sa títo hráči rozhodli ukončiť reprezentačnú kariéru, ale ich rozhodnutie treba rešpektovať. Osobne si myslím, že ich nahradiť na ihrisku, alebo mimo neho bude dosť náročné. Maďarsko považujem za náročného súpera, pod vedením trénera Marca Rossiho hrá organizovaný a agresívny futbal,“ hovorí 45-ročný rodák z Prešova.
Ako Jozef Jankech vnímal prvé historické víťazstvo Slovenska nad Českom (2:1) v kvalifikácii MS 1998, ktorý bol po Jozefovi Venglošovi druhý tréner v ére samostatnosti Slovenska? ,,Vtedy to bol veľký triumf, výborne zahrali Trnavčania Bališ a Karhan a strelecky sa presadili Majoroš a Jančula. Bolo to prvé víťazstvo nad silným súperom, ktorý bol účastníkom záverečného turnaja a dokonca vicemajster Európy. V kvalifikácii MS 1998 sme mali veľmi ťažkú skupinu so Španielskom, Českom a Juhosláviou. Takmer sme doma zdolali aj Juhoslovanov, vyrovnávajúci gól na 1:1 sme inkasovali až desať minút pred koncom z trestného kopu Mihajloviča.“
V tomto derby zápase nás verejnosť a odborníci považujú za mierneho favorita. Čo teda naši hostia od neho očakávajú? ,,Myslím si, že nebude to nejako veľmi kvalitný zápas, skôr bude bojovný a možno aj nervózny. Verím však, že naše mužstvo ukáže viac kvality, odhodlania a pokiaľ si vypracuje nejaké dobré príležitosti a aj ich premení, tak víťazstvo by nám nemalo ujsť,“ hovorí Jozef Jankech.
,,Tieto súboje vždy vyžadujú veľkú pozornosť verejnosti a médií. Inak tomu nebude ani dnes v Trnave, lebo každý bude chcieť vyhrať. Osobne si však myslím, že naša reprezentácia disponuje kvalitnejšími futbalistami. To je fakt, otázne je iba, ako mužstvo zareaguje na známe zmeny, či bude tvoriť jednoliaty tím. Futbal je nevyspytateľný, verím však, že aj keď zrejme veľa gólov nepadne, tak vyhráme,“ mieni Karol Pecze.
,,Pravdupovediac silu maďarského mužstva nepoznám, v našom tíme je podľa mňa otáznik, ako zvládne pozíciu hrotového útočníka. Tréneri do tejto formácie nemali veľký výber, s odstupom času si treba vážiť prácu Jána Kozáka a Štefana Tarkoviča v tom, že z Adama Nemca vytvorili kvalitného útočníka. Tento hráč v reprezentácii odohral svoje najlepšie zápasy. Všetci tipujeme naše víťazstvo, takže si myslím, že úspešne vstúpime do kvalifikácie,“ myslí si Pavol Hozlár.
,,Vstup do každej kvalifikácie je veľmi dôležitý, sprevádzajú ho veľké očakávania fanúšikov, ale celej širokej verejnosti, ktorá sa zaujíma o futbal. Verím, že tréneri pošlú na ihrisko takú zostavu, ktorá nahradí niekdajšie opory a zaknihujeme si na úvod náročnej kvalifikácie ME 2020 aj za podpory domáceho prostredia cenné víťazstvo,“ vraví Štefan Tarkovič.
,,Dovoľte mi, aby som sa v mojom, ale aj v mene mojich kolegov mohol poďakovať za pozvanie do vašej fanzóny a prajem vám ďalšie takéto hodnotné besedy,“ povedal na záver dojatý 81-ročný Jozef Jankech.