Zomrel majster Európy Jaroslav Pollák

Jaroslav Pollák, 49-násobný reprezentant, majster Európy z Belehradu, zomrel po ťažkej chorobe v piatok ráno 26. júna. V tichosti, ako bolo v posledných rokoch pre neho typické, doma v prítomnosti najbližších.

Medzevského rodáka (nar. 11. júla 1947) vo futbalovom prostredí vždy volali Bobby, lebo sa podobal na skvelého anglického hráča Manchestru United Sira Bobbyho Charltona. Neprehliadnuteľná bola jeho frizúra s typickou „prehadzovačkou“ a viditeľný na ihrisku bol najmä tým, ako dokonale ovládal loptu.

Patri k typom hráčov, akému sa vo futbalovom slangu hovorí „motor mužstva,” mal veľkú výdrž, dokázal ťahať aj za dvoch. Dvanásť rokov bol súčasťou veľkého košického mužstva, keď ste povedali „Pollák,“ ozvalo sa „Daňko – Štafura,“ lebo také bolo zloženie legendárnej trojčlennej stredovej osi vtedajších VSS.

Na klubovej úrovni získal v roku 1973 Slovenský pohár s VSS Košice a v sezóne 1979/1980 si pridal do zbierky so Spartou Praha Československý pohár. V roku 1971 ho vyhlásili za tretieho najlepšieho hráča v Československu.

Po ukončení aktívnej kariéry pracoval ako viceprezident 1. FC Košice počas najúspešnejšieho obdobia klubu, neskôr bol športový riaditeľ Sparty Praha. Na Karlovej univerzite v Prahe vyštudoval právo. Potom sa však z futbalu vytratil, pred verejnosťou sa uzavrel, slovenský futbal však stratil veľkú osobnosť.

Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie vyjadruje najbližším Jaroslava Polláka hlbokú sústrasť.