Ikona Ikona Ikona

Slováci zlomili húževnatého súpera až v druhom polčase

Autor: admin

Primárny cieľ splnili a teoretickú šancu na postup na majstrovstvá sveta v Katare si udržali. Slovenskí futbalisti síce nie bez problémov, ale napokon úplne zaslúžene zvíťazili v utorňajšom zápase v H-skupine kvalifikácie MS 2022 nad Cyprom 2:0. V Bratislave na NFŠ defenzívneho súpera zlomili v druhom polčase po góloch krídelníka Ivana Schranza a obrancu Martina Koscelníka.

OFSR – Bratislava/mv

Najbližšie sa Slováci predstavia v kvalifikácii v októbrovom asociačnom termíne najskôr v ruskej Kazani (8.10.), o tri dni dni potom v Osijeku nastúpia proti vicemajstrom sveta Chorvátom.
Zverenci trénera Štefana Tarkoviča majú po šiestich kolách bojov o šampionát Katare na konte 9 bodov, v tabuľke sú na 3. mieste, keď na vedúcich Chorvátov a Rusov strácajú 4 body. V ďalších zápasoch našej H-skupiny Chorvátsko zdolalo Slovinsko 3:0 a Rusko vyhralo nad Maltou 2:0.

kvalifikácia MS 2022, H-skupina:

Slovensko – Cyprus 2:0 (0:0)

Góly: 55. Schranz, 77. Koscelník, ŽK: Hancko – Avraam, Soteriou. Rozhodovali: Aghajev – Zejnalov, Amirali (všetci Azer.), 6762 divákov.

Slovensko: Rodák – Koscelník, Šatka, Škriniar, Hancko – Lobotka (53. Hrošovský), Hamšík – Schranz (79. Suslov), Duda, Weiss (58. Jirka) – Boženík (79. Strelec)

Cyprus: Michael – Katelaris, Soteriou, Ioannou – Psaltis (75. Zachariou), Kastanos (75. Kyriakou), Artymatas, Avraam (89. Rousias) – Tzioni, Ilia (60. Papoulis), Loizou (75. Pittas)

Prvý polčas veľa futbalovej krásy nepriniesol, chýbala tomu iskra a gólové šance. Hráči akoby mali v treťom zápase v rýchlom slede za sebou až príliš ťažké nohy. Domáci sa dostali postupne do silného kŕča, z ktorého sa nevedeli vymaniť. Favorizovaní Slováci chceli hrať najmä trpezlivo, no na nekvalitnom teréne sa im nedarilo. Na oboch stranách viazla kombinácia, hra bola plná nepresností. Cyprus sa držal v organizovanom obrannom bloku a hoci sa hralo oveľa viac na jeho polovici, obrana hostí bola takmer vždy na mieste. V 6. minúte ako prvý zahrozil Cyperčan Tzioni, o desať minút neskôr z prvej vystrelil Hancko, jeho placírku ale brankár Michael kryl. Po sérii slovenských rohov sa nič neurodilo, zaujala až v 29. minúte ľavačka Hamšíka, no Michael ju opäť vykryl. V 33. minúte Boženík nedočiahol na center Dudu. Domáci mohli predsa len ísť do šatní spokojnejší, ale v 45. minúte Šatka po Hamšíkovom prudkom centri poslal zblízka hlavou loptu tesne vedľa.

Na začiatku druhého polčasu minul po centri Weissa hlavou Koscelník bránu. Krátko na to vystriedal zraneného Lobotku Hrošovský. Slováci sa stále viac tlačili dopredu a dobýjali súperove hradby. A to sa im podarilo v 55. minúte, keď konečne odklial bránu súpera Schranz umiestnenou strelou zblízka po centri Hancka. Z domáceho tímu opadla nervozita a pokračoval v tlaku, pokusy Schranza ani Škriniara sa neujali. Na druhej strane zahrozil strelou tesne vedľa striedajúci Papoulis. Domáca ofenzívna aktivita pokračovala a v 77. minúte ju korunoval utešenou padajúcou strelou spoza šestnástky do pravej šibenice Koscelník. Lopta sa k nemu odrazila po rohu a exkluzívnym spôsobom si otvoril gólový účet v národnom tíme. Domáci sa ešte pokúšali sympaticky o tretí gól, čo motivovalo spokojné publikum k úspešným mexickým vlnám. Spolupráca striedajúcich Suslova so Strelcom v 90. minúte ale v gól nevyústila, keď Strelec z uhla vonkajškom trafil len bočnú sieť.

Hlasy po stretnutí /Zdroj: RTVS/

Štefan Tarkovič, tréner SR: ,,Výkon nebol taký ako proti Chorvátsku, ale to bolo spôsobené tým, ako hral Cyprus. Očakávali sme ťažký zápas. Vedeli sme, že Cyprus sa bude snažiť v prvom rade neinkasovať. Ich obrana sa otvárala ťažko. Bolo vidno, že ide o tretí zápas v krátkom slede. Som rád, že sme sa rozbehali a druhý polčas bol z našej strany veľmi dobrý. Mužstvo bolo trpezlivé. Prvý gól otvoril hru a prišli aj ďalšie šance. Chceli sme, aby prišla podpora do útoku aj z obrannej rady, gól Martina Koscelníka je toho dôkazom.“

Ondrej Duda, ofenzívny stredopoliar SR: ,,Sme radi, že sme zvíťazili. Body teraz budeme potrebovať z každého zápasu. Cez prestávku sme si povedali, že potrebujeme hrať viac po čiarach a dostať viac hráčov do pokutového územia. V prvom polčase sme skúšali kombinovať v šestnástke súpera, no nedarilo sa nám zakončovať. Druhý polčas to už bolo lepšie, hráči súpera aj trochu odpadli.“

Ivan Schranz, strelec úvodného gólu SR: ,,Vedeli sme, že nás čaká dobýjanie pevnej cyperskej obrany. Trpezlivou hrou sme zápas zlomili na našu stranu. Môjmu gólu predchádzala fantastická lopta z ľavej strany od Dávida Hancka. Klobúk dole, ja som to mal viac-menej jednoduché.“

Martin Koscelník, autor druhého gólu SR: ,,Bol som posledný hráč, odrazila sa ku mne lopta, nechcel som nič vymýšlať. Padlo to tam a som rád za to. Bol to určite jeden z najkrajších gólov mojej kariéry. V šatni sme si povedali, že musíme hrať tak ako v prvom polčase, že nakoniec to tam padne. Veľmi dôležitá výhra.“

1. Chorvátsko    6 4 1 1   8:1   13
  2. Rusko         6 4 1 1  10:4   13
  3. SLOVENSKO     6 2 3 1   7:5    9
  4. Slovinsko     6 2 1 3   4:7    7
  5. Malta         6 1 1 4   6:11   4
  6. Cyprus        6 1 1 4   1:8    4