Ikona Ikona Ikona

Slováci po bojovnom výkone pokorili Rusko

Autor: admin

Po dvoch nevydarených stretnutiach proti Cypru a Malte, v treťom súboji kvalifikácie MS 2022, v ktorom nám išlo doslova o všetko, Slovensko zvíťazilo po kvalitnom, bojovnom, súdržnom a kompaktnom výkone nad Ruskom 2:1. Góly domáceho tímu strelili Milan Škriniar a Róbert Mak, za „zbornú“ skóroval Mario Fernandes.

OFSR – Trnava/mv

V trojzápasovom marcovom asociačnom termíne získali zverenci Štefana Tarkoviča päť bodov, predtým remizovali na Cypre (0:0) a doma s Maltou (2:2). Kvalifikácia MS 2022 pokračuje ďalšími zápasmi až na jeseň. Prvého septembra nastúpia Slováci v Slovinsku, štvrtého privítajú Chorvátsko a 7. septembra ich čaká doma Cyprus. V ďalších zápasoch H-skupiny Cyprus vyhral nad Slovinskom 1:0 a Chorvátsko nad Maltou 3:0.

Najbližší zápas Slováci odohrajú 6. júna vo Viedni proti Rakúsku v generálke na EURO 2020. V základnej skupine finálového turnaja si zmerajú sily s Poľskom (14. júna), Švédskom (18. júna) a Španielskom (23. júna).

kvalifikácia MS 2022
H-skupina
Trnava

SLOVENSKO – Rusko 2:1 (1:0)
Góly: 38. Škriniar, 74. Mak – 71. Fernandes. Rozhodovali: Del Cerro Grande – Yuste, Barbero (Šp.), ŽK: Hromada – Žemaletdinov, Dzjuba, bez divákov.

SR: Kuciak – Pekarík (90.+ Pauschek), Šatka, Škriniar, Hubočan – Kucka, Hromada (61. Hrošovský) – Koscelník, Duda, Mak (76. Ďuriš) – Schranz (90.+ Strelec)

Rusko: Šunin – Fernandes, Semjonov, Džikija, Kudrjašov – Golovin, Ozdojev, Kuzjajev – Žemaletdinov (58. Mirančuk), Dzjuba, Žirkov (46. Mostovoj, 65. Sobolev)

V porovnaní s duelom proti Malte urobil tréner Tarkovič šesť zmien v základnej zostave. V strede poľa dostal od začiatku dôveru Hromada, pre ktorého to bol premiérový štart za reprezentačné áčko. Rusi nastúpili s rovnakou jedenástkou, ktorá položila základ sobotnej výhry 2:1 nad Slovinskom, na hrote nechýbal trojgólový strelec v prebiehajúcej kvalifikácii Dzjuba.

Prvú príležitosť mali hostia už v 2. minúte. Golovin z priameho kopu tesne minul pravú žrď, Kuciak však sledoval dráhu lopty a situáciu mal pod palcom. Na výkone Slovákov zanechali predošlé bodové straty s outsidermi stopu, ich hru opäť sprevádzal kŕč. Ani Rusi sa však do útoku príliš nehrnuli, úvodná štvrťhodina preto nepriniesla žiadny vzruch pred bránami. Na pomalšom tempe sa pravdepodobne podpísal aj nahustený program, pre oba tímy to bol už tretí zápas v priebehu siedmich dní. Hluchý priebeh zápasu uťali Slováci v 38. minúte. Mak našiel z rohu Škriniara, na ktorého hlavičku nemal ruský brankár nárok – 1:0. Inkasovaný gól prebudil hostí v závere polčasu k väčšej aktivite a v 44. minúte sa im takmer podarilo vyrovnať. Golovin si narazil loptu s Kudrjašovom a po jeho centri hlavičkoval neobsadený Fernandes do stredu brány, Kuciak vytiahol pohotový zákrok.

Ruský kouč stiahol po prestávke z trávnika Žirkova, ktorého nahradil Mostovoj. Hra jeho tímu však bola naďalej veľmi fádna a bez nápadu, čo bola voda na mlyn pre Slovákov. Tí mohli potrestať chybu Dzjubu vo vlastnej šestnástke, napokon však hostia črtajúci sa problém vyriešili. V 57. minúte sa odhodlal k strele z 25 metrov Kucka, jeho rana preletela nad brvnom ruskej brány. V 67. minúte sa predieral do šance Dzjuba, no Kuciak mu v poslednej chvíli uchmatol loptu spred kopačky. Rusi šliapli na pedál, zvýšili obrátky a v 71. minúte vyrovnali. Slováci nezachytili ich postupný útok, Dzjuba sklepol loptu na Kuzjajeva, ktorého strelu vyrazil Kuciak iba pred Fernandesa a ten ju dorazil do siete – 1:1. Už o tri minúty ale pykali za pasívny prístup v bránení po tom, ako Makova prízemná strela spoza šestnástky skončila pri pravej žrdi – 2:1. Rusi sa nevzdávali, veľkú šancu mal v 83. minúte Dzjuba, ktorého hlavička len tesne minula vzdialenejšiu žrď. V závere sa hostia nadýchli k náporu, ale vyrovnať sa im už nepodarilo.

hlasy (zdroj RTVS, TASR):

Štefan Tarkovič, tréner SR: ,,Zápas sa odvíjal tak, ako sme očakávali. Bolo to o správnom prístupe, hráči si vstúpili do svedomia a som rád, že sa mužstvo začína zžívať. Predsa, chýbajú nám vodcovia, tím sa tvorí odznova a hráči si musia vybudovať vzťahy. Som rád, že na oprávnenú kritiku reagovali takýmto spôsobom. Verím, že budovanie kádra bude pokračovať v pozitívnom smere. Dnes môžeme byť po pozitívnom výsledku plní eufórie, ale musíme si zanalyzovať aj nevydarené zápasy.“

Stanislav Čerčesov, tréner Ruska: ,,Slovákov sme nepodcenili. Vedeli sme, že majú dobrých hráčov a silné štandardné situácie. Po jednej sme aj inkasovali. Je to súper na našej úrovni. Slováci hrali na protiútoky. V druhom polčase sme zmenili systém a vyrovnali sme po peknom góle. Potom sme ale urobili v obrane veľké chyby a inkasovali sme druhý gól. Sme sklamaní. Ani jeden zápas nie je jednoduchý, dnes malo Slovensko aj šťastie. Skupina je a bude vyrovnaná, každý zápas bude ťažký a každý s každým môže vyhrať. Súper nás neprekvapil ani z hľadiska taktiky, ani z inej strany. Boli dobre nastavení a dokázali, že sú na európskej úrovni. Mrzí ma, že tu neboli diváci.“

Róbert Mak, útočník SR: ,,Veľmi sme potrebovali toto víťazstvo. Nejde o môj gól, ale o výkon, ktorý sme predviedli. Neuveriteľné, čo sme nechali na ihrisku, nebol to krásny futbal, ale za tú bojovnosť a za to, čím sme si prešli za tých päť dní sme si víťazstvo zaslúžili. Mali sme veľa rozhovorov po tých dvoch zápasoch a hlavne sme si poukázali na tie súboje, ktoré sme prehrávali. Povedali sme si, že tam musíme dať srdce a musí tam byť presne tá bojovnosť. Bolo to aj pre fanúšikov, ktorých už nemáme veľa, pretože nám mnohí neverili.“

Juraj Kucka, kapitán SR: ,,Každé víťazstvo je príjemné a treba si ho užiť. Musíme sa však koncentrovať na ďalšie zápasy. Povedali sme si, čo sme si povedali, to zostane v kabíne. Nepozeráme sa na vonkajší svet, vieme, že to nebolo dobré, ale zomkli sme sa a podali dobrý výkon. Musíme na sebe drieť, pracovať a zdokonaľovať sa. Ja zápas nebudem hodnotiť, na to sú iní. My sme chceli získať tri body, to bol náš cieľ. Máme na konte päť bodov, asi si viacerí predstavovali niečo iné, sme nový tím a dávame sa dokopy.“

Milan Škriniar, obranca SR: ,,Samozrejme, sme radi, že sme to zvládli. Po tých dvoch zápasoch sme si povedali, že na ihrisku musí byť väčšia bojovnosť. Hráme za reprezentáciu a to musí vyzerať inak. Ukázali sme, že vieme hrať zodpovedne, kompaktne a agresívne. Sme kvalitné mužstvo, ale predovšetkým tam musí byť bojovnosť, ktorá tam dnes bola. Myslím si, že všetci podali stopercentný výkon.“

Tomáš Hubočan, obranca SR: ,,Povedal by som, že sme podali jeden z lepších výkonov. Možno nie až tak pre oko diváka, ale podali sme taktický výkon a sme späť v hre. Zaslúžene sme získali tri body. Teší ma víťazstvo a najmä dobrý výkon.“