Fanzóna na počesť Mareka Hamšíka sa vydarila po všetkých stránkach

Posledná fanzóna v tomto roku oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie pred medzištátnym zápasom Slovensko – Čile sa niesla v slávnostnom duchu. Bola na počesť ikonickej sedemnástky Mareka Hamšíka, ktorý uzavrel fantastickú reprezentačnú kapitolu.

OFSFR – Bratislava/Milan Valko
Foto: Milina Strihovská

V priestoroch Tower NFŠ Bratislava medzi hosťami boli Richard Hamšík, otec Mareka, Juraj Vengloš, hráčsky agent a dlhoročný manažér Mareka, Ján Kocian, bývalý tréner Slovenska v rokoch 2006-2008, Ján Ďurica, bývalý dlhoročný reprezentant a tiež ďalší niekdajší tréneri našej reprezentácie Stanislav Griga a Štefan Tarkovič. Celý program s besedou moderoval Miroslav Michalech a trval okolo 40 minút.
Všetkých prítomných privítal Roman Táborský, predseda oficiálneho fanklubu a zároveň odovzdal slovo Jánovi Ďuricovi, ktorý v mene fanklubákov vyzdvihol obrovský prínos Mareka Hamšíka pre slovenský futbal. ,,Marek mal vždy v sebe niečo výnimočné, presvedčil som sa o tom hneď, keď prvý raz prišiel medzi nás na sústredenie slovenskej reprezentácie. Isteže, na začiatku nesmierne náročnej cesty tiež to nemal ľahké, najmä keď sa stal kapitánom Slovenska na MS v JAR v roku 2010. Všetci sme však videli a vedeli, že je to hráč s obrovským talentom a preto to napokon tak ďaleko dotiahol vo svojej kariére. Taký hráč, ako je Marek Hamšík sa už nenarodí. Stal sa symbolom, osobnosťou a legendou slovenského futbalu, zapísal sa do jeho histórie tak, ako nikto iný. Jeho rekordy v reprezentačnom drese ťažko niekto prekoná. Aj touto cestou mu úprimne ďakujem, čo všetko urobil pre slovenský futbal. Pre mňa bola veľká česť, že som s ním mohol dlhé roky hrať v reprezentačnom mužstve.“

Jeho otec Richard Hamšík, bývalý futbalista výrazne formoval Marekovu kariéru najmä v mládežníckych rokov v Jupie Podlavice, v Slovane Bratislava i v Brescii. Pomyslel si niekedy, že z Mareka vyrastie taký úžasný hráč? ,,Samozrejme, celá rodina sme nesmierne hrdí na to, ako to ďaleko vo futbale dotiahol. Musím však úprimne zdôrazniť, že som nerátal s takou jeho dlhou a úspešnou kariérou. Bola to však veľmi dlhá, náročná, ba až šialená cesta, lebo sa vypracoval na špičkového hráča. To odriekanie z jeho strany však stálo za to, najmä jeho reprezentačnú kariéru som si poriadne užil. Každý krok v jeho kariére mal veľký zmysel. Najprv to bol odchod z Jupie Podlavice do Slovana Bratislava, potom do Brescie, odkiaľ po dlhých ťahaniciach prestúpil do Neapola. Príchod do tohto klubu bol zlomom v jeho kariére, kde naplno rozvinul svoj veľký talent a na dlhé roky sa stal jeho oporou. Akurát sa mu s SSC nepodarilo získať majstrovský titul, našťastie si to vynahradil v minulej sezóne v Trabzonspore.“

Ján Kocian bol trénerom reprezentácie Slovenska v rokoch 2006-2008 a Marekovi Hamšíkovi dal prvú šancu v A- mužstve 7. februára 2007 v Španielsku proti Poľsku (2:2). ,,Po nástupe do funkcie som mal na zozname okolo 40 hráčov. Marek medzi nimi nebol, lebo som o ňom nevedel. Až Juraj Vengloš ma na neho upozornil a tak sme sa išli na neho pozrieť do Brescie. Ukázal veľký potenciál, začal chodiť na reprezentačné sústredenia a v zápase s Nemeckom v kvalifikácii ME 2008 v Hamburgu kvalitným výkonom dokázal, že mu patrí miesto v národnom tíme. Okrem Mareka som postupne do mužstva zaradil aj Pekaríka, Hubočana a ďalších mladých hráčov.“

Juraj Vengloš, známy hráčsky agent spolupracuje s Marekom Hamšíkom a s jeho rodinou už dvadsať rokov. ,,Nesmierne si to vážim, lebo Hamšíkovci, tiež športová rodina, vychovali nielen skvelého futbalistu, ale aj človeka. Vyšiel im prestup do Slovana, kde Mareka viedli výborní mládežnícki tréneri Anton Valovič a Igor Bôbik. Potom sa ozvala Brescia so záujmom o Marekove služby. Vtedy som sa korektne dohodol s jeho rodičmi na káve v Senci, podpísali zmluvu a odvtedy som jeho manažérom, na čo som veľmi hrdý.“

Stanislav Griga tiež ocenil veľkú osobnosť Mareka Hamšíka. ,,Je obdivuhodné koľko rokov si udržuje vysokú výkonnosť. Svojim futbalovým umením, charizmou, pokorou a slušným vystupovaním je veľkým vzorom pre mládež. Za to, čo všetko dosiahol vo futbale vďačí tvrdej každodennej práci, oprávnene mu patrí miesto medzi najlepšími hráčmi slovenskej histórie.“

Marek Hamšík, účastník MS 2010 a účastník ME 2016 a 2021 v najcennejšom drese dosiahol všetko, čo mohol. Reprezentoval 136. razy, dal 26 gólov. Podarilo sa mu to vďaka vlastnej výnimočnosti. Hráčskej a najmä ľudskej. Hoci sa dlhé roky radil k najväčším hviezdam európskeho futbalu, nikdy sa nad druhých nepovyšoval. Ani nad posledného spoluhráča v reprezentačnom kádri. A zato mu patrí obrovské uznanie!

Na záver besedy Richard Hamšík všetkým hosťom a dvom našim fanklubákom Romanovi Táborskému a Milošovi Kopčovi odovzdal pekný dar, dres Mareka Hamšíka s venovaním a fľašku prosecca.

Celá beseda trvala síce menej ako jeden polčas. Splnila však účel, bola dobrá, zaujímavá, našla veľkú odozvu u všetkých fanklubákov. A preto môžeme konštatovať, že fanzóna na počesť Mareka Hamšíka sa vydarila po všetkých stránkach!

HAMŠÍKOVE REPREZENTAČNÉ REKORDY
ZÁPASY: 136