Zomrel košický kanonier 20. storočia Ján Strausz

30/11/2017

Vo veku 75 rokov zomrela jedna z najväčších košických futbalových legiend Ján Strausz. Počas aktívnej kariéry bol symbolom klubovej vernosti a vďaka 115-tim ligovým gólom sa stal aj členom klubu Ligových kanonierov.

Ján Strausz, ktorého mnohí prezývali Johann podľa známeho hudobného skladateľa, sa vo štvrtok 16. novembra dožil jubilea 75 rokov. Oslavu v spoločnosti bývalých spoluhráčov plánoval na 14. decembra. V stredu 29. novembra však náhle skonal vo svojom dome. V 261 zápasoch v najvyššej československej súťaži nastrieľal dovedna 115 gólov a podľa dostupných údajov boli všetky z hry – žiadny z jedenástky či priameho kopu, ale až 74 hlavičkou. Rodák z Mukačeva spojil svoju kariéru najmä s košickým klubom VSS, v rámci povinnej vojenčiny nastupoval aj za Duklu Praha, Duklu Komárno a Duklu Nováky. Záver kariéry strávil v Tatrane Prešov a Baníku Rožňava. V roku 1966 sa stal majstrom Československa a o sedem rokov aj víťazom Slovenského pohára.

V roku 1965 nastúpil v Bukurešti na svoj jediný zápas v reprezentačnom drese Československa v kvalifikácii MS 1966.

Česť jeho pamiatke !!!