Zomrel Jozef Vengloš, najväčšia osobnosť slovenského futbalu

Slovenský futbal v utorok 26. januára podvečer zasiahla veľmi smutná správa. V kruhu svojich najbližších potichu odišiel Jozef Vengloš, najväčšia osobnosť slovenského futbalu vo veku nedožitých 85 rokov (nar. 18. februára 1936).

OFSR – Bratislava/Milan Valko

Foto: Norika Szombatová

Ako tréner získal Vengloš s tímom ČSSR zlatú medailu na ME 1976 v Belehrade a bronzovú na ME 1980 v Taliansku, v roku 1972 bol majstrom Európy s tímom do 23 rokov. Ako vôbec prvý kouč mimo krajín Veľkej Británie pôsobil v anglickom klube v najvyššej súťaži, v sezóne 1990/1991 viedol Aston Villu. Dvakrát sa stal majstrom Československa so Slovanom, raz majstrom Malajzie s FC Kuala Lumpur, sedel na lavičke Sportingu Lisabon, Fenerbahce Istanbul, Celticu Glasgow a JEF Ičihara United.

Šesťkrát viedol výber sveta v benefičných zápasoch, jeho partnermi boli osobnosti ako Jupp Derwall, Bora Milutinovič, Carlos Alberto Parreira i Carlos Queiroz. V období rokov 1974 až 2010 nechýbal na žiadnom zo svetových a európskych šampionátov, na väčšine počas finálových turnajov pôsobil vo funkcii člena či šéfa technických komisií Európskej futbalovej únie (UEFA) a Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), bol jediný spomedzi československých trénerov, ktorý s reprezentáciou ČSSR dvakrát postúpil na MS. Viedol národné tímy piatich krajín – Austrálie (už ako 33-ročný), Československa, Slovenska, Ománu a Malajzie.

Na Britských ostrovoch mu okrem prezývky „doctor Joe“ prischol aj prívlastok „džentlmen“. Jeho vystupovanie a konanie mu vyniesli od UEFA Diamantový rad za zásluhy a od FIFA najvyššie vyznamenanie Order of Merit. O futbale prednášal v 120 krajinách, v rokoch 1995 až 2013 bol prezidentom Aliancie európskych futbalových trénerov (AEFCA), následne ho zvolili za jej čestného prezidenta.

Jozef Vengloš bol veľmi rozvážny, seriózny, rozhľadený a pracovitý človek. Jeho futbalovým nástrojom nikdy nebol tvrdý bič, ale skôr tolerancia, úcta k druhým, kompromis a neodmysliteľná slušnosť… Na Slovensku ho vyhlásili za futbalového trénera 20. storočia a je člen Siene slávy slovenského futbalu (SSSF).

Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie vyjadruje hlbokú sústrasť najbližším, manželke Eve a  synom Jozefovi a Jurajovi. Po Jozefovi Venglošovi ostane v srdciach a dušiach stoviek ľudí veľké prázdno a smutno.

Česť jeho pamiatke!