Zlatým klincom fanzóny bol krst knižky Slovenský futbal
Autor: majkaOficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie usporiadal pred zápasom Ligy národov Slovensko – Česko tradičnú skvelú fanzónu v trnavskom hoteli Phoenix. Na okrúhle výročie vzniku Československa pozval celý rad futbalových osobností nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky. Pred zahájením celého podujatia cimbalová kapela Medi cimbal zo stredu republiky z Moravy zahrala bývalú spoločnú hymnu. Všetkých prítomných cez 150 hostí privítal predseda oficiálneho fanklubu slovenskej reprezentácie Roman Táborský. Takisto zagratuloval Titusovi Buberníkovi k 85. narodeninám, ktoré oslávil v piatok 12. októbra. Oslávenec dostal darčekový kôš a fľašu slivovice.
Bolo skvelé vidieť na jednom mieste Jozefa Vengloša, Vladimíra Táborského, Antona Švajlena, Ivana Hrdličku, Alexandra Vencela st., Jozefa Adamca, Titusa Buberníka, Ladislava Jurkemika, Ľubomíra Moravčíka, Martina Jakubka, Rastislava Kostku, Stanislava Jarábka, Jozefa Štibrányiho, Josefa Jelíneka a Jána Kociana. Toto hviezdne obsadenie v minulosti písalo históriu čs. a slovenského futbalu. Zlatým klincom celého podujatia bolo uvedenie do života knižky Slovenský futbal: Kronika štvrťstoročia. Napísal ju známy publicista Ladislav Harsányi a úlohy krstných otcov knižky sa zhostili legendy nášho futbalu Ladislav Jurkemik a Ľubomír Moravčík. Krstilo sa Tatranským čajom. ,,Je to moja dvanásta knižka, jedenásta o futbale, pracoval som na nej asi trištvrte roka. Za tých 25 rokov slovenský futbal zaznamenal úspechy, ale mal aj horšie obdobia. Moja veľká vďaka patrí predsedovi oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie Romanovi Táborskému, ktorý celú akciu organizačne zastrešil a takisto aj moderátorovi Marcelovi Merčiakovi,“ vraví Ladislav Harsányi.
Čo pre Ladislava Jurkemika a Ľubomíra Moravčíka reprezentácia znamenala? ,,Pre mňa ako chlapca z dediny znamenala veľa, lebo som hral proti veľkým osobnostiam, akými boli Maradona, Beckenbauer, Hoeness, Cruyff a mnohí ďalší. Splnil sa mi teda sen, lebo sa vtedy zišla taká skvelá generácia, ktorá v roku 1976 vyhrala ME. O štyri roky sme boli tretí, som teda veľmi rád, že som bol súčasťou týchto mužstiev,“ hovorí L. Jurkemik.
Ľubomír Moravčík má tiež na čo spomínať, napokon je jediný futbalista z Československa, ktorý dal v reprezentácii gól takmer z polovice ihriska. Bolo to v Olomouci na jar 1991 v medzištátnom súboji proti Poľsku. ,,Dobre sa na to spomína, ale na úvod musím povedať, že som veľmi rád v tejto fantastickej spoločnosti, že som sa mohol stretnúť so skvelými staršími kolegami. Tiež som chlapec z dediny, najkrajšie spomienky mám na MS 1990 v Taliansku,“ vraví bývalý skvelý obojnohý hráč s ohromnými ťahmi, ktorý sa stal Futbalistom roka v ČSSR i na Slovensku.
,,Čas neúprosne letí, pripomíname si obrovské legendy nášho futbalu. Je však skvelé, že všetci pozvaní prišli na toto podujatie a zastúpili tak veľké klubové značky, ktorými boli a sú Dukla Praha, Sparta Praha, Slovan Bratislava, Spartak Trnava, Inter Bratislava a VSS Košice. Všetci prítomní s týmito klubmi dosiahli v minulosti rad prenikavých úspechov. Toto zastúpenie fantastických ľudí nám dovoľuje spomínať si na to, čo všetko čs. futbal zažil počas 73 rokoch na medzinárodnej scéne. Reprezentačná história sa totiž začala na olympijskom turnaji 1920 v belgických Antverpách, kde Československo dokonca dokráčalo až do finále. A skončila sa 17. novembra 1993, presne štyri roky po nežnej revolúcii a jedenásť mesiacov po rozdelení bývalého spoločného štátu. Je na čo spomínať, posledná účasť na MS 1990 v Taliansku, finálová účasť v rokoch 1934 a 1962, titul majstra Európy v Belehrade v roku 1976, ďalšie dve účasti na európskych šampionátov, na ktorých sme získali bronzové medaily, olympijské medaily, medzi nimi aj zlatá z Moskvy v roku 1980. To nie sú maličkosti, to sú obrovské úspechy, ktoré zo značky Československa urobili svetový a európsky unikát. Preto mi dovoľte všetkým týmto prítomným legendám sa za tie krásne roky a strhujúce zážitky, ktoré sme vnímali mnohí z vás aj vo vypredaných hľadiskách po celej republike, aby sme sa im poďakovali veľkým potleskom,“ hovorí Marcel Merčiak, ktorý má celú históriu nášho futbalu doslova v malíčku.
,,Na toto stretnutie legiend som sa veľmi tešil, lebo sme spolu dlhšie nehrali, naposledy sa obidve reprezentácie stretli 31. marca 2015 v Žiline. Vtedy Slovensko nad Českom vyhralo 1:0, teraz si myslím, že keďže obidve mužstvá potrebujú vyhrať, tak to bude veľký boj. Napriek tomu si myslím, že by to mohol byť pre divákov pekný zážitok. Na Slovensku, konkrétne v Bratislave som bol naposledy pred štyrmi rokmi, keď Slovan sa v skupinovej fáze Európskej ligy stretol so Spartou Praha. Odvtedy som mal prestávku, takže som veľmi rád, že som mohol vidieť bývalých spoluhráčov a protihráčov,“ povedal nám Vladimír Táborský, bývalý dlhoročný hráč Sparty.
,,Oficiálny fanklub slovenskej reprezentácie pripravil ďalšie krásne a hodnotné stretnutie. Veľmi rád som prišiel medzi výborných a milých ľudí. Strávil som s nimi pekný čas, ešte raz veľmi pekne ďakujem za pozvanie,“ hovorí dojatý Jozef Vengloš.
Takmer dve hodiny trvajúca fanzóna spojená so slávnostným obedom splnila účel po všetkých stránkach, v priebehu nej lovci autogramov získali cenné podpisy od všetkých prítomných.
Slovensko síce s Českom prehralo 1:2, ale šancu na reparát bude mať v pondelok 19. novembra v Prahe, kde sa uskutoční odveta 1. skupiny B-divízie Ligy národov.