Ikona Ikona Ikona

Weissov gól rozhodol o víťazstve Slovenska v Azerbajdžane

Autor: admin

Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili na ihrisku Azerbajdžanu 1:0 v treťom zápase v 3. skupine C-divízie Ligy národov pred zrakmi trinástich členov oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie. Jediný gól piatkového stretnutia strelil v 81. minúte Vladimír Weiss ml. V druhom stretnutí tejto skupiny Bielorusko v Novom Sade hralo s Kazachstanom 1:1.

OFSR – Baku/mv

Foto: www.futbalsfz.sk

 

Slovákov premiérovo viedli dočasní tréneri Samuel Slovák a Marek Mintál, ktorí po prehre s Kazachstanom nahradili odvolaného Štefana Tarkoviča. Slováci zakončia júnový asociačný termín zápasom v Kazachstane, ktorý je na programe v pondelok od 16.00 SELČ v Nur-Sultane. Azerbajdžan nastúpi proti Bielorusku.

Liga národov – 3. kolo:
3. skupina C-divízie:
Azerbajdžan – SLOVENSKO 0:1 (0:0). Gól: 81. Weiss. ŽK: Almeida, Emreli – De Marco, Šatka, Bero, Weiss. Rozhodovali: Rumšas – Radius, Sužiedelis (všetci Lit.)

Azerbajdžan: Magomedalijev – Dž. Husejnov, Mustafazade, Hagverdi – Medvedev (65. B. Husejnov), Machmudov (79. A. Husejnov), Almeida (55. Garajev), Eddy, Salahli – Dadašov (46. Emreli), Šejdajev (65. Nurjev)
Slovensko: Rodák – Pekarík, Šatka, Valjent, De Marco – Suslov (65. Weiss), Lobotka (75. Bero), Hrošovský, Haraslín – Rusnák (90.+2 Schranz), Strelec (65. Duda)

Tempo hry diktovalo v úvode Slovensko a dostalo sa k veľkej šanci už v 2. minúte. Na pravom krídle sa ocitol osamotený Suslov, no bránku Magomedalijeva tesne minul. O chvíľu sa dostal do príležitosti aj Hrošovský, ktorý strelou spoza šestnástky vybojoval rohový kop. Slováci pokračovali v tlaku a domácich v úvodnej štvrťhodine nepustili takmer k ničomu. Jedinú prihrávku do veľkého vápna poslal z ľavej strany Šejdajev, no nenašiel adresáta. Následne sa k slovu opäť dostali Slováci, keď Rusnák tesne minul brvno z priameho kopu, a o chvíľu neskôr opečiatkoval konštrukciu bránky hlavičkou Strelec. Potom však začali tlačiť i domáci – center Salhliho najprv bez problémov vyboxoval Rodák, následne bol však ten istý hráč v zmätku v šestnástke vo veľkej príležitosti. Slovenský brankár neudržal loptu a Salahli mal možnosť zakončiť do prázdnej bránky, no v súboji s Rodákom nakoniec ťahal za kratší koniec. V závere prvého polčasu malo opäť navrch zväčša Slovensko. Blízko k otváraciemu gólu bol Haraslín, ktorému prenechal Rusnák loptu na hranici pokutového územia. Domáci si ešte v 43. minúte pýtali jedenástku za faul na Dadašova, no arbiter nevyhodnotil Hrošovského zákrok ako nedovolený.

Začiatok druhého dejstva bol vyrovnanejší a hra sa celkovo upokojila. Do súperovej šestnástky nazreli Slováci až v 71. minúte, keď sa pokúšal vytvoriť šancu striedajúci Weiss, no Azerbajdžanci sa dokázali ubrániť. Weiss bol aj v ďalšej akcii, keď ktorej preniesol hru na Haraslína, ten tesne minul z diaľky. Hostia sa dočkali v 81. minúte, keď po peknej kombinácii, ktorú odštartoval ešte v obrane kapitán Pekarík, nedal Magomedalijevoviv šancu Weiss, ktorému prenechal loptu Bero. Možnosť zvýšiť dostal niekoľko sekúnd potom Haraslín – bol v úniku, no vybiehajúci brankár vyrazil jeho pokus na roh. V 84. minúte sa Haraslín predčasne radoval z gólu, VAR ukázal, že padol z ofsajdu. Slováci v závere zápasu často držali loptu na polovici súpera, ktorému nedovolili dostať sa na dostrel Rodákovej bránky.

hlasy po zápase (zdroje: TASR, RTVS, SFZ):

Samuel Slovák, tréner SR: ,,Chceli sme byť agresívni, udávať tón hre a dvadsať minút nám to vychádzalo. Súper má schopných hráčov, tí požívajú svoje herné automatizmy, ukázal ich v druhej časti I. polčasu. Striedaniami prišli do zápasu naši hráči, ktorí mali priniesť a priniesli zmenu. Bol to solídne odohratý a zvládnutý zápas z našej strany, škoda, že sa nám v tej úvodnej fáze nepodarilo gólovo sa presadiť. Máme problém so strieľaním gólov. Áno, bol to v mojej trénerskej kapitole psychicky najťažší zápas, počnúc prípravou naň a končiac jeho poslednými minútami. Sú to hráči, ktorí hrajú, robia výsledok, títo naši majú charakter, mrzelo ich, čo a ako sa stalo v minulých dňoch. Všetko, čo sme robili, sme sústredili na cieľ, aby sme boli úspešní. Víťazstvo pomôže vždy, dobrý výsledok vylepšuje atmosféru. Splnili sme v tejto chvíli časť toho, čo stojí pred nami. Isteže už cítiť únavu, zo sezóny, zo zápasov, z cestovania.“

Vladimír Weiss ml., stredopoliar SR, strelec víťazného gólu: ,,Vedeli sme, že to nebude ľahký zápas, a to sa aj potvrdilo. Verili sme, že dáme gól, a som rád, že sa tak stalo. Ani som nevedel, že som na reprezentačný gól čakal až päť rokov. Nejaký čas som chýbal v reprezentácii, no teraz som rád, že mi to padlo a že sme zvíťazili. Vieme, že sme favorit skupiny, a je mi ľúto, že sme nedávno prišli o hlavného trénera. Ukázali sme však silu kolektívu a dnešné víťazstvo je aj pre neho.“

Lukáš Haraslín, stredopoliar SR: ,,V prvom rade ma teší, že po nevydarenom zápase s Kazachstanom sme rýchlo zregenerovali a zvíťazili sme v dnešnom zápase. Vedeli sme, že Azerbajdžanci dobre bránia. Snažili sme sa cez nich presadzovať a podarilo sa nám zvládnuť ich brejky. V úniku som sa to snažil umiestniť na zadnú žrď, brankár tam však stihol dať nohy a bohužiaľ mi to dnes nevyšlo. Dôležité však je, že sme vyhrali ako mužstvo.“

tabuľka:
1. Kazachstan 3 2 1 0 4:1 7
2. SLOVENSKO 3 2 0 1 2:1 6
3. Bielorusko 3 0 2 1 1:2 2
4. Azerbajdžan 3 0 1 2 0:3 1