Víťaz PVP z roku 1969 Alexander Vencel starší oslavuje 75 rokov

Autor: majka

Bývalý československý futbalový reprezentant a dlhoročná brankárska opora Slovana Bratislava Alexander Vencel starší má v piatok 8. februára 75 rokov. Stál medzi tromi žrďami aj 21. mája 1969, keď „belasí“ po výhre nad FC Barcelonou (3:2) získali Pohár víťazov pohárov. Ako náhradník Iva Viktora bol Alexander Vencel starší členom československej reprezentácie, ktorá na majstrovstvách Európy v roku 1976 získala titul európskych šampiónov. O živote a kariére brankárskej ikony Slovana Bratislava vyšla v roku 2016 aj kniha s názvom Alexander Vencel – Šaaaaaňo Vencel!.
Alexander Vencel starší sa narodil 8. februára 1944 v dnešnej rumunskej obci Ilva Mare, ktorá v tom čase patrila Maďarsku a volala sa Nagyilba. Rodina sa v transylvánskej dedine ocitla dva mesiace pred narodením budúceho populárneho brankára. Jeho otec bol železničiar a na území dnešného Rumunska sa s rodinou ocitol z pracovných dôvodov.
Svoju úspešnú kariéru odštartoval Alexander Vencel starší ako 14 ročný v bratislavskej Dimitrovke. Už o tri roky v roku 1961 prišiel na Tehelné pole a v drese Slovana Bratislava strávil 15 rokov a odchytal 321 zápasov. V prvých sezónach v belasom drese sa brankárskemu remeslu priúčal od legendárneho Viliama Schrojfa, po odchode ktorého sa stal na dlhé roky neohrozenou brankárskou jednotkou Slovana. Aj vďaka jeho brankárskemu umeniu sa Slovan stal trikrát (1970, 1974, 1975) majstrom Československa.
Svoj zrejme najslávnejší zápas odchytal Alexander Vencel starší 21. mája 1969, keď Slovan na štadióne Sv. Jakuba v Bazileji zdolal slávnu FC Barcelonu 3:2 a získal Pohár víťazov pohárov (PVP). On sám však vyzdvihuje aj remízový zápas 2:2 na Maracane pred 120 000 divákmi proti Brazílii, ktorej dres si obliekal v tom čase aj legendárny Pelé.
V československej reprezentácii debutoval Alexander Vencel starší 19. septembra 1965 v Rumunsku v kvalifikačnom zápase o postup na majstrovstvá sveta. Reprezentačný dres si obliekal prakticky celú kariéru, dvanásť rokov. Po celý čas tvoril nerozlučnú brankársku dvojicu s Čechom Ivom Viktorom. Prvé zápasy na najvyššej svetovej úrovni odchytal na MS v Mexiku v roku 1970. O šesť rokov neskôr sa stal v Belehrade majstrom Európy. Pôsobenie v reprezentácii ukončil kvalifikačným zápasom o postup na MS 1978 proti Walesu.
V šľapajach Alexandra Vencela staršieho kráčali aj jeho synovia. Starší syn Alexander Vencel mladší bol podobne ako jeho otec brankárskou jednotkou v Slovane Bratislava. Mladšieho syna Stanislava Vencela zabrzdilo vo futbalovom rozlete zranenie.
Alexander Vencel starší spolu so synom Alexandrom Vencelom mladším, ktorý je medzinárodne uznávaný odborník na výchovu brankárov a niekoľko rokov pôsobí ako inštruktor pre vzdelávanie trénerov brankárov pri Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA), vydal knižnú publikáciu o tréningu moderného brankára. Publikácia sa po doplnení stala základom nového projektu FIFA pod názvom Goalkeeping. Otec a syn majú na konte aj populárne odborné knihy Brankár a Brankár 2.
Pokračovateľom brankárskej tradície rodiny Vencelovcov je aj vnuk Alexadra Vencela staršieho, ktorý sa tiež volá Alexander a je syn Alexandra Vencela mladšieho.
K početným gratulantom sa dnešnému oslávencovi pripája aj oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie!

Nazdravie !