Ikona Ikona Ikona

Viacerí fanklubáci veria v postup na ME 2024

Autor: admin

Viacerí fanklubáci veria v postup na ME 2024

Žreb kvalifikácie ME 2024 vo Frankfurte nad Mohanom zaradil slovenskú futbalovú reprezentáciu do 6-člennej skupiny J. Súpermi zverencov trénera Francesca Calzonu budú Portugalsko, Bosna a Hercegovina, Island, Luxembursko a Lichtenštajnsko. Niektorým členom oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie sme položili jednu otázku:

1. Aké má podľa vás Slovensko v kvalifikačnej skupine-J šance v boji o postup na ME 2024?

OFSFR – Bratislava/mv

Foto: fanklub KAZ – SVK

Roman Táborský, predseda fanklubu: V našej skupine mi troška chýba ekonomicky silný líder. Portugalsko je síce veľké mužstvo, deviate vo svetovom rebríčku FIFA, ale nepovažujem ho za top tím. Má síce Ronalda, ktorý však predsa len už to najlepšie má za sebou. Dostali sme podľa mňa celkom dobrú a šťastnú skupinu. Dokonca podľa odborníkov by sme mali postúpiť z druhého miesta. Za najdôležitejšie považujem, aby sa vzťahy medzi hráčmi a vedením SFZ vyjasnili a všetci pochopili zodpovednosť za  reprezentáciu Slovenska a v konečnom dôsledku prišlo k znormalizovaniu vzťahov, priorít a jasných plánov čo po neúspechu má nasledovať, aby mužstvo do kvalifikácie vstúpilo s presvedčením, že ju odohrá s maximálnym nasadením a s veľkou túžbou dosiahnuť v každom zápase čo najlepší výsledok. Zodpovednosť musí prísť zo strany vedenia SFZ – veď v minulosti odstúpilo za oveľa menších neúspechoch a iba zvolenie výkonného výboru konferenciou absolútne nestačí. Nefunguje  kvalitná a odborná voľba trénera, ak sa na zrazoch neplnia povinnosti a fanúšikovia sú na druhej koľaji – tak spokojný nemôže byť nikto.

 

Stanislav Šesták, bývalý reprezentant: Po nevydarenej Lige národov som povedal, že súčasná výkonnosť slovenskej reprezentácie je taká zlá, že je úplne jedno s kým sa stretneme v kvalifikácii ME 2024. Hovoriť o tom, že máme prijateľnú skupinu by som si ozaj nedovolil. Pre nás každý jeden zápas bude veľmi náročný a dôležitý, lebo sa hrá o tri body. Nemôžeme nič podceniť, pravda, tiež si však myslím, že táto skupina je hrateľná, ale všetko sa ukáže na ihrisku. Hlavne, aby reprezentanti vo svojich kluboch pravidelne hrávali a mali dobrú športovú formu. Možno menšou výhodou pre nás je, že s výnimkou Islandu sme sa s ostatnými reprezentáciami už stretli v kvalifikáciách ME či MS.

 

Ladislav Harsanyi: Vzhľadom na to, že Slovensko žrebovali až z piateho kvalifikačného koša, sme dostali jednu z najľahších možných skupín. Za normálnych okolností by sme sa nemuseli baviť o tom, že musíme atakovať druhé postupové miesto. Ak si však nedokážeme poradiť so súpermi rangu Arménska či Azerbajdžanu, nemôžeme hovoriť o normálnych okolnostiach. Po odchode Hamšíka nám chýba špílmacher, čo je citeľná strata, nahradiť ho možno iba kolektívnym spôsobom hry. Musí tam byť veľké nasadenie, ochota behať a vyhrávať osobné súboje. Verím však, že nový taliansky tréner našich chlapcov niečo naučí, že naša hra bude mať systém, tvár, skrátka, že budú vedieť, čo hrať, ako hrať. Verím, že mužstvo budované za pochodu sa bude zlepšovať, a tak sa nádejam, že sa s Islandom pobijeme o druhú, teda postupovú priečku v tabuľke.“

 

Natalia Kučerová: Žreb navonok vyzerá celkom sľubne. Lebo v skupine je iba jedno skutočne silné mužstvo, majster Európy z roku 2016 Portugalsko. S ostatnými výbermi sa môžeme rovnať. Isteže, aj vo futbale sa mení situácia, Luxembursko a Lichtenštanjsko už nie sú trpaslíci, ale aj tak s týmito tímami si jednoducho musíme poradiť. Najdôležitejšie bude, aby slovenská reprezentácia na začiatku kvalifikácie v marci budúceho roku ukázala veľké odhodlanie zabojovať o postup. Vo výbere trénera Francesca Calzonu musia byť hráči v najlepšej športovej forme s dostatočnou minutážou vo svojich kluboch.

 

Miloš Kopča: Podľa mňa je to hrateľná skupina. Oba domáce marcové termíny s Luxemburskom a Bosnou-Hercegovinou musíme využiť na získanie sebavedomia. V júni na Islande sa pobiť o remízu a vonku s Lichtenštajskom potvrdiť víťazstvom nádej na postupové ambície. V septembri nás čaká domáci zápas pravdy s Portugalskom. Po ňom vonku Lichtenštajnsko. Ani prípadná októbrová prehra v Portugalsku nám neuškodí, pretože o 3 dni v Luxembursku vyhráme. V novembri už budeme vedieť na čom sme, ale hlavne mužstvo už bude mať vžitý rukopis s prvkami trénera Calzoneho. Verím, že porazíme Island, postup budeme mať vo vrecku a do Bosny a Hercegoviny pôjdeme na predvianočné trhy…

 

Marek Psota, st.: Vzhľadom na to, že sme boli žrebovaní až z 5. koša je skupina relatívne prijateľná. Hlavne ak prvé dva tímy postupujú priamo na Euro. Favoritom bude určite Portugalsko a my zrejme budeme bojovať o druhé miesto s Bosnou a Islandom. Luxembursko má posledné roky dobré výsledky, takže nás tiež môže potrápiť. Z tejto skupiny sa reálne dá postúpiť, ale hra aj výkony musia byť oveľa lepšie ako posledné zápasy v kvalifikácii MS 2022, či v Lige národov. Uvidíme, ako to bude vyzerať pod novým trénerom.

 

Peter Špilák: Slovákov čaká štrnásta kvalifikácia v ére samostatnosti. Nezačína sa nešťastne. Žreb nesklamal, prihral im súperov, ktorí sú celkom zaujímaví a zároveň prijateľní. Je to fajn. Vyskakovať nemôžeme, do vody sa hádzať nemusíme. Na druhej strane v tomto ročníku v Lige národov sme úplne prepadli, pod novým trénerom Francescom Calzonom sme absolvovali nevydarený záver tejto súťaže. Taliansky kouč si veľmi dobre uvedomuje, že sa musíme v mnohých činnostiach veľmi zlepšiť. Jednako súhlasím s jeho slovami, že môžeme postúpiť, čo vedie len cez tvrdú prácu a to je náš cieľ.

Petr Švonc: Myslím, že Portugalci sú hlavným a jasným favoritom, ale boj o druhé miesto by malo byť pre Slovensko otvorené, hlavne pokiaľ sa zlepší jeho herný prejav a hlavne koncovka. Takže bude to zrejme dosť vyrovnaná a otvorená skupina.

 

Anton Holienčin: Dostali sme celkom dobrých a zaujímavých súperov. Určite máme celkom slušné šance zabojovať o postup na ME 2024. Verím, že skončíme na druhom mieste, alebo budeme hrať baráž.

 

Gabriel Tanuška: Myslím si, že máme celkom hrateľnú skupinu. Žreb bol pre nás milosrdný. Na facebooku som žartom napísal, že náš tréner Francesco Calzona asi poprosil žrebujúceho o to. Na cestovanie sú to atraktívne krajiny. Mohli by sme postúpiť aj z druhého miesta. Ale prečo sa nepokúsiť vymyslieť nejakú ,,habaďúru“ aj na Portugalčanov na čele s Ronaldom?

 

Jaroslav Kornaj: Slovensko by veľmi potrebovalo nejaký väčší úspech vo futbale. Preto verím, že nové mužstvo pod vedením talianskeho trénera Francesca Calzonu nám vyčarí na tvári úsmev a znova budeme mať radosť z hry našich chlapcov. Ako verný fanúšik pôjdem za nimi na každý zápas vonku autobusom, lietadlom a keď bude treba aj loďou!