V Trnave vicemajstri sveta Chorváti udelili tvrdú lekciu Slovákom

OFSR -Trnava/Milan Valko
Foto: Milina Strihovská

Slovenskí futbaloví reprezentanti prehrali v piatkovom dueli kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy s mužstvom Chorvátska 0:4 (0:1). V polovici kvalifikačného cyklu majú Slováci na konte šesť bodov rovnako ako Walesania. „Vatreni“ sa triumfom v Trnave dotiahli na deväťbodových Maďarov. Zverenci českého trénera Pavla Hapala sa najbližšie predstavia v E-skupine v pondelok 9. septembra o 20.45 h v Budapešti proti Maďarsku.

Úradujúci vicemajstri sveta boli počas zápasu aktívnejším tímom a základ svojho úspechu položili na prelome polčasov. V 45. min prekonal Martina Dúbravku strelou spoza šestnástky Nikola Vlašič a krátko po návrate zo šatní sa zapísal do streleckej listiny aj Ivan Perišič. Slováci síce vyslali v zápase šesť striel na bránku súpera, no nevypracovali si žiadnu stopercentnú gólovú šancu. Naopak, víťazstvo hostí spečatili v 72. min Bruno Petkovič a v predposlednej minúte stretnutia obranca Dejan Lovren.

Krátko pred úvodným výkopom zápasu sa s reprezentáciou oficiálne rozlúčil dlhoročný útočník národného tímu a štvorgólový strelec z MS 2010 v JAR Róbert Vittek. Reprezentačný tím spod Tatier sa najbližšie predstaví v pondelok v budapeštianskej Groupama Arene v ďalšom kvalifikačnom vystúpení proti domácim Maďarom.

Trénerovi slovenskej reprezentácie Pavlovi Hapalovi sa zápas, pochopiteľne, hodnotil veľmi ťažko. ,,Chorváti nás ‚vycvičili‘ vo všetkých činnostiach a myslím si, že pre nás je výsledok ešte milosrdný. Mohli sme dostať viac gólov. Nikto z nás nečakal, že predvedú až taký dobrý výkon. Po zápase som hovoril s trénerom hostí a aj on bol z toho prekvapený. Som však sklamaný najmä z našej hry, ktorá bola veľmi slabá,“ skonštatoval na tlačovej konferencii rodák z moravského Kroměříža.

V hre tímu okolo kapitána Mareka Hamšíka bolo množstvo nepresností, viazla spolupráca v krídelných priestoroch a takisto nevyšiel ani predzápasový zámer. ,,Chceli sme pri ich rozohrávke hrať pressing, no vôbec sme sa k nemu nedostali. Dobre si vymieňali loptu, boli neustále v pohybe a my sme boli v súbojoch neskoro. Verili sme, že prečkáme prvý polčas, ale, bohužiaľ, sme inkasovali v poslednej minúte. V druhom polčase sme chceli niečo zmeniť, ale dnes sme na nich absolútne nemali,“ pokračoval 50-ročný kormidelník.

Marek Hamšík, kapitán nášho tímu povedal: ,,V prvom rade je to naša chyba. Podali sme slabý výkon, Chorváti mohli dať aj viac gólov. V mladej zostave nášho tímu by som chybu nehľadal, títo hráči už odohrali viac dôležitých zápasov. Skôr to bolo v našom výkone, ktorý nebol kolektívny. Dostali sme veľkú facku. Hádam sa z toho spamätáme, v Maďarsku to musí byť oveľa lepšie.“

Milan Škriniar videl zápas takto: ,,Chorváti majú veľkú silu, sú veľmi silní na lopte, my sme boli málo agresívni v strede poľa, púšťali sme ich blízko k bráne. Veľa sme toho nepredviedli. Veľa sa toho na nás valilo, nebolo to jednoduché. Zaslúžili sme si takúto facku, bolo to z našej strany veľmi slabé. Musíme na túto prehru čím skôr zabudnúť.“

Kvalifikácia ME 2020 vo futbale – piatok (Trnava):

E-skupina:

Slovensko – Chorvátsko 0:4 (0:1)

góly: 45. Vlašič, 46. Perišič, 72. Petkovič, 89. Lovren

bez kariet

rozhodovali: Brych – Borsch, Lupp (všetci Nem.)

18 098 divákov

Slovensko: Dúbravka – Valjent, Vavro, Škriniar, Hancko – Lobotka – Rusnák (46. Boženik), Kucka (63. Haraslín), Hamšík, Mak (79. Ďuriš) – Duda

Chorvátsko: Livakovič – Bartolec, Lovren, Vida, Barišič – Modrič, Brozovič – Rebič (70. Brekalo), Vlašič (81. Badelj), Perišič – Petkovič (83. Pašalič)

V druhom zápase E-skupiny Wales zdolal Azerbajdžan 2:1 (1:0).

Tabuľka E-skupiny:

1. Maďarsko 4 3 0 1 6:4 9