V reprezentácii by mali hrať futbalisti, ktorí pravidelne nastupujú za svoje kluby

OFSR -Trnava/Milan Valko

Pred záverečným zápasom kvalifikácie ME 2020 Slovensko – Azerbajdžan sa uskutočnila tradičná fanzóna oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie. Tentoraz našimi hosťami boli legenda trnavského futbalu a bývalý tréner viacerých ligových mužstiev Stanislav Jarábek a bývalý slovenský reprezentant Igor Demo.

Celé podujatie moderoval známy redaktor denníka Šport Mojmír Staško. ,,Ocitli sme sa v takej zvláštnej situácii, lebo nevieme kto z trojlístka ďalších kandidátov Slovensko, Wales a Maďarsko bude druhým postupujúcim na ME. My už nemáme osud vo vlastných rukách, musíme vyhrať nad Azerbajdžanom a tajne dúfať, že zápas Wales – Maďarsko sa skončí remízou. Dúfam však, že sa nenaplní taký scenár, že domáce tímy Slovensko a Wales iba remizujú. Nesmieme byť však pesimisti, futbal je krásna hra a píše neraz skvelé príbehy,“ povedal Roman Táborský, predseda oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie.

Mojmír Staško sa hneď na úvod opýtal našich hostí, čo si myslia o tom, ako sa dnes vyvinie záver tejto kvalifikačnej skupiny? ,,Futbal je krásny preto, lebo prináša nečakané situácie a výsledky. Pokiaľ existuje nejaká teoretická šanca, tak vždy treba veriť a podporiť svoje mužstvo. Treba fandiť za každých okolností a keď sa na to budeme takto pozerať, tak sme vynikajúci priaznivci,“ vraví onedlho 81-ročný Stanislav Jarábek, ktorý so Spartakom Trnava získal tri majstrovské tituly a bol jeho kapitánom.

,,Presne ako povedal tréner, každý z nášho reprezentačného tímu chce postúpiť na ME a urobí preto maximum. Verím, že dnes nad Azerbajdžanom vyhráme a potom musíme čakať na výsledok z Cardiffu, nič iné nám neostáva,“ hovorí Igor Demo, bývalý hráč FC Nitra ŠK Slovan Bratislava, PSV Eindhoven, Borussie Mönchengladbach a GAK Graz.

Spomína si S. Jarábek na taký zápas, keď jeho mužstvu povinnosť velila vyhrať a pritom ten súper bol nepríjemný. ,,Určite mi všetci dáte za pravdu, bolo to síce na klubovej úrovni, ale taký sme s Trnavou zohrali proti Ajaxu Amsterdam. V Holandsku sme prehrali 0:3, ale spomínam si na to, že keď sme si po stretnutí s hráčmi podávali ruky, tak som brankárovi Balsovi povedal, že u nás v Trnave dostanú päťku. Myslím si, že som nebol ďaleko od pravdy, v tomto súboji sme jednostranne dobýjali bránu Ajaxu a keby Jožo Adamec mal lepší deň, tak sme mohli vyhrať vyšším rozdielom a postúpiť do finále PEM.“

Kedy Igor Demo, 24-násobný reprezentant mal pocit z toho, že bol blízko k postupu na MS, alebo na ME? ,,Kvalifikácie na ME a MS som absolvoval za trénerov Jozefa Adamca, Dušana Galisa a Ladislava Jurkemika. Najbližšie k postupu sme boli pod vedením Dušana Galisa, keď nás priviedol až do baráže o postup na MS 2006. Hrali sme vtedy so Španielskom, v Madride sme prehrali 1:5 a na bratislavskom Tehelnom poli sme hrali 1:1. Doteraz ma mrzí, že sa mi nepodarilo postúpiť na tieto najvýznamnejšie podujatia, hoci už viacerí v tom čase sme hrávali v zahraničí.“

Aký je pohľad našich hostí na súčasnú slovenskú reprezentáciu, kto sa im páči, ako hodnotia celkovo tento tím? ,,Myslím si, že súčasný káder prechádza generačnou výmenou, ktorá zohráva pomerne veľkú úlohu najmä v obranných radoch. Prináša rôzne výsledky, hra niekedy nasvedčuje tomu, že mužstvo môže byť perspektívne. To je na tom tá radosť, že existuje zlepšovanie a napredovanie niektorých hráčov v celkovej výkonnosti. Mrzí ma však a nemalo by to byť, že keďže nemáme široký výber hráčov, tak nastupujú aj takí, ktorí v kluboch pravidelne nehrávajú. Pôsobí to dosť na ich psychiku, musia si veriť, ale keďže nie sú členmi základnej zostavy, takto je ich mentalita narušená. Takže toto považujem za dosť veľký problém súčasného mužstva,“ myslí si S. Jarábek.

,,Súhlasím s názorom pána trénera Jarábka, keď totiž hráč nemá hernú prax, tak sa mu ťažko naskakuje do rozbehnutého vlaku. Nikdy nepoviem, že chalani, ktorí vo svojich kluboch nehrávajú, nepatria do širšieho kádra našej reprezentácie. Dostať sa do nej nie je ľahké, ale tiež som toho názoru, že je to vec trénera. Podľa mňa by mali hrávať futbalisti v najlepšej forme, iba tak sa môžeme presadiť na medzinárodnej úrovni,“ vraví I. Demo.

Ako to teda dnes skončí v Trnave a v Cardiffe , kto spolu s Chorvátskom postúpi na ME a kto bude hrať na budúci rok v marci v play-off Ligy národov odkiaľ tiež vedie cesta na kontinentálny šampionát? ,,Nehovorím nič, neviem tipovať, fakt si netrúfam povedať, ako to skončí,“ vyhlásil S. Jarábek. ,,Myslím si, že naši vyhrajú nad Azerbajdžanom 3:0. Samozrejme, Maďari pôjdu do toho, budú bojovať, lebo im ide tiež o postup na ME, ale známe britské prostredie Wales poženie za mimoriadne dôležitým víťazstvom,“ dodal ešte I. Demo.

Vyše polhodinová debata s našimi hosťami splnila účel, bola hodnotná a zaujímavá. Po nej sa ešte uskutočnila autogramiáda a fototermíny.

Foto: Anton Holienčin