V Dolnom Kubíne uviedli do života maskota Ďuryho

Autor: majka

Začiatkom tohto týždňa sa v Dolnom Kubíne uskutočnila pekná slávnosť a to krst maskota Ďuryho. Takže od tejto chvíle bude oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie sprevádzať tento maskot, ktorý bol uvedený do života v meste, v ktorom sa narodili viaceré významné osobnosti.

Celú akciu výbornú zorganizoval a sponzorsky zastrešil Dolnokubínčan Jozef Krupa. Na krste sa zúčastnilo cez 20 fanklubákov na čele s jeho predsedom Romanom Táborským. Boli to ľudia z Bratislavy, Trnavy-Modranky, Piešťan, Veľkého Orvišťa a Dolného Kubína. Viac nám o celej akcii povedal Peter Špilák, jeden z krstných otcov maskota Ďuryho. ,,Ešte pred krstom sme navštívili miestny cintorín, kde sú pochovaní veľké osobnosti slovenskej kultúry a histórie Pavol Országh Hviezdoslav a Ján Matúška. Na ich hroby sme priniesli kvety a zaspievali si slovenskú hymnu. Maskot je rys ostrovid, lebo ďalšie zvieratá, ktoré pripadali do úvahy, ako kamzík, či svišť už v čase vzniku fanklubu boli obsadené, ako slovenské endemity. Krst prebehol v utorok 28. septembra podvečer v nádhernom areáli penzión Koliba v Dolnom Kubíne. Ďury bol pokrstený vodou zo studničky, s ktorej píjaval aj doktor Ivan Chodák, slávny rodák z tohto mesta, kde sa každoročne uskutočňuje vyhlásenie Cena fair play Ivana Chodáka. Krstnými otcami Ďuryho sú trojnásobný Futbalista roka Dušan Tittel a ja. Zrejme preto, že som tiež držiteľom Ceny fair play. Po krste nasledovala slávnostná večera a spoločné fotografie.“

Dušan Tittel na margo krstu povedal: ,,Som veľmi nadšený, že sa uskutočnil v mojom rodisku za prítomnosti výborných ľudí, ktorí majú radi futbal a ktorí s veľkým oduševnením drukujú slovenskej reprezentácie. Oficiálny fan klub slovenskej reprezentácie aj týmto krstom dokázal svoju životaschopnosť a napredovanie. Ešte raz veľmi pekne ďakujem fan klubu za pozvanie na tento krst.“

Maskot Ďury rovnako symbolizuje fair play, pozitívnu túžbu po spravodlivosti a morálnych hodnotách Slovákov. Slovenskí reprezentanti s dvojkrížom na prsiach môžu najlepšie mužstvá o body skôr zbíjať tvrdou prácou a morálnymi hodnotami, ktoré symbolizujú doktora Chodáka.

Na druhý deň fanklubáci si urobili výlet po miestnom okolí a na ceste domov navštívili Malú Fatru, Jánošíkové diery, čo bola dosť náročná trasa. Keďže v stredu bol sviatok SNP, tak túto prírodnú rezerváciu navštívilo veľa ľudí. Z Terchovej si to namierili ešte do Starej Bystrice, kde svetoznámom atrakciou v tejto obci je na miestnom námestí orloj. Prišli akurát v pravý čas, lebo o 15.00 h začali hodiny biť. Takže fanklubáci počas necelých dvoch dní spojili príjemné s užitočným.

Mimochodom, maskot Ďury bude oficiálne predstavený v stredu 5. septembra v trnavskom hoteli Phoenix vo fanzóne pred medzištátnym zápasom Slovensko – Dánsko. Jeho autorom je Ľuboš Zubák a je používaný v logu od vzniku občianskeho združenia v roku 2010. O ochrannú známku nielen fanklubu, ale aj maskota sa pričinil Ľuboš Maco.

Foto: Táborský Pavol /Peter Špilák – maskot Ďury – Dušan Tittel na fotografii