V Calzonovej prvej nominácii sú štyria nováčikovia

Nový tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona zaradil do svojej prvej nominácie štyroch nováčikov. Pozvánku na zápasy Ligy národov proti Azerbajdžanu (vo štvrtok 22. septembra o 20.45 v Trnave) a Bielorusku (v nedeľu 25. septembra o 18.00 v Bačke Topole) si vyslúžili obrancovia Kristián Vallo a Matúš Rusnák, stredopoliar Miroslav Káčer a krídelník Dávid Ďuriš.

OFSFR – Bratislava/mv

Foto: www.futbalsfz.sk

Taliansky kouč celkovo nominoval 27 hráčov. ,,Snažil som sa poskladať vhodný tím pre moju hru. Na Slovensku sú zaujímaví hráči, ale potrebujem aj iné vlastnosti, aké ste videli doteraz. Myslím si, že títo hráči ich majú a určite majú na to reprezentovať. Nováčikov som videl v zápasoch, podľa mňa sú dobrí, ale teraz to musia ukázať na tréningoch a prípadne v zápasoch. Dôležitá vlastnosť je nadšenie hrať za svoju krajinu,“ zdôraznil Calzona na pondelňajšej tlačovej konferencii v Bratislave.

Do kádra sa zmestili siedmi fortunaligisti: brankár Dominik Takáč, Rusnák, ďalší obranca Vernon De Marco, stredopoliari Juraj Kucka, Káčer a krídelníci Martin Regáli s Ďurišom. ,,Monitorujem aj slovenskú ligu, pozorujem v nej rast. Chcel som, aby tam boli aj hráči z Fortuna ligy, majú schopnosti na to, aby reprezentovali Slovensko. Osobne som na štadióne najvyššej súťaže nebol, venujem sa skautingu a sledoval som cez stríming,“ povedal Calzoan, ktorý naopak vynechal Denisa Vavra účinkujúceho s FC Kodaň v skupinovej fáze Ligy majstrov: ,,Je veľmi silný hráč, možno je jeho nešťastie, že je na Slovensku veľa dobrých stopérov. Musel som si vybrať. Momentálne mu možno niečo chýba, ale len máličko, určite s ním počítam do budúcnosti.“

Po dlhšom čase sa do nominácie vrátili stredopoliar László Bénes a útočník Samuel Mráz. Chýbajú Tomáš Suslov a David Strelec, ktorých môže využiť reprezentácia do 21 rokov v septembrovej baráži ME 2023 proti Ukrajine: ,,Bénes je veľmi talentovaný, aj keď momentálne málo hráva v klube. Chcem mu dať šancu v národnom mužstve, lebo si myslím, že má veľký potenciál. Mráza poznám veľmi dobre z pôsobenia v Taliansku, platí preňho to isté ako pre Bénesa. Má presne tie vlastnosti, ktoré vyžadujme. Viem, že Suslov a Strelec majú pred sebou veľmi dôležité zápasy. Pre Slovensko je významné postúpiť na ME do 21 rokov. Veľmi pozorne sledujem túto vekovú kategóriu, určite títo hráči budú v kádri v budúcnosti.“

Calzona uviedol, že rozhodnutie o kapitánovi nechá na kolektív, v súčasnosti nosí pásku stopér Milan Škriniar. Otázne je, ako taliansky tréner vyrieši brankársku otázku, Martin Dúbravka ani Marek Rodák momentálne nie sú jednotky vo svojich anglických kluboch Manchester United a FC Fulham. ,,Chytajú málo, no budeme mať tréningy a uvidíme, kto pôjde do základnej zostavy.“

Slováci figurujú pred záverečným dvojzápasom v tabuľke 3. skupiny C-divízie LN na druhom mieste o štyri body za vedúcim Kazachstanom. ,,Stále máme možnosť postúpiť, určite musíme vyhrať. Sú to súťažné, nie prípravné zápasy, ale zároveň slúžia na to, aby som lepšie spoznal hráčov,“ dodal Calzona.

Nominácia slovenskej futbalovej reprezentácie na zápasy Ligy národov proti Azerbajdžanu (vo štvrtok 22. septembra o 20.45 v Trnave) a Bielorusku (v nedeľu 25. septembra o 18.00 v Bačke Topole):
brankári: Martin Dúbravka (Manchester United), Marek Rodák (FC Fulham), Dominik Takáč (FC Spartak Trnava)
obrancovia: Peter Pekarík (Hertha Berlín), Kristián Vallo (Wisla Plock), Matúš Rusnák (MŠK Žilina), Martin Valjent (RCD Mallorca), Norbert Gyömbér (US Salernitana), Milan Škriniar (Inter Miláno), Ľubomír Šatka (Lech Poznaň), Dávid Hancko (Feyenoord Rotterdam), Vernon De Marco (ŠK Slovan Bratislava)
stredopoliari: Patrik Hrošovský (KRC Genk), Stanislav Lobotka (SSC Neapol), Juraj Kucka (ŠK Slovan Bratislava), Miroslav Káčer (FC DAC 1904 Dunajská Streda), László Bénes (Hamburger SV), Christián Herc (Grasshopper Zürich), Matúš Bero (Vitesse Arnhem), Erik Jirka (Viktoria Plzeň), Ivan Schranz (Slavia Praha), Martin Regáli (MFK Ružomberok), Lukáš Haraslín (Sparta Praha), Dávid Ďuriš (MŠK Žilina)
útočníci: Róbert Boženík (Boavista Porto), Samuel Mráz (CD Mirandes), Adam Zreľák (Warta Poznaň)

náhradníci:
brankári: František Plach (Piast Gliwice), Dominik Holec (Sparta Praha), Richard Ludha (FK Železiarne Podbrezová), Dávid Šípoš (Dynamo České Budějovice)
hráči v poli: David Hrnčár (ŠK Slovan Bratislava), Šimon Mičuda (AS Trenčín), Denis Vavro (FC Kodaň), Alexander Mojžiš (MFK Ružomberok), Adam Obert (Cagliari Calcio), Peter Pokorný (MOL Fehérvár), Patrik Myslovič, Adrián Kaprálik (obaja MŠK Žilina), Jakub Kadák (FC Luzern), Martin Bukata (FC Spartak Trnava), Jakub Hromada (Slavia Praha), Vladimír Weiss ml. (ŠK Slovan Bratislava), Tomáš Suslov (FC Groningen), David Strelec (Spezia Calcio)

realizačný tím:
hlavný tréner: Francesco Calzona