Ikona Ikona Ikona

Ukrajinec Sikan hetrikom zostrelil mladých Slovákov

Autor: admin

Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov sa neprebojovala na ME 2023. V utorňajšej odvete baráže v poľskom meste Bielsko-Biala prehrala s ukrajinskými rovesníkmi 0:3 a nezúročila náskok 3:2 z domáceho úvodného stretnutia. Hrdinom súpera bol autor hetriku Danylo Sikan.

OFSFR – Bielsko-Biala/mv

Slováci nerozšírili svoje dve doterajšie účasti na európskom šampionáte tejto vekovej kategórie. V roku 2000 v domácom prostredí skončili na štvrtej priečke, pred piatimi rokmi v Poľsku obsadili piate miesto. Budúcoročný turnaj so 16 účastníkmi sa uskutoční od 21. júna do 8. júla v Rumunsku a Gruzínsku.

baráž ME 2023 futbalistov do 21 rokov – odveta:
Bielsko-Biala (Poľ.)
Ukrajina – SLOVENSKO 3:0 (0:0). Góly: 48., 54. a 66. Sikan. ŽK: Viunnyk, Syrota – Kaprálik, Pokorný, Suslov. Rozhodovali: Saggi – Isaksen, Jensen (všetci Nór.)
Ukrajina: Trubin – Syč, Talovierov, Syrota, Drambajev – Bondarenko (89. Očeretko), Mychailenko (46. Bražko) – Viunnyk (46. Nazarenko), Kryskiv (89. Želizko), Sudakov – Sikan (71. Vanat)
Slovensko: Belko – Ďatko, Mesík, Nemčík, Obert – Lavrinčík (62. Goljan), Pokorný – Kaprálik (70. Trusa), Kadák (63. Myslovič), Suslov – Strelec (81. Galčík)
/prvý zápas 2:3, Ukrajina postúpila na ME/

Slováci hájili na neutrálnej pôde jednogólový náskok a nastúpili v rovnakej základnej zostave ako v Žiline, kde si ho v piatok vypracovali. V úvode sa oba tímy ťažko presadzovali do pozornej defenzívy súpera, zmeniť to mohol Suslov, uvoľnil sa v šestnástke, ale loptu napálil iba do Trubina v ukrajinskej bránke. Ukrajinci si prvú vyloženú šancu vytvorili až v 24. minúte. Viunnyk so Sikanom sa predrali stredom a posunuli loptu Syčovi, slovenský brankár Belko včas vybehol a zneškodnil jeho zakončenie. Ďalšiu príležitosť mali Ukrajinci o päť minút neskôr po štandardke, aj tentoraz si Belko poradil so strelou zblízka. Na opačnom konci Suslov krížnou strelou z diaľky natiahol Trubina. Kaprálik dostal center zľava, hlavičkou však nenašiel nabiehajúceho Strelca ani netrafil priestor troch žrdí. Potom to Suslov vyskúšal z uhla, Trubin pokryl jeho zakončenie. V 43. minúte založili Ukrajinci protiútok, strelu Bondarenka z druhej vlny chytil Belko a po centri Syča zachránil aj pred dobiedzajúcim Sikanom, ktorý ho ešte nepríjemne fauloval do hlavy.

Ukrajinci otvorili skóre krátko po zmene strán, keď obrana hostí nepostrážila Syča, ten v šestnástke prihral okolo prekvapivo vybiehajúceho Belka voľnému Sikanovi, ktorý už z hranice päťky poľahky upratal loptu do prázdnej bránky. V 54. minúte sa už Ukrajina dostala v súčte dvojzápasu do vedenia. Po centri Syča sprava dokázal na malom vápne Sudakov prehlavičkovať Ďatka, Belko ešte s vypätím síl vyrazil, ale len k osamotenému Sikanovi, ktorý opäť do odkrytej siete pridal svoj druhý zásah v stretnutí. Úlohy oboch mužstiev sa veľmi rýchlo vymenili a na ťahu boli Slováci, lenže v 66. minúte tretíkrát inkasovali. Kapitán Pokorný vyrobil katastrofálnu chybu, keď príliš dlho váhal na vlastnej polovici v blízkosti stredového kruhu, loptu mu vypichol Nazarenko, vrútil sa do šestnástky a prihral voľnému Sikanovi, ktorému na skompletizovanie hetriku „stačilo“ opäť namieriť do prázdnej bránky. Slováci sa ocitli v ťažkej pozícii, iskierku nádeje mohol vykresať Ďatko, ale jeho ranu k žrdi zlikvidoval Trubin. Suslov si v šestnástke vybral strelu namiesto prihrávky spoluhráčom a netrafil bránku. Slováci mohli znížiť aj v 75. minúte, strelu Suslova z priameho kopu s námahou vyrazil Trubin a Mesík z dorážky trestuhodne hlavičkou minul odkrytú sieť. V závere sa ešte vyznamenali obaja brankári, Belko uspel zoči-voči Vanatovi a v nadstavenom čase Trubin vyškriabal strelu Mysloviča pod brvno.

hlasy po zápase (zdroj: RTVS):
Peter Pokorný, kapitán SR21: ,,Mrzí nás to, mali sme šance v prvom polčase, nejaké aj v druhom. Futbal je o góloch a, žiaľ, súper ich dal viac. Môžeme si za to sami, sme v tom všetci ako tím.“
Tomáš Suslov, stredopoliar SR21: ,, Je to ťažké, náročné, boli sme blízko. V polčase sme ešte mali dobrý výsledok, ale urobili sme dve chyby na začiatku druhého polčasu a potom si to také kvalitné mužstvo ako Ukrajina postrážilo. Ukrajinci dnes postúpili zaslúžene.“

Podobne ako v prvom zápase v Žiline, aj v Poľsku malo naše mužstvo v hľadisku podporu od oficiálneho fanklubu slovenskej reprezentácie. O to viac nás mrzí, že nezvládlo tento zápas a pustilo z rúk veľkú šancu prebojovať sa na ME!