Tarkovič: Najväčší problém je ten, že naši hráči sa nepresadzujú v kluboch

Včera sa futbalová reprezentácia Slovenska vrátila z neúspešného Eura 2020 a dnes predpoludním sa jej tréner Štefan Tarkovič na tlačovej konferencii postavil pred médiá, aby zhodnotil ME a odpovedal na otázky novinárov. Vo väčšine prípadov snažil sa obhájiť všetky svoje rozhodnutia o nominácii hráčov na zápasy ako aj výrazne defenzívny až pasívny štýl hry svojich zverencov na Euro 2020.

OFSR – Bratislava/Milan Valko

Foto: www.futbalsfz.sk

,,Veľmi dobre si uvedomujem, že prechod do útoku je to, čo musíme riešiť. Nie je to len problém tohto turnaja či rozbiehajúcej sa kvalifikácie majstrovstiev sveta, ale dlhodobý veľký nedostatok slovenského futbalu. Na pozícii klasického útočníka nemáme dnes hráča z dobrého klubu, ktorý v ňom pravidelne hráva a strieľa góly. Je preto na polemiku, či nastúpiť s klasickým útočníkom alebo nie. Po penalte od Švédov sme zmenili systém v útoku, ale nemyslím si, že sa zmenil náš spôsob hry v útoku. Viacerým naším hráčom momentálne chýba herná prax. Takisto si treba uvedomiť, že Lewandowski dal sám za sezónu viac gólov ako všetci naši dokopy, ktorí nastúpili na ME . Forsberg, Isak a čakali sme aj, že nastúpi Kulusevski tvoria útok za 100 miliónov eur. Nám sa podarilo eliminovať tieto útočné esá, nedali nám gól z hry,“ uviedol Štefan Tarkovič.

Reprezentačný kormidelník zdôraznil, že napriek záverečnému výprasku od Španielov (0:5) a predčasnému odchodu z ME už po základných skupinách, si stojí za všetkými rozhodnutiami, ktoré urobil s hráčmi. ,,Po prvom víťazstve sa očakávania zmenili o 180 stupňov a bolo akoby povinnosť postúpiť. Prípravu sme mali dobrú s dvoma prípravnými zápasmi a dopadla dobre. Samotný šampionát sme na začiatku ťažkým zápasom s Poľskom po taktickom výkone zvládli veľmi dobre. Dokázali sme byť efektívni a koncentrovaní a zdolali sme veľké a sebavedomé Poľsko. Proti Švédsku sme doplatili na pasívny úsek v druhom polčase, ktorý vyvrcholil pokutovým kopom. Dostali sme sa pod tlak získania bodu v zápase so Španielskom. Ten zápas sme nezvládli, to si treba otvorene povedať. Nezvládli sme ho mentálne, fyzicky a ani výsledkovo. Nakoniec sme sa s turnajom rozlúčili. Skončili sme tretí pred Poľskom, čo je pozitívne. Ale s tak negatívnym skóre sme nemohli pomýšľať na postup. Turnaj mal pre mňa veľa pozitív, aj veľa negatív.“

Na otázku, či dosiahol tím okolo kapitána Mareka Hamšíka na ME maximum, odpovedal Tarkovič kladne, podľa jeho názoru hrali jeho hráči na hranici svojich možností: ,,Áno, myslím si to. V ťažkých zápasoch s Poľskom a Švédskom mužstvo ukázalo charakter, ukázalo, že ich vie zvládať. Samozrejme, boli tam aj negatíva. Minimálne v tomto dvojzápase sme ukázali našu silu. Musíme hrať na základe prísnej stratégie a taktiky. Tak sme sa snažili mužstvo pripraviť. Mužstvo naozaj podľa mňa hralo na hranici svojich možností a v tých dvoch zápasoch to ukázalo. Aj Švédi majú kvalitu, ktorú si niekedy neuvedomujeme, najmä v obrannej fáze.“

Prezident SFZ Ján Kováčik sa jasne vyjadril, že Štefan Tarkovič naďalej zostane trénerom reprezentácie a na otázku, či má dostatok chuti a energie naďalej s mužstvom pracovať, odpovedal: ,,Toto mužstvo potrebuje čas a trpezlivosť a či to bude so mnou, alebo bez mňa, ja nerozhodnem. Za svojou prácou si stojím a trúfam si povedať, že sme mužstvo posunuli ďalej. Toto nie je otázka na mňa.“

Po turnaji sa začala skloňovať aj generačná výmena, keďže v tíme je viacero tridsiatnikov ako Tomáš Hubočan, Peter Pekarík, Juraj Kucka, Marek Hamšík a ďalší. ,,Rozprávali sme sa s hráčmi, ale nič konkrétne nepadlo. Pre mňa osobne je reprezentácia miesto, kde by mali byť hráči, ktorí momentálne podávajú najlepšie výkony. Poviem otvorene, neviem si predstaviť hráčov, ktorí majú výkonnosť a môžu pomôcť, nahradiť mladými hráčmi. Za dva mesiace tu nebudem ani ja na pozícii a bude sa rozprávať ako reprezentácia nefunguje. Toto je ťažký proces, ale musí ísť v súlade so zákonitosťou, že reprezentácia je o výkonnosti. Samozrejme, popri starších hráčoch s adekvátnou výkonnosťou by mali byť mladí hráči zapracovaní. To je môj názor.“

Na margo pokazeného záveru skupinového vystúpenia proti Španielom a neúčasti Slovenska medzi 16 najlepšími mužstvami ešte dodal: ,,Momentálne sme na 36. mieste na svete a ja som presvedčený o tom, že FIFA ranking je objektívny obraz výkonnosti družstva v rámci určitého časového obdobia. Najväčší problém je ten, že naši hráči sa nepresadzujú v kluboch, nemajú dostatočné sebavedomie a hernú kondíciu. Aj preto sme si na ME neutvorili viac šancí na góly. Ja určite chcem, aby naša hra vyzerala inak a budeme ro riešiť. K prípadným novým hráčom v reprezentácii sa zatiaľ nebudem vyjadrovať, lebo najbližšie kvalifikačné zápasy o postup na MS 2022 sú ešte veľmi vzdialené.“