Strieborný z Tokia Anton Švajlen oslavuje osemdesiatku

Autor: majka

03/12/2017

V nedeľu 3. decembra sa dožil významného a krásneho životného jubilea 80 rokov účastník olympijských hier v roku 1964 v Tokiu a brankár strieborného futbalového mužstva bývalého Československa na tomto podujatí Anton Švajlen.

Rodák zo Solčian (narodený 3. 12. 1937) je dlhoročným predsedom Olympijského klubu Košice, predsedom Združenia olympijských klubov SR a jeden z prvých členov oficiálneho fanklubu slovenskej reprezentácie. Futbalovú kariéru začal v Topoľčanoch, potom hrával za Trenčín, Prievidzu a vrchol slávy dosiahol ako brankár VSS Košice.

V najvyššej čs. súťaži odchytal 334 duelov. Pred desiatimi rokmi vyšla v spolupráci s Mariánom Kafkom jeho autobiografia s názvom „Sedem vyznaní futbalového kapitána“, ktorú pokrstili v jeho rodných Solčanoch.

Nastúpil v niekoľkých prípravných zápasoch reprezentačného A mužstva, sedel aj na lavičke v bezgólovej kvalifikácii MS 1965 Portugalsko – Československo v Porte, ale prednosť na trávniku dostal vtedy Vencel. V novinách sa však po skvelých výkonoch objavovali o ňom i titulky: „Inter – Švajlen 0:0, Bohemians – Švajlen 0:1“ a pod.

Aj tak teda pútal Tono, ktorý sa v rozohranom ročníku 1964/65 stal kapitánom tímu a bol ním až do odchodu z VSS, kde skončil kariéru, do Brezna, odkiaľ do Košíc prišiel ako brankár, ale vrátil sa tam ako tréner. Pre to všetko ho zdobí Cena fair play MUDr. Ivana Chodáka i Zlatý odznak SFZ.

K početným gratulantom sa pripája aj oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie.