Ikona Ikona Ikona

Staronový tréner Tarkovič by mal razantnejšie prebudovať káder

Autor: admin

Slovenská futbalová reprezentácia má už týždeň staronového trénera. Predĺženie zmluvy so Štefanom Tarkovičom v našej verejnosti stále rezonuje. Aj medzi fanklubákmi, ktorým sme v našej ankete položili jednu otázku:

Čo si myslíte o tom, že Štefan Tarkovič pokračuje v tejto veľmi zodpovednej funkcii, je to správny krok a či podľa vás kostru mužstva by mali vytvoriť hráči, ktorí ukončili kvalifikáciu MS 2022 víťazstvom 6:0 na Malte?

OFSR – Bratislava/Milan Valko

Foto: Milina Strihovská

Juraj Jánošík, predseda BFZ a člen VV SFZ: Podľa môjho názoru je to správny krok, lebo Štefan Tarkovič je skúsený, dobrý a po odbornej stránke vynikajúci tréner. Má okolo seba skvelý tím ľudí. Jednoznačne som prezentoval, že pokiaľ sa SFZ nedohodne s Vladimírom Weissom st., tak treba predĺžiť zmluvu s trénerom Tarkovičom. Čo sa týka kostry mužstva okolo Milana Škriniara, tak toto je otázka na trénerov, určite by som ale nerobil veľké zmeny v mužstve. Opory, ako sú Hamšík či Kucka by mali ešte pokračovať minimálne v kvalifikácii na ME 2024.

Miloš Kopča: V situácii, keď sa nepodarilo vyrokovať obsadenie funkcie trénera slovenskej reprezentácie s Vladimírom Weissom st., je táto voľba najlepšia. Tréner Štefan Tarkovič výkonnostné, ale i osobnostné vlastnosti hráčov súčasného mužstva dobre pozná. Nepochybne má aj dostatočný prehľad o možných kandidátoch na posty, ktoré bude musieť postupne do kádra reprezentácie zabudovať. Je len na ňom, ako a kedy sa tejto úlohy zhostí.

Ondrej Trnovský: Na vymenovanie Štefana Tarkoviča do funkcie trénera reprezentácie mám dva pohľady. Poznám ho ako veľmi zodpovedného, poctivého a inteligentného trénera a človeka. Osobne som si myslel, že keď Vladimír Weiss st. padol, tak toto bude jediné východisko. Tak sa aj stalo, väčším problémom ako tréner sú hráči. Skutočne dobrých máme úzky okruh a kvalitne môžeme hrať iba vtedy, keď všetci budú mať zápasovú prax. Ináč viacerí hráči boli za Tarkoviča, takže to považujem za celkom dobrý krok zo strany SFZ. Viacej priestoru by už mali dostať v zápasoch Ligy národov mladší a agresívnejší hráči. Pravda, najdôležitejšie je, aby všetci legionári pravidelne hrávali v zahraničných kluboch. Ak tak bude, trénerovi sa už ľahšie bude robiť výber.

Vladimír Randa: Myslím si, že to bolo východisko z núdze. Ale lepší typ ani nebol. Musíme vychádzať z toho, čo momentálne máme. Treba nadviazať na zostavu z Malty, ale samozrejme na aktuálnu formu hráčov a pozrieť si aj na ostatných adeptov na reprezentačný dres, v akej sú forme a či pravidelne hrávajú.

Jozef Plank: Určite by som si vedel predstaviť na mieste Štefana Tarkoviča niekoho iného. Je to však rozhodnutie zväzu, ktoré prišlo po stroskotaní rokovaní so Slovanom a Vladimírom Weissom st. Je však pravda, že na Slovensku v podstate nemáme trénerov, ktorí by mohli viesť našu reprezentáciu. Aspoň je správne, že pokračovanie Tarkoviča je podmienené postupom z C-divízie do B-divízie Ligy národov. Mal by teda pokračovať v začatej ceste, ako tomu bolo v zápase na Malte a teda omladiť káder schopnými hráčmi, ktorí prinesú do našej hry väčšiu vášeň a hlavne budú dosahovať lepšie výsledky.

Ladislav Harsányi: Slovenský futbalový zväz veľa možností pri výbere trénera reprezentácie nemal… Aj vzhľadom na to je ďalšia spolupráca so Štefanom Tarkovičom, hoci ten v minulom roku nedosiahol s mužstvom žiaden úspech, očakávaný krok. Tarkovič je pracovitý tréner, z ľudského hľadiska so solídnym vystupovaním. Nie je síce veľkou trénerskou autoritou či menom, ale dokáže komunikovať s hráčmi a vytvoriť bezproblémovú atmosféru v mužstve, čo je jeden zo základných predpokladov úspešného budovania tímu. Žiada sa však, aby razantnejšie prebudoval káder, dal v oveľa väčšej miere možnosť nastupujúcej generácii a preferoval odvážnejší útočný štýl hry, čo mužstvo počas minulej jesene v niektorých zápasoch naznačilo. Všetka česť Petrovi Pekaríkovi, Marekovi Hamšíkovi, Jurajovi Kuckovi, Róbertovi Makovi a zopár ďalším, ktorí v reprezentácii v minulosti odviedli kusisko výbornej roboty, ale ich čas v národnom tíme sa pomaly napĺňa. Pravda, netvrdím, že všetci títo hráči by mali okamžite skončiť v reprezentácii, či dokonca všetci naraz. Podľa potreby či aktuálnej formy pred tým-ktorým zápasom môžu ešte rok či dva pomôcť tímu svojimi skúsenosťami, ale už by tréneri mali viac preferovať alternatívy namiesto nich.

Peter Špilák: Pre vedenie SFZ to bolo ľahké rozhodnutie, lebo nikoho nemuselo dlho hľadať a prehovárať. Tarkovič má prvý krok v tejto funkcii jednoduchší, lebo postup v Lige národov z C-divízie do B-divízie je povinnosťou. Potom ho čaká zložitejšia úloha a tou je postup na ME 2024. Pokiaľ uspeje, bude s jeho prácou spokojnosť. Pravda, už v tomto roku musí zapracovať na generačnej obmene kádra a dať príležitosť viacerým mladým hráčom. Podľa mňa už nemá veľký význam spoliehať sa na veteránoch, ktorí majú najlepšie roky za sebou. Ďalším problémom je, že talenty nám skoro odchádzajú do zahraničných klubov, ale viacerí vysedávajú na lavičke náhradníkov, alebo dokonca na tribúnach. V najvyššej domácej súťaži dávame prednosť rôznym hráčom z exotických krajín (už aj Indonézia) a pritom ich kvalita je mizerná. Tarkovič by mal žiadať o stretnutie so všetkými trénermi prvej a druhej ligy a dohodnúť sa na koncepcii vývoja domácich klubov vzhľadom k reprezentácii Slovenska. Možno by to pomohlo mnoho vecí vyriešiť.

Marián Goňo: Po neúspešnej kvalifikácii MS 2022 a tiež po nevydarenom Eure 2020 som čakal zmenu na poste trénera reprezentácie Slovenska. Keďže sa tak nestalo, myslím, že to nie je správny krok. Bolo by na čase angažovať trénera, ktorý je mladý, študovaný s novými a modernými progresívnymi metódami. Áno, reprezentácia by už mala v tomto roku fungovať a hrávať s touto mladou kostrou, ktorá by bola doplnená o hráčov s podobným myslením.

Jaroslav Psota: ,,Vymenovanie Štefana Tarkoviča za trénera Slovenska vnímam ako z núdze cnosť. Myslím si, že s ním sa naše mužstvo výkonnostne dopredu neposunie. Vôbec by som sa nebál angažovať Jána Kozák ml. Takže to nepovažujem za dobrý krok. Dobre to včera povedal Marek Hamšík v jednej televízii, že keď každý hráč odovzdá v prospech reprezentácie všetko čo je v ňom, tak je úplne jedno, kto bude na lavičke Slovenska. V tomto roku by sa v kádri malo objaviť viacero mladých a perspektívnych hráčov, aby sme hrali rýchlejší futbal. Takisto vystupovanie reprezentantov sa musí zmeniť smerom k nám fanúšikom. Veď nie je predsa možné, aby po zápase na Malte sa ani jeden hráč neprišiel k nám poďakovať za priazeň a povzbudzovanie. Totálne na nás kašlali, toto by si určite nedovolili napríklad českí reprezentanti, kde je puto medzi mužstvom a fanúšikmi na oveľa lepšej úrovni.

Štefan Gálik: Pokiaľ si dobre pamätám, tak po neúspešnej kvalifikácii vždy prišla zmena na trénerskom poste. Minulý rok reprezentácia Slovenska nezvládla nielen kvalifikáciu MS 2022, ale aj odložené Euro 2020. Takže ma veľmi prekvapilo, že Štefan Tarkovič pokračuje v tejto funkcii. SFZ však podľa mňa nemal nejaký veľký záujem získať kvalitného a rešpektovaného trénera. Verím aspoň tomu, že aj tento tréner chce zažiť úspech a bude pokračovať v generačnej obmene a v zapracovaní nových hráčov. Hubočan a Ďuriš už skončili v reprezentácii, uvidíme, ako sa vyjadria Pekarík a Kucka a dobrou správou je, že Hamšík potvrdil, že bude hrať za reprezentáciu aj v tomto roku.