Stanislav Jarábek oslávil 80 rokov

V nedeľu 9. decembra 2018 sa dožila jedna z veľkých postáv trnavského futbalu, kapitán majstrovského Spartaka, ktorý ako prvý zodvihol nad hlavu krištáľový pohár po zisku prvého titulu v roku 1968 – Stanislav Jarábek – 80 rokov.

üRodák zo Suchej nad Parnou a tiež člen oficiálneho fanklubu slovenskej reprezentácie v roku 1963 prevzal po ,,Capanovi“ Stachovi kapitánsku pásku a po ôsmich sezónach ju Šabla odovzdal svojmu kmotrovi a susedovi Jozefovi Adamcovi. So Spartakom získal tri tituly majstra Česko-Slovenska (1968, 1969 a 1971), Česko-Slovenský pohár 1967 (Sparta), Slovenský pohár 1971 (Slovan), na európskej scéne SEP 1967 (Dózsa Újpest), hral aj vo finále SEP 1968 (CZ Belehrad) a semifinále PEM 1969 (Ajax). V európskych pohároch (okrem SEP) nastúpil v trnavskom drese 19-krát (2x Lausanne Sport, 2x Torpedo Moskva, Steaua Bukurešť vonku, 2x Reipas Lahti, 2x AEK Atény, 2x Ajax Amsterdam, Hibernians Paola doma, 2x Galatasaray Istanbul, 2x Olympique Marseille, Hertha Berlín vonku, 2x FC Köln). Do streleckej listiny sa zapísal vo štvrťfinálovom súboji s AEK Atény (2:1) vedúcim gólom.

Do reprezentačného áčka ho nepustil Popluhár, za B mužstvo Česko-Slovenska zohral 13 stretnutí. Za olympijský celok , ktorý viedol ako kapitán na OH 1968 v Mexiku, nastúpil 11 ráz. Posledný ligový zápas za Spartak odohral na jar 1971 doma proti Slovanu, keď po výhre 1:0 získala Trnava tretí titul. Na záver bohatej aktívnej činnosti hral ešte dve sezóny (1971-73) vo Vítkoviciach.

Bohatá je aj jeho trénerská kariéra. Postupne viedol B mužstvo trnavského Spartaka, Žiar nad Hronom, Sereď, Senicu, Baník Ostrava, Nitru, Spartak Trnava (4 roky), Duklu Banská Bystrica, Slušovice, opäť Nitru, Kroměříž, Drnovice, Rimavskú Sobotu, Šaľu, znovu banskobystrickú Duklu a Slovan Bratislava. V Spartaku ako tréner bol víťazom Slovenského pohára 1986 (ZVL Žilina v Prievidzi) a Čs. pohára 1986 (Sparta Praha v Jelšave). Od konca jari 2001 bol opäť v Trnave vo funkcii športového riaditeľa, ale i trénera.

Oficiálny fanklub slovenskej reprezentácie oslávencovi k životnému jubileu želá veľa zdravia, šťastia, spokojnosti a hlavne, aby sme sa s ním stále stretávali na futbalových ihriskách.