Slovenský futbal má svoju Sieň slávy

23/03/2017

Slovenský futbal má svoju Sieň slávy. V stredu 22. marca ju slávnostne otvorili prestrihnutím pásky slovenský tréner storočia Jozef Vengloš, druhý hráč v ankete o futbalistu storočia Jozef Adamec a šéf slovenského futbalu Ján Kováčik.

„Teším sa, že Sieň slávy je realitou, pomôže nášmu futbalu,“ domnieva sa Jozef Vengloš. „Potvrdzuje, že sme dosiahli veľa krásnych úspechov, máme svoju históriu, na ktorú môžeme byť hrdí. Verím, že ju navštívia aj mladí futbalisti a budú sa s ňou oboznamovať, bude pre nich inšpiráciou.“  V priestoroch Slovenského futbalového zväzu (SFZ) v Bratislave na Trnavskej ceste sa panteón futbalových hrdinov nachádza v podobe dvojpodlažnej expozície plnej vzácnych artefaktov či fotografií toho najlepšieho, čo v slovenskom drese behalo po domácich, európskych a svetových trávnikoch.

Pred rokom do SSSF, ktorá ešte nemala vlastný priestor, uviedli symbolicky 11 legiend, ktorými sú Ján Popluhár, Jozef Adamec, Viliam Schrojf, Adolf Scherer, Anton Ondruš, Karol Dobiaš, Jozef Čapkovič, Karol Jokl, Jozef Vengloš, Leopold Šťastný a Karol Galba. V utorok na vyhlásení Futbalista roka 2016 do SSSF uviedli ďalšie kvinteto – Štefan Čambal, Michal Vičan, Jozef Kšiňan, Titus Buberník a Ján Pivarník. Traja z nich – Buberník, Pivarník a Kšiňan – boli v stredu osobne pritom, keď z mapy slovenského futbalu zmizlo jedno biele miesto.

Na prízemí SSSF sú na jednej veľkej stene fotky všetkých reprezentantov, ktorí od roku 1994 obliekli najcennejší dres. Sú zoradení chronologicky, fotky 234 hráčov so striebornými mennými štítkami dopĺňajú všetci reprezentační tréneri so zlatými menovkami. Oproti na druhej strane sú reprezentačné dresy od prvej „slovenskej“ kvalifikácie na EURO 1996, spolu s dresmi súperov, popretkávané s ďalšími spomienkovými predmetmi, ktoré sú aj v expozícii v priestore. Na druhom poschodí je veľká stena s členmi SSSF a v troch tematických vitrínach potom vzácne spomienkové predmety ako kopačky, lopty, dresy a ďalšie artefakty slávnych postáv.

,,V prvom rade SSSF znamená pripomienku najväčších úspechov slovenského futbalu. Hovorí sa, že ten kto nepozná svoju minulosť si nezaslúži vlastnú budúcnosť. Laureátmi SSSF by mali byť tie najväčšie osobnosti, ktoré sa pričinili o slovenské úspechy. Fanúšik, odborník i laik, tu má na malom priestore šancu pripomenúť si obrovskú a nesmierne úspešnú históriu na tak malú krajinu aj akou bolo Československo, a prioritne akou je Slovensko,“ povedal prvý muž SFZ Ján Kováčik. Sieň slávy bude otvorená aj pre verejnosť, podľa Kováčika zväz bude o informáciách pre nich ešte informovať.  ,,Bude pravidelne otvorená s človekom, ktorý tu bude mať výklad. V tejto chvíli ešte nemáme špecifikované podrobnosti ohľadom otváracích hodín. Ale zakrátko to spropagujeme,“ dodal.

Na otvorení sa zúčastnili viaceré legendy slovenského futbalu, Jozef Čapkovič, Urban, Barmoš, Štibrányi, Buberník, Pivarník, Vencel, ale aj súčasní reprezentanti, ktorí sa pripravujú na kvalifikačný zápas na Malte.