Slovenský fanklub rozstrieľal český, veľké víťazstvo aj A-tímu

Slovenský fanklub rozstrieľal český, veľké víťazstvo aj A-tímu

Oficiálnemu slovenskému fanklubu a slovenským reprezentantom dokonale vyšla odveta za dve prehry z polovice novembra 2012 v Olomouci proti Česku, keď v posledný marcový deň zdolali v priateľských medzištátnych zápasoch svojich súperov spoza rieky Morava. Slovenský fanklub rozdrvil český 8:1 a potom Slovensko vo veľkom súboji prvých garnitúr vyhralo nad Českom 1:0.
Náš fanklub si to rozdal proti českému fanklubu na umelom trávniku v Strážove na miestnej Marakane. V utorok bolo na Slovensku veľmi nepriaznivé počasie, na ceste do Žiliny už od Piešťan vytrvalo snežilo a keď sme prišli do dejiska zápasu, tak sa skôr uvažovalo o tom, že sa nebude hrať. Jednak ihrisko bolo zasnežené a jednak našim českým priateľom chýbali viacerí hráči aj s dresmi. Napokon však do hodiny obidve mužstvá poskladali základné jedenástky a hoci Česi nastúpili v rozlišovačkách hralo sa 2×20 minút po šírke ihriska. Slováci podali výborný výkon okorenený častou streľbou a neúnavným pohybom. Vo svojom strede mali kvalitných futbalistov na čele s bývalými ligovými hráčmi Vladimírom Ekhardtom, Vladimírom Sýkorom a Ladislavom Švecom, ale aj oveľa mladší sa ukázali vo veľmi dobrom svetle. V hľadisku ich povzbudzovali predseda fanklubu Roman Táborský, jeho zástupca Miloš Kopča, morálnou podporou bol legendárny Jozef Štibrányi a ďalší členovia.
Slováci vyhrali 8:1 (4:0) a to ešte súperovi džentlmensky odpustili tri góly. ,,Perfektná obrana a smrtiaci útok boli naši hlavnými prednosťami,“ glosoval zápas Vlado Ekhardt. R. Táborský a R. Kopča priznali, že sme prvý raz mali k dispozícii taký silný výber. Prvý polčas rozhodoval 76-ročný Vladimír Randa, druhý Jozef Banás, v minulosti rozhodcovia najvyšších slovenských republikových súťaží. Predseda českého fanklubu Bohumír Vojtovič po zápase povedal, že si najprv mysleli, že Slovákov na mokrom teréne pretlačia silou, keďže v súperovej zostave bol aj bývalý majster Európy v kulturistike Honzo Kubík, autor jediného gólu hostí, ale na ihrisku jednoznačne dominovali Slováci. Veľká škoda, že na stretnutie kvôli chrípke neprišiel známy spevák Jaromír Nohavica. R. Táborskému však poslal esemesku s presvedčením, že Slováci a Česi postúpia na európsky šampionát v roku 2016. Po stretnutí bol na programe spoločný obed a po ňom nasledoval presun do dejiska zápasu A-tímov.
Zlatým klincom celého podujatia bola fanzóna v žilinskom hoteli Holiday Inn, ktorú moderoval legendárny komentátor Karol Polák a mal v nej hviezdne obsadenie – Jána Švehlíka, Zdeňka Nehodu, Vladimíra Ekhardta, Jána Čapkoviča a Horsta Siegla. K. Polák ich svojimi otázkami vyobracal zo všetkých strán. Majstri Európy z Belehradu v roku 1976 J. Švehlík a Z. Nehoda sa znova vrátili svojimi postrehmi k tomuto fantastického triumfu československého futbalu. Hostia odpovedali aj na to, ako sa učili, v ktorom veku sa zaľúbili, ako spávajú, ktorý bol ich životný zápas, kto bol v mužstvách za ktoré hrali najväčší zabávač. Spomínali sa tiež na veľké súboje vo federálnej lige medzi Slovanom a Spartou a tiež Trnavou a Spartou a na viaceré ďalšie. Všetci sa zhodli, že české a slovenské mužstvá by potrebovali väčšiu konkurenciu, práve spoločná liga by tomu pomohla a mala by oveľa väčší náboj. Zatiaľ je však v nedohľadne jej obnovenie. K. Polák medzitým nadšenému publikum, v ktorom bol aj český fanklub vždy povedal nejaký pikantný vtip, takže sála neraz burácala obrovským smiechom. Vlado Ekhardt hovoril o tom, ako Trnava vyfúkla majstrovský titul Bohemiansu, keď vyhrala na jeho pôde. Ján Čapkovič si zaspomínal na staré časy a pridal niekoľko zážitkov z veľkej éry Slovana, čo všetko jeho hráči povystrájali legendárnemu trénerovi Michalovi Vičanovi. Ján Švehlík otvorene povedal, že jeho pozícia v reprezentácii bola podobná ako kedysi na začiatku v Slovane. Bol skôr žolík, na vojenčine v Dukle Praha mal veľmi ťažkú úlohu dostať sa do základnej zostavy, lebo vojaci mali v tom čase veľmi silné mužstvo. Tiež priznal, že okrem futbalu ho bavila aj škola, preto vyštudoval za doktora práv. V rovnakom duchu sa vyjadril aj Zdeněk Nehoda, na maturitu sa začal pripravovať týždeň pred skúškami, ale vysokú školu už zobral oveľa vážnejšie. Vysokú školu dokončil aj Ján Čapkovič a so štúdiom nemali problémy ani Vlado Ekhardt a Horst Siegl. Jeden z najlepších strelcov českej histórie zdôraznil, že jeho najväčšími láskami sú Sparta a teraz Slovan. Takmer hodinu a pol trvajúca fanzóna splnila účel po všetkých stránkach, po nej ešte na rýchlo prebehla autogramiáda Jána Švehlíka a Zdeňka Nehodu.
Už teraz sa všetci tešíme na ďalší kvalifikačný zápas ME 2016 Slovensko – Macedónsko v nedeľu 14 júna v Žiline a na ďalšie krásne zážitky. ,,Sme veľmi radi, že nám v našej činnosti pomáhajú výrazné osobnosti slovenského futbalu, na začiatku to boli Ján Popluhár a Jozef Vengloš, teraz napríklad najnovší člen Milan Lešický. Všetkých sa nedá spomenúť, 20. júna budeme robiť veľkú akciu v Solčanoch, bude to spomienka na Neapol, kde Slovensko na ME 1980 v boji o bronzové medaily zdolalo domáce Taliansko,“ povedal Roman Táborský.
Milan Valko