Ikona Ikona Ikona

Slováci začali rok 2022 prehrou s Nórskom

Autor: admin

Slovenskí futbalisti prehrali v piatkovom prípravnom zápase s Nórskom v Osle 0:2. Oba góly inkasovali v druhom polčase v priebehu dvoch minút, najprv sa presadil hviezdny Erling Haaland, ktorého nasledoval kapitán severanov Martin Ödergaard. Zverenci Štefana Tarkoviča odohrajú ďalší prípravný duel v utorok proti Fínsku v španielskej Murcii.

OFSR – Oslo/mv

Slovensko tak nezlepšilo svoju vzájomnú bilanciu s Nórmi a prehralo v treťom zo štyroch vzájomných zápasov. V drese hostí absolvovali reprezentačnú premiéru Martin Regáli a Christián Herc.

prípravný zápas, Ullevaal Stadion, Oslo

Nórsko – Slovensko 2:0 (0:0)

Góly: 77. Haaland, 79. Ödergaard. Rozhodovali: Gestranius – Aravirta, Alakare (všetci Fín.), ŽK: Normann, Ödergaard – Haraslín, Škriniar, 11 048 divákov.

Nórsko: Nyland – Pedersen, Östigärd, Hanche-Olsen, Björkan (81. Ryerson) – Ödergaard, Normann (71. Thorstvedt), Berge (71. Aursnes) – Sörloth (71. Dähli), Haaland (81. Berisha), Elyounoussi

SR: Rodák – Koscelník (46. Sekulič), Valjent, Škriniar, Hancko – Lobotka (84. Herc), Hrošovský (67. Bero) – Suslov (35. Regáli), Duda (68. Strelec), Haraslín (83. Jirka) – Almási

V prvom polčase malo jasnú prevahu domáce mužstvo, už v prvej minúte stretnutia sa zverenci kouča Solbakkena dostali k rohovému kopu, ktorý však skončil po hlavičke Östigärda nad Rodákovou bránou. Nóri boli o niečo aktívnejší aj vo zvyšku prvej desaťminútovky, do šance sa dostal Elyounoussi, ktorý opečiatkoval strelou z voleja brvno. Slováci sa dostali do prvej príležitosti v 15. minúte, keď z veľkého vápna vystrelil Haraslín. Zvyšná polhodina bola jednoznačne v réžii Nórov, okrem prevahe pri držaní lopty aj útočnej aktivite sa dostávali aj do štandardných situácií po fauloch zo strany hostí. Veľkou oporou bol brankár Rodák, ktorý najprv vyrazil na rohový kop druhý vážny pokus Elyounoussiho a následne zlikvidoval Ödergaardovu prudkú strelu z hranice šestnástky. V 36. minúte si premiéru v reprezentačnom drese odbil premiéru útočník Ružomberku Regáli, ktorý nahradil zraneného Suslova. Elyounoussi o minútu neskôr nepremenil ani tretie väčšiu šancu, keď prestrelil.

Druhé dejstvo bolo o niečo vyrovnanejšie, no do prvej vážnej príležitosti sa opäť dostal domáci celok, keď Rodák druhýkrát bravúrne zakročil proti Elyounoussi, ktorý sa ho pokúsil prekonať strelou k vzdialenejšej žrdi z ľavej strany šestnástky. V 66. minúte mohol svoj tím poslať do vedenia Hrošovský, strelou z hranice šestnástky však trafil len žrď. Prekonať Rodáka sa v 77. minúte podarilo najväčšej hviezde nórskeho mužstva, Haalandovi. Ten premenil nahrávku Thorstvedta za obranu, ktorú z blízkosti poslal k vzdialenejšej žrdi. Len o dve minúty zvýšil na 2:0 z utešenou technickou strelou kapitán Ödergaard, ktorý v 88. minúte takmer upravil na trojgólový rozdiel z priameho kopu.

Štefan Tarkovič, tréner SR: ,,Som rád, že sme zápas s takým kvalitným súperom odohrali, odhalil všetky naše nedostatky. Ale ťažko sa mi hodnotí. Náš výkon som si predstavoval inak, chceli sme hrať vysoký pressing, s využitím kombinácii do otvorených priestorov, lenže nám chýbal režisér hry a absentovala prechodová fáza. Prepadli sme v osobných súbojoch, čo bola na jeseň naša doména. V II. polčase sme mali aj fázu, keď sme boli pre súpera nebezpeční, ale celkovo bol rozdiel v rýchlosti. Predovšetkým v rýchlosti myslenia. Zápas sme nezvládli. naším najlepším hráčom bol jasne Rodák, som rád, že podal takýto výkon, chytil veľa šancí domácim. Proti nám stála skutočná futbalová kvalita, každý nábeh Haalanda bol nebezpečný, Ödegaard potvrdil svoje zrejmé prednosti.“

Marek Rodák, brankár SR: ,,Bol to ťažký zápas na ťažkom teréne. Vzdorovali sme celý čas, možno ten výsledok mohol byť lepší, lenže napokon nás Nóri pretlačili. Oba góly boli tak trochu nešťastné, pred prvým sme k domácim odrazili loptu, pred druhom sa tiež dostala k strelcovi tak nejednoznačne. Na to, že obrana hrala v takomto zložení prvý raz, fungovala dobre, zvládli sme veľa zložitých situácií, vzadu sme hrali kompaktne, takže tam to vyznelo celkom dobre.“