Slováci v Lige národov proti Ukrajine a Česku

Autor: majka

Slovenská futbalová reprezentácia sa v premiérovej edícii Ligy národov stretne v 1. skupine B-divízie s Ukrajinou a Českom. Rozhodol o tom stredajší žreb vo švajčiarskom Lausanne. Skupinová fáza novovytvorenej súťaže prebehne od septembra do novembra tohto roka.

Pred žrebom figurovali Slováci v prvom z troch košov B-divízie spolu s Rakúskom, Walesom a Ruskom. Prvý súper zverencov trénera Jána Kozáka tak mohol vzísť z kvarteta Švédsko, Ukrajina, Írsko, Bosna a Hercegovina, druhý zo štvorice Severné Írsko, Dánsko, Česko, Turecko. Žreb v podaní bývalého útočníka českej reprezentácie Vladimíra Šmicera napokon rozhodol, že ich čakajú derby súboje s reprezentáciami susedných krajín. S Ukrajincami majú Slováci čerstvú skúsenosť, 10. novembra 2017 s nimi v prípravnom zápase v Ľvove prehrali 1:2.

Federálne derby sa bude hrať po vyše troch rokoch. Naposledy sa Slováci stretli s Čechmi v prípravnom zápase 31. marca 2015, v Žiline vďaka gólu Ondreja Dudu zvíťazili 1:0.

Liga národov je nový projekt UEFA, ktorý prinesie viac súťažných konfrontácií na úkor prípravných zápasov. Za samotnú účasť zinkasuje Slovenský futbalový zväz (SFZ) milión eur, ak Slováci vyhrajú svoju skupinu, zarobia ďalší milión eur.

Päťdesiatpäť krajín rozdelila Európska futbalová únia (UEFA) pred žrebom do výkonnostných skupín podľa umiestnenia v rebríčku národných tímov. Prepočet koeficientu každej krajiny vznikol na základe výsledkov z MS 2014 vrátane kvalifikácie, ME 2016 vrátane kvalifikácie a z kvalifikácie MS 2018. Pred žrebom platili dve obmedzenia – Rusi sa nemohli stretnúť s Ukrajinou a Azerbajdžan z politických dôvodov nesmel figurovať v jednej skupine spolu s Arménskom.

Termíny skupinovej fázy Ligy národov 2018/2019:

1. kolo: 6.-8. septembra 2018
2. kolo: 9.-11. septembra 2018
3. kolo: 11.-13. októbra 2018
4. kolo: 14.-16. októbra 2018
5. kolo: 15.-17. novembra 2018
6. kolo: 18.-20. novembra 2018

Ďalšie termíny:

žreb finálového turnaja: začiatok decembra 2018
finálový turnaj: 5.-9. júna 2019
žreb play off ME 2020: 22. novembra 2019
play off ME 2020: 26.-31. marca 2020

Reakcie na žreb:

Ján Kozák, tréner SR: ,,Je to zaujímavá skupina aj z toho dôvodu, že ide o našich geografických susedov. S Čechmi sme dlhé roky tvorili spoločný národ, z tohto pohľadu tam rivalita vždy bola, je a bude. S Ukrajincami sme sa v nedávnej minulosti stretli trikrát a dobre ich poznáme. Majú mužstvo s veľmi kvalitnými hráčmi, ktorí sú dlhšie pohromade. V prípade oboch našich súperov je predpoklad, že zápasy s nimi budú mať náboj a dobrú divácku kulisu. Bude pre nás výzva popasovať sa s nimi o postup do A-divízie, kde sa sústreďuje absolútna európska smotánka. Keď chceme byť úspešní, musíme sa zodpovedne pripraviť a hráči musia byť v dobrej športovej forme. Myslím si, že naša skupina nemá vyloženého favorita. Kostra ukrajinského mužstva disponuje obrovskou silou, Česi si zasa prešli náročnejším obdobím hľadania správnych hráčov. Už ich však našli, viacerí z nich pôsobia v kvalitných zahraničných ligách.“

Marek Hamšík, stredopoliar SR: ,,Čakajú na nás veľmi ťažké a vyrovnané zápasy. S oboma súpermi sa dobre poznáme. K Čechom netreba nič dodať a Ukrajiny sa asi nezbavíme… Veď za uplynulé tri roky sme hrali proti nej až trikrát.“

Štefan Tarkovič, asistent trénera SR: ,,Žreb nemôžete ovplyvniť, museli sme len počkať, koho nám vyžrebujú. Pravdepodobne veľa fanúšikov si prialo derby proti ČR, osud nás dal do jednej skupiny. Či už Ukrajina, alebo Česko sú veľmi silní súperi, ťažko sme si mohli vyberať ľahších alebo ťažších protivníkov, keďže všetky mužstvá sú veľmi vyrovnané.“

Ján Kováčik, prezident SFZ: ,,Som spokojný s ČR, namiesto Ukrajiny by som si želal iného súpera, ale ťažko je vyberať. Prial som si Švédsko. Myslím si, že s Českom to bude dôstojná oslava 100 rokov vzniku Československa aj na tejto úrovni.“

Miloš Kopča, člen predstavenstva fanklubu: ,,Podľa mňa pre nás ako fanúšikov nie sú to atraktívni súperi, skôr som čakal Dánsko, Švédsko, či nejakého ostrovného súpera. Pravda, ale zasa na druhej strane iste bude veľký záujem o súboje medzi Slovenskom a Českom, v ktorých čakám plné štadióny a výbornú futbalovú atmosféru. Ukrajina je pre nás tiež dostatočne známy súper, s ktorým sme sa v poslednom čase stretli viackrát. Takže kocky sú hodené, treba sa len dobre pripraviť na náročnú skupinu.“

Zdenko Jurkemik, člen fanklubu: ,,So žrebom som spokojný, aj keď Česko a Ukrajina sú v súčasnosti troška menej atraktívni súperi. S Českom to však bude určite zaujímavé derby, čo vítam. S Ukrajinou sme sa v poslednom čase niekoľkokrát stretli. Je to nepríjemný súper, ale dá sa poraziť. Očakávam vyrovnanú skupinu, ale pokiaľ sa naše mužstvo poučí z niekoľkých chýb z poslednej kvalifikácie MS 2018 a bude mať dobrú športovú formu, tak by ju malo vyhrať. Viacerí z fanklubu vycestujeme do Česka i na Ukrajinu, takže naša reprezentácia bude mať podporu fanúšikov aj vonku.“

Ján Fülöp, člen fanklubu: ,,Túto skupinu považujem za veľmi vyrovnanú, lebo všetky tri mužstvá majú približne rovnakú výkonnosť. Hociktoré z nich ju môže vyhrať a postúpiť ďalej. Som rád, že sa znova stretneme s Českom, bude to určite zaujímavú konfrontácia a mali by sme v nej potvrdiť, že máme o niečo lepšie mužstvo ako naši západní susedia. Z Ukrajiny mám troška obavy, myslím si, že jej tím ide kvalitou znova hore. Pokiaľ sa bude dať, tak rád by som išiel na nejaké zápasy aj na pôdu súperov.“