Slováci sú so žrebom ME 2020 spokojní

Autor: majka

Nedeľňajší žreb v írskom Dubline rozhodol o tom, že slovenskí futbaloví reprezentanti sa v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2020 v E-skupine stretnú aj úradujúcimi svetovými vicešampiónmi Chorvátmi. Napínavé zápasy čakajú zverencov trénera Pavla Hapala aj proti Walesanom, ktorí na ostatných ME 2016 vo Francúzsku postúpili až do semifinále, či susedom z Maďarska, ktorých vedie bývalý kormidelník DAC Dunajská Streda Marco Rossi. Zvyšným protivníkom SR bude Azerbajdžan.

,,Chorvátsko je aktuálny vicemajster sveta, má neskutočnú kvalitu. Videl som ich posledný zápas v Anglicku, musím im vyjadriť rešpekt, no zároveň dodávam, že z tejto skupiny môže postúpiť ktorékoľvek mužstvo. So žrebom môžeme byť spokojní. Skupiny, v ktorých figurujú tímy Španielska a Nemecka, sú veľmi silné. Nepríjemné pocity som mal po tom, čo hrozilo, že by sme mohli byť vyžrebovaní práve do skupiny s Nemeckom,“ poznamenal Hapal podľa oficiálnej stránky Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Z desiatich kvalifikačných skupín (piatich päťčlenných a piatich šesťčlenných, pozn.) postúpia na ME 2020 dve najlepšie mužstvá. Zostávajúce kvarteto účastníkov kontinentálneho šampionátu vzíde zo štyroch turnajov play-off jednotlivých divízii LN 2018/2019, ktoré sa uskutočnia v marci 2020. Podľa Hapala môžu na postup z „éčka“ smelo pomýšľať všetci účastníci. ,,Naša skupina je veľmi vyrovnaná. Príde aj na pikantný súboj s Maďarskom, určite sa máme na čo tešiť. S Walesom sme odohrali vzájomný zápas na ME 2016, môžeme z toho čerpať. V každom prípade, Walesania budú nepríjemný súper. Vzájomné duely s Maďarskom budú niesť prvky rivality, Maďari disponujú kvalitným tímom, v žiadnom prípade ich nemožno podceniť, naopak, musíme sa na tohto súpera veľmi dobre pripraviť. Ďalším protivníkom bude Azerbajdžan, za ktorým budeme merať dlhú cestu. Ocitli sme sa v päťčlennej skupine, okrem kvalifikačných zápasov tak odohráme počas roka aj prípravné stretnutia,“ doplnil 49-ročný rodák z moravského Kroměříža.

Zloženie „slovenskej“ eliminačnej E-skupiny pozitívne vníma aj prezident SFZ Ján Kováčik. ,,So žrebom som spokojný, mohli sme dostať aj ťažšiu skupinu. Z prvého koša som si prial Chorvátsko. Zápasy s Chorvátskom a Maďarskom budú mať náboj, v skupine máme aj nebezpečný Wales a nevyspytateľný Azerbajdžan. Nie je si z čoho veľmi vyberať. Najťažšie mi pri žrebe bolo, keď do C-skupiny vyžrebovali Írsko a potom ho presunuli do D-skupiny,“ skonštatoval prvý muž slovenského futbalu.

Marek Hamšík, stredopoliar SR k žrebu povedal: ,,Podľa mňa je to ťažký žreb. Máme tam favorita z Chorvátska. Je vicemajstrom z posledných MS. Wales je veľmi nepríjemný súper, aj keď sme s ním odohrali vyrovnanú partiu na EURO vo Francúzsku. Zverenci trénera Ryana Giggsa hrajú nepríjemný futbal s nepríjemným rozostavením. Je zaujímavé, že proti Maďarsku som ešte nehral. Teším sa na zápasy proti našim susedom, lebo majú dobrých fanúšikov. V hojnom počte ich podporujú doma a aj vonku. Dvojzápasy proti Maďarsku budú vypredané. Azerbajdžan nie je ťažký súper, no v žiadnom prípade ho nemôžme podceniť. Je to súper, proti ktorému by sme mali získať šesť bodov. No ešte raz zdôrazňujem, že ho nemôžeme podceniť.“

Skupina A: Anglicko, Česko, Bulharsko, Čierna Hora, Kosovo.

Skupina B: Portugalsko, Ukrajina, Srbsko, Litva, Luxembursko.

Skupina C: Holandsko, Nemecko, Severné Írsko, Estónsko, Bielorusko.

Skupina D: Švajčiarsko, Dánsko, Írsko, Gruzínsko, Gibraltár.

Skupina E: Chorvátsko, Wales, Slovensko, Maďarsko, Azerbajdžan.

Skupina F: Španielsko, Švédsko, Nórsko, Rumunsko, Faerské Ostrovy, Malta.

Skupina G: Poľsko, Rakúsko, Izrael, Slovinsko, Macedónsko, Lotyšsko.

Skupina H: Francúzsko, Island, Turecko, Albánsko, Moldavsko, Andorra.

Skupina I: Belgicko, Rusko, Škótsko, Cyprus, Kazachstan, San Marino.

Skupina J: Taliansko, Bosna a Hercegovina, Fínsko, Grécko, Arménsko, Lichtenštajnsko.

Termíny zápasov kvalifikácie EURO 2020:
štart kvalifikácie 21. marca 2019 – koniec kvalifikácie 19. novembra

Prehľad zápasov Slovenska v E-skupine futbalovej kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2020:

21. marca 2019 o 20.45 h SEČ: SLOVENSKO – Maďarsko
24. marca 2019 o 15.00: Wales – SLOVENSKO