Ikona Ikona Ikona

Slováci sa vytrápili s Lichtenštajnskom, zachránil ich Vavro

Autor: admin

Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v utorňajšom zápase J-skupiny kvalifikácie ME 2024 na pôde Lichtenštajnska 1:0. Jediný gól stretnutia vo Vaduze strelil hlavou stopér Denis Vavro v nadstavenom čase prvého polčasu. Kapitán Marek Hamšík po zápase uviedol, že to bol jeho posledný zápas v kariére. Slovákov vo Vaduze podporovali členovia oficiálneho fanklubu našej reprezentácie a ďalší fanúšikovia, ktorí žijú v zahraničí.

OFSFR – Vaduz/mv

Slováci si upevnili druhé miesto v tabuľke, na konte majú po štyroch odohratých zápasoch desať bodov. Na čele je s dvanástimi najväčší favorit skupiny Portugalsko. Júnovú misiu splnili zverenci Francesca Calzonu na sto percent, predtým zvíťazili v sobotu na Islande 2:1.

V ďalšom asociačnom termíne nastúpia doma, 8. septembra hrajú na NFŠ v Bratislave s Portugalskom a 11. septembra na tom istom mieste s Lichtenštajnskom. Ďalšie výsledky našej J-skupiny: Bosna a Hercegovina – Luxembursko 0:2 (0:1), Island – Portugalsko 0:1 (0:0).

kvalifikácia ME 2024
J-skupina /Vaduz/
Lichtenštajnsko – SLOVENSKO 0:1 (0:1). Gól: 45.+1 Vavro, ŽK: Beck (Lichtenštajnsko). Rozhodovali: Frid – Yakobov, Babayoff (všetci Izr.), 2316 divákov.

Lichtenštajnsko: Büchel – Beck, Traber, Hofer – S. Wolfinger (62. Graber), F. Wolfinger (62. Meier), Lüchinger (77. Haas), Sele (90. J. Hasler), Göppel – Saglam (78. Gassner), Salanovič

SR: Dúbravka – Pekarík, Vavro (90. Gyömbér), Škriniar, Hancko – Kucka, Lobotka (89. Hrošovský), Hamšík (78. Bero) – Suslov, Polievka (78. Strelec), Mak (62. Ďuriš)

Tréner Calzona spravil jedinú zmenu v základnej zostave v porovnaní s duelom na Islande. Autor víťazného gólu z Reykjavíku Suslov dostal prednosť pred Schranzom, ktorého trápi zranený členok. Už úvodné minúty naznačili, že Slovákov čaká dobýjanie obranného valu outsidera. Hostia nepožičali súperovi loptu a v 7. minúte prvýkrát pohrozili. Po rohu Maka sa ocitol pred bránou Kucka, ale lopta mu nesadla na hlavu a Büchel pred čiarou zachránil. Domáci brankár sa na dvakrát vyznamenal aj pri strele Škriniara a upokojujúcim gólom sa neskončil ani Polievkov tečovaný pokus. Rovnako dopadla aj strela slovenského útočníka v 17. minúte do bočnej siete. V 24. minúte podnikli domáci nečakaný výpad na polovicu súpera a rezultovala z neho najväčšia príležitosť dovtedajšieho priebehu. Zasahovať musel Dúbravka, ktorý reflexívne vytlačil na brvno delovku Göppela. Bezgólový priebeh sa snažil favorit zmeniť kombinačnou akciou, na jej konci bol pokus Polievku a obetavý zákrok Trabera. Vytúžený gól strelili hostia napokon až v nadstavenom čase. Roh Suslova predĺžil Hancko na Vavra, ktorý na zadnej žrdi hlavou rozvlnil sieť – 0:1.

Obraz hry sa nezmenil, Slováci kontrolovali dianie na ihrisku s ambíciou pridať druhý gól. Akcie na jeden dotyk však k úspechu neviedli a tak dali o sebe vedieť domáci. Sele sa dostal k strele spoza šestnástky, no mieril iba do stredu brány a Dúbravka nemal problém. Stereotyp v slovenskej ofenzíve sa tréner snažil zmeniť striedaním Ďuriša za Maka, no efekt sa nedostavil. V 68. minúte Hamšík našiel centrom Polievku, ale upokojujúci druhý gól z toho nebol. Slováci brnkali na nervy fanúšikom, ktorí ich prišli v hojnom počte povzbudiť do Vaduzu. Nepresné boli strely Hamšíka a Suslova. Na opačnej strane Dúbravka vyrazil na roh jedovatú strelu Salanoviča. Tesný náskok si favorit udržal, ale výkonom zaostal za očakávaniami.

hlasy po zápase /Sport1/:

Francesco Calzona, tréner SR: ,,Zápas nebol pekný, nerobili sme to, čo sme mali v pláne. Súper dosť zdržoval hru, na čo rozhodca nereagoval a to našich hráčov znervózňovalo. Zbierame body, ale náš výkon bol zlý. Chceli sme udržať kvalitu, lebo to bola jediná možnosť, ako dostať Lichtenštajnsko pod tlak rýchlou hrou. Plán bol určite iný, chceli sme striedať skôr, ale napokon sme za daného priebehu nechceli zasahovať do zostavy. Veľa energie sme stratili na Islande, navyše sme mali do činenia so súperom, ktorý hral deštruktívny futbal. So súperom našej kvality by sme hrali lepšie. To však nie je alibi. Do budúcnosti musíme zlepšiť veľa vecí.“

Denis Vavro, strelec víťazného gólu SR: ,,Máme tri body a z vonkajších zápasov vezieme domov šesť, čo je najdôležitejšie. Ten gól potešil, ale nečakal som, že rozhodnem. Táto kvalifikácia sa hrá na body a nie na krásu, teraz ideme oddychovať.“

Marek Hamšík, kapitán SR: ,,Hlavné je, že máme tri body. Chceli sme vyhrať vyšším rozdielom a netrápiť sa až do konca zápasu. Na začiatku sme odviedli dobrú robotu, ale nezlomili sme to tými šancami, čo sme mali. Povedal som, že je to môj posledný zápas v kariére a na najbližšom zraze by som mal byť už v realizačnom tíme. Ešte neviem, aké budú moje úlohy. Kvalifikácia je fantasticky rozbehnutá, s desiatimi bodmi musí byť spokojnosť.“