Slováci proti Česku a Izraelu nastúpia bez Hamšíka a Dúbravku

Slovenská futbalová reprezentácia odohrá úvodné dva zápasy v novom ročníku Ligy národov bez kapitána Mareka Hamšíka. Reprezentačný tréner Pavel Hapal v 24-člennej nominácii na septembrové súboje s Českom v Bratislave (4. septembra), resp. s Izraelom v Netanyi (7. septembra) vynechal aj brankára Martina Dúbravku a hráčov zo zámorskej MLS.

OFSR – Bratislava/mv

Foto: Milina Strihovská

Súboj s Českom bude pre Slovákov prvý zápas v tomto kalendárnom roku pre koronakrízu. Po septembrovom dvojzápase nastúpia vo štvrtok 8. októbra na domácej pôde v semifinále baráže EURO 2020 proti Írsku.

Tréner Hapal na utorňajšej tlačovej konferencii špecifikoval, že brankára Newcastlu United vyradilo zranenie členka, pre ktoré mu hrozí až osemtýždňová absencia. Stredopoliari Albert Rusnák (Real Salt Lake) a Ján Greguš (Minnesota United) by spolu s Hamšíkom už nemali chýbať na októbrovom zraze. ,,Tešili sme sa všetci, aj keď vidíte, aká je doba. Verím, že všetko bude v poriadku a že COVID-19 nás nezastaví. Nominácia sa nám nerobila ľahko. Verím však, že hráči, ktorí tu budú, nám môžu pozitívne zamotať hlavu. Od začiatku sme s hráčmi ako Hamšík, Greguš a Rusnák komunikovali, chceli sme, aby prišli na nasledujúci zraz pripravení. Tam hrozila dlhá doba karantény, u Hamšíka až tri týždne. To by ho obmedzovalo v tom, že by nemohol trénovať. A prišiel by nepripravený. Rozhodli sme sa, že ich teraz nominovať nebudeme, hoci kluby by ich museli uvoľniť. A budúci zraz bude možno jeden z najdôležitejších,“ povedal Hapal a dodal: ,,Dúbravka je zranený z prípravy, má natrhnutý väz v členku, vypadol na šesť až osem týždňov. Verím, že bude pripravený na ďalší zraz.“

V tíme sú nováčikovia Dušan Kuciak (Lechia Gdaňsk), Ivan Schranz (FK Jablonec) a Martin Koscelník (Slovan Liberec). ,,Kuciak nahradí Dúbravku, je skúsený a mal som s ním výbornú komunikáciu. Schranz a Koscelník hrajú pravidelne českú ligu, a keďže na istých postoch máme problém, budú alternatívou. Miesto si zaslúžia a verím, že prídu dobre nachystaní a motivovaní,“ vysvetlil kouč SR. Po zranení je aj obranca Dávid Hancko zo Sparty. ,,Vieme o jeho zranení, má to dlhodobejšie. Ešte nehral, ale hovoril som s ním a mohol by nastúpiť už teraz cez víkend. Liečbu po minulej sezóne nemal optimálnu. Ale počkáme a verím, že sa nič zlé nestane.“

V pondelok absolvoval celý realizačný tím SR testy na koronavírus a Hapal mal po nich dôvod na radosť. ,,Celý náš realizačný tím bol otestovaný, testy sú negatívne, verím, že sa už nič zlé v tomto smere neudeje,“ podotkol český kormidelník, ktorý už Slovákov proti krajanom viedol a aj teraz to bude pre neho špecifické: ,,Predošlé dva zápasy sme s nimi prehrali, je to dostatočná motivácia, aby sme s tým niečo urobili. Mrzí ma, že sa bude hrať na Slovane bez divákov na krásnom štadióne. Hoci som Čech, som veľmi som motivovaný a verím, že to prenesiem aj na hráčov.“

Nominácia SR:
brankári: Marek Rodák (FC Fulham), Dominik Greif (ŠK Slovan Bratislava), Dušan Kuciak (Lechia Gdaňsk)
obrancovia: Peter Pekarík (Hertha Berlín), Ľubomír Šatka (Lech Poznaň), Martin Koscelník (Slovan Liberec), Lukáš Štetina (Sparta Praha), Milan Škriniar (Inter Miláno), Martin Valjent (RCD Mallorca), Norbert Gyömbér (Perugia Calcio), Branislav Niňaj (Fortuna Sittard), Dávid Hancko (Sparta Praha)
stredopoliari: Stanislav Lobotka (SSC Neapol), Patrik Hrošovský (KRC Genk), Juraj Kucka (Parma Calcio), Ondrej Duda (Hertha Berlín), Matúš Bero (Vitesse Arnhem), Erik Sabo (Fatih Karagümrük), Lukáš Haraslín (US Sassuolo), Jaroslav Mihalík (Lechia Gdaňsk)
útočníci: Róbert Boženík (Feyenoord Rotterdam), Michal Ďuriš (Omonia Nikózia), Ivan Schranz (FK Jablonec), Adam Zreľák (1. FC Norimberg)

program SR v 2. skupine B-divízie LN 2020/2021:
1. kolo: 4. septembra: SR – ČR (Bratislava, 2045 SELČ)
2. kolo: 7. septembra: Izrael – SR (Netanya, 20.45)
3. kolo: 11. októbra: Škótsko – SR (Glasgow, 20.45)
4. kolo: 14. októbra: SR – Izrael (Trnava, 20.45)
5. kolo: 15. novembra: SR – Škótsko (Trnava, 15.00)
6. kolo: 18. novembra: ČR – SR (Praha, 20.45)