Ikona Ikona Ikona

Slováci po veľkej dráme zdolali Írov na pokutové kopy

Autor: admin

Slovenskí futbalisti zvíťazili vo štvrtkovom semifinále play off EURO 2020 nad Írskom 4:2 po rozstrele z 11 m, keď sa duel po riadnom hracom čase i predĺžení skončil na bratislavskom NFŠ bez gólov. Slováci si zahrajú 12. novembra o miestenku na záverečný turnaj vo finále v Belfaste na pôde Severného Írska, ktoré v Sarajeve s Bosnou Hercegovinou remizovalo 1:1 a na pokutové kopy vyhralo 4:3.

OFSR – Bratislava/Milan Valko

semifinále play-off EURO 2020:
Slovensko – Írsko 0:0, 4:2 rozstrel z 11 m
Rozhodovali: Turpin – Danos, Gringore (všetci Fr.), ŽK: Duda, Hamšík – Hourihane, McClean, Duffy, bez divákov. Priebeh 11m: Hamšík 1:0, Hourihane 1:1, Hrošovský 2:1, Brady 2:2, Haraslín 3:2, Browne nedal, Greguš 4:2, Doherty nedal.

Slovensko: Rodák – Pekarík, Vavro (111. Gyömbér), Valjent, Mazáň – Kucka (86. Greguš), Hrošovský, Hamšík – Rusnák (86. Mak), Duda (107. Boženík), Mihalík (73. Haraslín)

Írsko: Randolph – Doherty, Egan, Duffy, Stevens – Robinson (99. O’Dowda), McCarthy (61. Browne), Hourihane, McClean (61. Brady) –  Hendrick, McGoldrick (112. Long)

Pred úvodným výkopom, ktorý mali slovenskí reprezentanti, si všetci hráči pokľakli na znak podpory hnutiu Black Lives Matter. Íri mali vzápätí prvý útočný výpad, Rodák po prieniku Robinsona nemusel zasahovať. Po následnom rohovom kope sa do protiútoku dostal Mihalík, prenikol až do šestnástky, ale loptu na Dudu už neprepasíroval. Slováci potom mali loptu častejšie na kopačkách, kontrolovali stred poľa, ale Íri sa po zisku lopty vyrútili dopredu ako osy. Po jednom takomto výpade hlavičkoval Robinson, ale dobre ho pokryl Valjent. Od tej chvíle zasa prebrali iniciatívu hostia, v 38. minúte si vypracovali aj prvú vážnejšiu šancu v zápase. McClean nebezpečne pálil z ľavej strany šestnástky, ale obrana Slovákov loptu zblokovala. Na druhej strane to individuálne skúšal Duda, ale Íri ho k zakončeniu nepustili. Prvý polčas uzavreli dve príležitosti Slovákov, obe mal Duda. Najskôr z ľavej strany zamieril strelu k pravej žrdi, Randolph ju s námahou vytesnil na rohový kop. Po centri Pekaríka to potom Duda skúsil akrobaticky, ale lopta mierila veľa brány.

Po prestávke ako prví pohrozili Íri, keď po centri Hourihana odvracal loptu do bezpečia Hamšík a len tesne minul Rodákovu bránu. Tréner hostí sa v 61. minúte odhodlal k dvojnásobnému striedaniu, vzápätí prišiel rýchly protiútok Slovenska s nepresným zakončením Rusnáka. V 70. minúte prišla výborná šanca Írov, keď sa k strele z pravej strany dostal striedajúci Browne, Rodák musel loptu vyboxovať na roh. O tri minúty neskôr striedal po prvý raz aj Pavel Hapal, Mihalíka nahradil Haraslín. A práve Haraslín sa vzápätí dostal do obrovskej šance po prihrávke Hamšíka, počkal si na vhodný moment a zvnútra šestnástky vystrelil, no loptu na bránkovej čiare vykopol kapitán Írov Duffy. Gólová šanca prišla aj na druhej strane, mal Hourihane, ale jeho strele zabránil preniknúť do siete skvelý obranný zákrok Kucku.

V predĺžení ako prvý musel zasahovať Rodák po strele McGoldricka, vzápätí po rohovom kope odvrátila obrana Slovákov loptu spred bránkovej čiary. Zahrmelo aj na druhej strane, po zrazenej strele Greguša sa dostal ku strele z voleja Haraslín, ale prestrelil. Záver prvého predĺženia patril Írom, Browne po strele opečiatkoval ľavú žrď.

Druhé predĺženie veľa vzruchu neprinieslo, zaujala iba strela Bradyho v 115. minúte, keď z priameho kopu tesne minul ľavú žrď. O víťazovi rozhodol až jedenástkový rozstrel, v ňom boli šťastnejší zverenci Pavla Hapala, ktorí premenili štyri pokusy, zatiaľ čo Íri iba dva.

Hlasy: (zdroj: RTVS):

Pavel Hapal, tréner SR: ,,Bol to dramatický zápas až do konca, takže mi spadol veľký kameň zo srdca. Zažil som v minulosti dva rozstrely a oba som prehral, takže som dúfal, že to teraz vyjde. Brankár chytal veľmi dobre a koncentrovane. Už v Izraeli ukázal dobrú formu, preto sme sa rozhodli pre Rodáka. Od začiatku bolo jasné, že to bude opatrný zápas, hoci súper mal viacero šancí, ale to aj my. Boli sme silní po vápno, potom nám to už až tak nešlo, ale som rád, že mužstvo dobre zareagovalo po minulom zraze a vybojovalo víťazstvo. Penalty sme trénovali, každý si musel v príprave kopnúť jedenástku. Severní Íri budú nepríjemný súper, najmä doma, uvidíme či aj s divákmi. My sa musíme dobre pripraviť a dúfam, že nebudeme mať zranených hráčov.“

Ondrej Duda, stredopoliar SR: ,,Všetci sme vedeli, že to bude vyrovnané. Dnes je každé mužstvo silné. Som rád, že sme ukázali charakter a zvládli to. Povedzme si pravdu, rozstrel je lotéria. Šance sme mali my aj Íri. Tréner vie, že útok nie je moja pozícia a cítim sa lepšie trochu nižšie, ale keď treba rád pomôžem aj na tomto poste. Zápas bol z jednej strany na druhú, bolo to jednom góle, napokon rozhodli penalty a som rád, že sme to zvládli. Nie je príjemné hrať bez divákov, pretože motivácia je menšia, ale zvládli sme to.“

Marek Hamšík, kapitán SR: ,,Paráda. Veľmi ťažký, vyrovnaný zápas. Taká spravodlivá remíza s penaltovou lotériou, našťastie sme ju zvládli. Na tie penalty treba sústredenia a treba si veriť. Klobúk dole pred Gregušovou jedenástkou, bola to pecka. Absentovali dôležití hráči i diváci, ale dnes sme ukázali, že vieme hrať futbal a pobili sme sa s Írmi 120 minút, stálo to veľa síl, teraz sme však spokojní.“

Patrik Hrošovský, stredopoliar SR: ,,Teraz môžem povedať, že sme si zápas užili. Penalty sú lotéria a som rád, že sme to zvládli. Teraz sa musíme pripraviť na novembrový zápas. Je to špeciálne, keď sa hrá na jeden zápas a bolo to vidieť, nikto nechcel urobiť chybu. Aj oni mali šancu, som rád, že sme to zvládli. Niekedy sa to vo futbale mení veľmi rýchlo, pred mesiacom som nehrával a teraz som v reprezentácii, takže som šťastný.“

Marek Rodák, brankár SR: ,,Pocity sú úžasné, keďže sme postúpili. Je to však iba taký prvý polčas, ešte nás čaká jeden zápas. Každý jeden repre zápas si treba užiť, je to česť hrať v národnom tíme. Dnes som sa dozvedel, že budem chytať a môžem byť trénerovi iba vďačný, že som dostal šancu. Škoda, že tu nemohli byť diváci, určite by bolo vypredané a pomohli by nám. Nič sa nedá robiť, takáto je situácia.“