Ikona Ikona Ikona

Slováci nastúpia proti Luxembursku v Trnave, s Bosnou na NFŠ

Autor: admin

Slovenská futbalová reprezentácia odštartuje zápolenia v J-skupine kvalifikácie ME 2024 domácim zápasom s Luxemburskom, ktorý sa uskutoční 23. marca 2023 na Štadióne Antona Malatinského v Trnave.

OFSFR – Bratislava/mv

Foto: Milina Strihovská

O tri dni neskôr sa zverenci Francesca Calzonu predstavia proti Bosne a Hercegovine na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave. Oba duely majú úvodný výkop o 20.45 h, pripomenul oficiálny web Slovenského futbalového zväzu. Ďalšími súpermi Slovákov v kvalifikácii ME sú Portugalsko, Island a Lichtenštajnsko. Kvalifikačný cyklus potrvá od marca do novembra budúceho roka. Finálový turnaj sa uskutoční v Nemecku.

Slovenskí futbalisti hrali doposiaľ proti Luxembursku päťkrát, naposledy v úspešnej kvalifikácii o majstrovstvá Európy 2016. Sokoli vtedy v Žiline zdolali Luxemburčanov 3:0, odveta sa hrala v Luxemburgu a po víťazstve 4:2 naši hráči spečatili postup na ME. Tento úspech si z kádra trénera Francesca Calzonu pamätajú – Juraj Kucka, Patrik Hrošovský, Norbert Gyömbér, Róbert Mak, Vladimír Weiss, či v súčasnosti už tréner brankárov, vtedy jednotka medzi tromi žrďami, Matúš Kozáčik.

Hlavné a najväčšie mesto Luxemburska hostilo sokolov aj v roku 2011 (prípravný zápas 1:2) a aj v roku 2005 (kvalifikácia MS 2006, 4:0 – pozn.). V rámci danej kvalifikácie odohrali naši futbalisti domáci duel v Bratislave na starom Tehelnom poli. Tak Slováci privítajú Luxemburčanov už na treťom štadióne, tentoraz v Trnave na Štadióne Antona Malatinského.

Slováci si s Bosnou a Hercegovinou doposiaľ zmerali sily tri razy. Naposledy sa stretli tieto mužstvá v kvalifikácii o majstrovstvá sveta 2014, v Zenici naši reprezentanti vyhrali 1:0 a v odvete, ktorá sa hrala v Žiline vyhrali Bosniaci 2:1.

Jediný prípravný zápas doposiaľ odohrali Slováci s týmto výberom z Balkánu v roku 2010, hralo sa v Bratislave, ale na Pasienkoch (2:3).