Slováci aj po remíze s Walesanmi zostali na postupovej pozícii

OFSR -Trnava/Milan Valko

Slovenskí futbaloví reprezentanti remizovali vo štvrtkovom stretnutí kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy s tímom Walesu 1:1. V tabuľke E-skupiny majú desať bodov a figurujú na 2. pozícii za 13-bodovými Chorvátmi, ktorí vo štvrtok v domácom prostredí triumfovali nad Maďarmi 3:0 (9). Walesania (7) zostali na štvrtom mieste, na chvoste sú s jedným bodom hráči Azerbajdžanu.

Walesania boli do prestávky v Trnave lepším tímom a v 25. min otvorili skóre po hlavičke hrotového útočníka Kieffera Moora. Po zmene strán sa „karta obrátila“, slovenskí futbalisti na ihrisku dominovali a vyrovnanie zariadil v 53. min exportnou strelou spoza šestnástky Juraj Kucka. V 88. minúte dostal po faule Gyömbér po druhej žltej karte aj červenú a hneď z následnej štandardky to mohol využiť Rodon, ale nožničkami minul. A tak si v Trnave obaja súperi body podelili.

Reprezentačný tím spod Tatier sa v októbrovom asociačnom termíne predstaví ešte v nedeľňajšom medzištátnom prípravnom dueli s Paraguajom, hrať sa bude na bratislavskom Tehelnom poli. Kvalifikačný cyklus ukončí novembrovými zápasmi – v Chorvátsku a doma s Azerbajdžanom.
Z desiatich kvalifikačných skupín postúpia na ME 2020 dve najlepšie mužstvá. Zostávajúce kvarteto účastníkov kontinentálneho šampionátu vzíde zo štyroch turnajov play-off jednotlivých divízii LN 2018/2019, ktoré sa uskutočnia v marci 2020.

Hlasy po zápase:
Pavel Hapal, tréner SR: „Remíza je smutná. Síce sme neprehrali, ale máme za sebou dobrý duel a nepremenili sme v ňom dosť šancí. Hráči ukázali dobrý výkon, čo ocenili aj diváci. Chceli sme však zvíťaziť. Šancí sme mali dosť a keby sme ich premenili, bolo by to o inom. Súper sa snažil chodiť do brejkov, v ktorých bol najnepríjemnejší. Je to napínavé až do konca, rozhodne sa v novembri. Bolo by fajn, keby nám v nedeľu trochu pomohli Chorváti. Šance na postup sú otvorené.“

Ryan Giggs, tréner Walesu: ,,Teraz máme so Slovenskom lepšie vzájomné zápasy. Myslím si, že to mohlo skončiť víťazstvom ktoréhokoľvek tímu. Bol to pre fanúšikov pekný zápas. V druhom polčase sme boli pod tlakom slovenského mužstva, ale myslím si, že sme v stretnutí mali väčšie šance. Som veľmi spokojný s prvopolčasovým výkonom. Po prestávke hrali Slováci lepšie a náš brankár previedol niekoľko skvelých zákrokov.“

Marek Hamšík, stredopoliar SR, kapitán: „Okrem výsledku to bol od nás veľmi dobrý zápas a výkon, podali sme bojovný, aktívny a behavý výkon. Jediné, čo si môžeme po dnešku vyčítať, je, že sme mohli využiť o jednu šancu viac. Inak to bol solídny výkon. Čakajú nás ešte ťažké dva zápasy, všetko je otvorené. Po vylúčení Nora v závere to bolo hektické. Mali sme dnes dosť šancí, možno nám chýbal kúsok šťastia. Po takomto výkone mrzí taký výsledok.“

Juraj Kucka, stredopoliar SR: „Snaha tam bola, ale je to bohužiaľ iba remíza. Celý tím sa snažil, no nevyšlo to. Neskláňame hlavu a ideme ďalej. Ešte máme pred sebou dva zápasy a musíme zabojovať. Nesmieme sa pozerať na tabuľku, čakajú nás dva zápasy a v nich šesť bodov. Je o čo bojovať.“

Róbert Mak, stredopoliar SR: „Mali som v prvom polčase dosť šancí a nevyužili ani jednu. Aj po zmene strán sme mali strely, ale dnes sme nemali šťastie v koncovke. Je to remíza a ideme ďalej. Chceli sme vyhrať, to bolo pre nás prvoradé, ale aj remíza je lepšia ako prehra. Bojovali sme a od toho sa musíme odraziť.“

Milan Škriniar, obranca SR: „Bolo to dnes veľmi ťažké, pretože súper hrozil brejkami. Z našej strany to bol veľmi kvalitný výkon. Remíza nás mrzí, pretože sme siahali na víťazstvo. S Norom sa mi hralo dobre, nebol tam žiadny problém. Stále sme druhí a máme to vo svojich rukách, budeme bojovať do konca a verím, že sa budeme v konečnom účtovaní tešiť.“

Kvalifikácia ME 2020 vo futbale – štvrtok 10.10.2019 (Trnava):

E-skupina:

Slovensko – Wales 1 : 1 (0 : 1)

góly: 53. Kucka – 25. Moore

ŽK: Gyömbér – Bale, Ampadu, J. Williams, James

ČK: 88. Gyömbér (SR) po 2. ŽK

rozhodovali: Del Cerro Grande – Yuste, Alonso (všetci Španielko)

divákov: 18 071

SR: Dúbravka – Pekarík, Gyömbér, Škriniar, Hancko – Kucka, Lobotka – Rusnák, Hamšík, Mak (79. Haraslín) – Boženík (86. Šafranko)

Wales: Hennessey – Roberts, Rodon, Lockyer, Davies – Allen, Ampadu (58. Morrell) – Bale, J. Williams (66. Wilson), James – Moore

Tabuľka E-skupiny:
1. Chorvátsko 6 4 1 1 13:5 13