Ikona Ikona Ikona

Skvelé víťazstvo mladých Slovákov nad Poliakmi

Autor: admin

16/06/2017

Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov triumfovala vo svojom úvodnom stretnutí na ME tejto vekovej kategórie nad poľskými rovesníkmi 2:1. Skóre piatkového zápasu v Lubline otvoril domáci Patryk Lipski, výsledok v prospech Slovenska otočili Martin Valjent a striedajúci Pavol Šafranko. Zverenci Pavla Hapala sa najbližšie predstavia v pondelok 19. júna v Kielcoch proti Angličanom, ktorí remizovali 0:0 so Švédmi.

Hapal neexperimentoval a od začiatku nasadil svoju preferovanú jedenástku z kvalifikácie, v bránke tak dostal prednosť Chovan. Toho domáci prekonali hneď z úvodnej akcie. Kedziora odcentroval z pravej strany a Lipski prudkou hlavičkou zblízka otvoril skóre. Slováci po niekoľkých náznakoch dotiahli akciu v 20. minúte, Chrien prihral do šestnástky Valjentovi, ktorý si nabehol z pozície pravého obrancu a vyrovnal. Dvadsaťjednotka SR mohla o päť minút neskôr aj viesť. Niňaj pri rozohrávke súpera výborne predstihol protihráča, Mihalík vypálil, jeho tvrdú strelu síce brankár Wrabel neudržal, ale zachránil po dorážke Zreľáka. Ku koncu prvého dejstva sa hra prelievala, či už po nepresnostiach, alebo osobných súbojoch.

Hráči v modrých dresoch nezachytili ideálne ani začiatok druhého polčasu, Frankowski sa osamotený rútil na Chovana, ktorý zneškodnil jeho zakončenie. Nasledovali aj dve nebezpečné poľské prihrávky z pravej strany, ani po jednej z nich neskončila lopta v sieti. Dawidowicz sa v 62. minúte uvoľnil do miesta na strelu, jeho projektil preletel nad. Tím SR takmer doplatil na zdĺhavú rozohrávku, po Niňajovej nepresnosti sa na dva razy nepresadil Linetty. Práve striedajúci Šafranko sa v 78. minúte stal rozhodujúcim mužom zápasu. Priťukol loptu Berovi, ktorý sa pustil do dvoch obrancov Poľska, neprešiel cez nich, ale čerstvý hráč na trávniku bežal za ním a z prvej prekonal brankára. Už dve minúty nato mohlo byť vyrovnané, no Chovan sa aj s pomocou brvna vyznamenal pri hlavičke Dawidowicza. Slovensko odolalo aj zostávajúcim atakom Poľska a šampionát odštartovalo víťazne.

ME futbalistov do 21 rokov – A-skupina – Lublin:

Poľsko – Slovensko 1 : 2 (1 : 1)

góly: 1. Lipski – 20. Valjent 78. Šafranko

rozhodovali: Gözübüyük – Van Dongen, Van Zuilen (všetci Holandsko)

ŽK: Škriniar, Šafranko (obaja Slovensko)

divákov: 14 911

Poľsko: Wrabel – Kedziora, Bednarek, Jach, Jaroszynski – Linetty, Dawidowicz – Frankowski, Lipski (82. Niezgoda), Kapustka (59. Moneta) – Stepinski (84. Piatek).

Slovensko: Chovan – Valjent, Niňaj, Škriniar, Mazáň – Lobotka – Rusnák, Chrien, Bero (90.+2 Bénes), Mihalík (82. Haraslín) – Zreľák (73. Šafranko).

Pavel Hapal, tréner SR: ,,Na začiatku sme zaváhali, ale mužstvo ukázalo charakter a dokázalo otočiť skóre. Boli sme dnes lepší ako Poliaci. V druhom polčase nás síce podržal Chovan, ale po futbalovej stránke sme boli lepší a zaslúžene sme vyhrali. Zreľák mal stret s kopačkou súpera, preto striedal. Po zápase mi však povedal, že bude v poriadku.“

Pavol Šafranko, útočník SR a autor víťazného gólu: ,,Pocity sú úžasné. Ten rozhodujúci gól nepadol len mojou zásluhou, celé mužstvo naň pracovalo 90 minút. Ďakujem fanúšikom zo Slovenska, že prišli, bolo ich počuť. Atmosféra bola fantastická. Som šťastný, že sme do šampionátu vstúpili víťazstvom.“