Ikona Ikona Ikona

Roman Táborský odovzdal sádrový odliatok Ivete Palovčíkovej, dcére Jána Popluhára

Autor: admin

Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie pripravil pod vedením svojho predsedu Romana Táborského v stredu 7. decembra na pravé poludnie na základnej škole Komenského v Bernolákove ďalšiu peknú akciu. Začiatkom júna tohto roka sme v tejto obci odhalili bustu legendárnemu futbalistovi 20. storočia Jánovi Popluhárovi a tentoraz sme  slávnostne odovzdali do tamojšej ZŠ sadrový odliatok z tohto reliéfu.

 OFSFR – Bratislava/Milan Valko

Foto: Miro Pochyba

 

Najprv sme však po príchode do Bernolákova  zamierili na miestny štadión, kde sme sa spolu s Jozefom Štibrányim odfotili pred bustou Jána Popluhára. Ako je známe, Jozef Štibrányi  v júni do Bernolákova neprišiel, lebo bol po operácii bedrového kĺbu.

 Súčasťou tohto stretnutia bola beseda na základnej škole v  telocvični za účasti okolo 60 žiakov, dvoch šiestich a jednej siedmej triedy. Okrem Romana Táborského zúčastnili sa na ňom ďalší fanklubáci, žijúca legenda  Jozef Štibrányi, strelec víťazného čs. gólu na MS 1962 v Čile proti Španielsku, Milan Valko, mediálny manažér a člen Peter Špilák. Celé podujatie moderoval René Stern, ktorý na jeho začiatku predstavil všetkých prítomných hostí za potlesku žiakov a ich pedagógov.

 ,,Vám,  nasledovníkom odovzdávam odkaz Jána Popluhára, najlepšieho futbalistu 20. storočia, ktorý vo svojej ére hrával s takými osobnosťami, akými boli Pelé, Garrincha, Gilmar, Djalma Santos, Puskás, Matthews a ďalší. Je skvelé, že tento výnimočný hráč pochádza z vašej obce, takže viete o ňom viac ako dosť. Preto tento sádrový odliatok je pre vás, pre školu, aby ste nezabudli, že okrem Antona Bernoláka tu máte Jána Popluhára, ale aj Lajka Cvetlera či Tibora Jančulu,“ prihovoril sa k prítomným Roman Táborský, ktorý zároveň slávnostne odovzdal biely odliatok z tohto reliéfu pani učiteľke Ivete Palovčíkovej, dcére Jána Popluhára.

 ,,Veľmi pekne ďakujem za odovzdanie tejto busty. Vieme, že od júna je už na našom štadióne v Bernolákove a teraz ju už máme aj v našej škole, z čoho sa veľmi tešíme,“ dodala Iveta Palovčíková.

 Potom sa rozprúdila polhodinová beseda, v ktorej hlavné slovo mal Jozef Štibrányi. Je neuveriteľné, že aj po 60 rokoch si pamätal a vytiahol rôzne príhody z MS 1962 v Čile, kde čs. reprezentácia získala skvelé strieborné medaily. Ako si posledný žijúci mohykán zo Slovenska spomína na Janka Popluhára? ,,V roku 1960 ako hráč Spartaka Trnava som bol premiérovo nominovaný na zápas československého mužstva proti Holandsku. Prišiel som do Bratislavy a na ceste do Prahy som  v rýchliku stretol Janka Popluhára aj s ďalšími hráčmi zo Slovana a ČH. Vtedy som mu vykal, odohrali sme krásny zápas, lebo sme vyhrali 4:0. Zo všetkými hráčmi som si potykal a v ďalších štyroch rokoch som sa s Jankom stretával na reprezentačných akciách. Na ligovej scéne som proti nemu hrával a v tej dobe derby zápasy  medzi Trnavou a Slovanom mali fantastickú atmosféru na starom Tehelnom poli aj pred 50 tisíc divákmi. Nepoznali sme delobuchy a nejaké bitky medzi fanúšikmi. Janko bol chlap ako hora, vynikajúci do partie, vždy nám vyprával zaujímavé príbehy. Bolo mi veľkou cťou, že som mohol s ním hrať na MS v Čile. V tej dobe sa zišlo aj desať susedov pred jedným televízorom, aby si pozreli naše zápasy zo šampionátu. Celé Československo nám fandilo, taká eufória vypukla z nášho úspešného vystúpenia. Až vo finále nás zastavila Brazília, ale 23 minút sme boli majstrami sveta, keď sme po góle Masopusta vyhrávali 1:0.“    

 Jozef Štibrányi si presne pamätal, ako v druhom zápase v skupine proti Brazílii (0:0) sa zranil Pelé a keďže vtedy sa nemohlo striedať, tak iba statoval na ľavom krídle. Popluhár a ďalší naši obrancovia sa k nemu férovo zachovali, lebo keď k nemu prišla lopta, tak ho vôbec neatakovali. A o zápase proti Španielsku a o svojom víťaznom historickom góle povedal: ,,Na stretnutie sme prišli v staručkom autobuse, Španielov priviezol Mercedes.  Troška sme po nich zahanbene pozerali a keď sme išli z kabíny, všimli sme si, že Španieli mali vlasy ulízané a boli navoňavkovaní. Svaťo Pluskal a Janko Popluhár povedali, chlapci týchto manekýnov sa máme báť? Zápas bol pomerne vyrovnaný a zdalo, že dospeje k bezgólovému výsledku. V 81. min Španieli kopali roh, ja som stál na polovici ihriska. Niekto z našich hráčov, dodnes sa nevie kto, odkopol loptu na súperovu bránu. Keď som sa jej zmocnil, vďaka svojej rýchlosti som unikol dvom Španielom a vydareným lobom som prekonal španielskeho brankára. Celé mužstvo na mňa skočilo a takto sme vyhrali 1:0.“  

Jozef Štibrányi vyzval mladých adeptov futbalu, aby sa menej venovali počítačom, mobilom, ale o to viac najpopulárnejšiemu športu na svete. Večer by si ešte mali pridať niečo navyše, napríklad kľuky. ,,Všetci máte v rukách a nohách obrovské možnosti, aj dievčatá, lebo popularita ženského futbalu neustále rastie. Preslávte raz svoju obec tak, ako to niekedy urobil Janko Popluhár.“  

 Keď Jozef Štibrányi povedal, že na týchto MS 2022 v Katare jeho miláčikom je Lionel Messi, tak sa k nemu pridali aj viacerí žiaci so skandovaním: Argentína, Argentína, Argentína. Naopak, Ronaldo nedostal od nich žiadne hlasy. 

 Roman Táborský videl naživo na MS v Katare päť zápasov a preto niektoré veci uviedol na pravú mieru. ,,O miesta dejisku šampionátu sme počuli veľa negatívneho. Žiaľ, naše médiá nezaujíma, aký bol futbal skvelý, ale kto čo vyviedol na tribúne. U nás sa prezentovalo, koľko veľa robotníkov  zomrelo počas výstavby štadiónov, aké je tam teplo a že MS boli kúpené. Nakoniec vysvitlo, že robotníci tam nezomierali, teplo je tam iba hodinu a štadióny sú skutočne super moderné. Ľudia žijú šampionátom, Tunisko a Maroko prišlo povzbudiť 25 tisíc fanúšikov. Neviem si predstaviť, že by zo Slovenska toľko ľudí prišlo za našou reprezentáciou dajme tomu do Nemecka. Takže MS urobili na mňa veľký dojem, sú po všetkých stránkach výborné hlavne svojou skvelou atmosférou. Pred každým zápasom vidieť trofej pre majstra sveta a rôzne pestré oblečenia fanúšikov jednotlivých mužstiev aj s vlajkami. Jasne sa ukazuje, že fanúšik, futbal a štadióny patria k sebe.“       

Po skončení besedy žiaci ako vianočný darček dostali od fanklubu knihu Dvanásty hráč a odznaky k výročiu Čile 60. Samozrejme, Jozef Štibrányi sa im do knihy na svoju fotku podpísal.

 A fanklubáci ďakujú za výborný obed v Pálenici u Petra Guldana ďalšiemu nášmu vernému členovi Petrovi Hlúbikovi.