Proti Írsku už s Hamšíkom, ale naďalej bez Dúbravku

Slovenská futbalová reprezentácia môže počítať v domácom semifinále baráže ME 2020 s Írskom už aj s kapitánom Marekom Hamšíkom a legionármi z MLS Jánom Gregušom a Albertom Rusnákom. Tréner Pavel Hapal v utorok oznámil 26-člennú nomináciu aj na októbrové zápasy v Lige národov v Škótsku a doma s Izraelom, chýbajú v nej zo zdravotných dôvodov brankár Martin Dúbravka aj obranca Dávid Hancko.

OFSR – Bratislava/mv

Foto: Milina Strihovská

Český kormidelník vníma medializované informácie o reálnom ohrození duelu s Írskom pre vládne opatrenia pragmaticky. ,,Zaujíma nás to, najmä včerajší večer (pondelok – pozn.red.). Ale ja už som niečo podobné očakával, napríklad, čo sa týka uzavretia hraníc, takže som pricestoval skôr a podrobil sa opakovaným testom. Aj hráči budú minimálne trikrát testovaní a ja verím, že všetko prebehne ako má. Aj že hráči budú negatívne testovaní. Budeme opäť zavretí v našej bubline, ako v predchádzajúcich zápasoch. Ja sa sústredím na hráčov a mužstvo. Je doba, že sa mení v priebehu pár hodín úplne všetko, treba sa na to nachystať,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii k nominácii na trio zápasov Hapal, ktorý je pripravený aj na možnosť, že sa duel uskutoční mimo hraníc SR:

,,Jediné čo sa s tým dá robiť je, že sa na to musím pripraviť. Budem reagovať na to, čo bude. Verím, že rozhodne zdravý rozum. Zdravie ľudí je to najdôležitejšie, ale v tomto prípade verím, že to odohráme tu a nebudeme musieť cestovať inam.“

V tíme je 26 hráčov, popri troch brankároch 23 hráčov do poľa: ,,Nechceme už pripustiť to, čo sa nám stalo minule, keď sa nám museli späť do klubov vrátiť viacerí hráči a ďalší sa zranili už v prvom zápase. Preto sme nomináciu rozšírili, navyše hráme až tri zápasy. Stopercentne verím, že hráči prídu oveľa viac pripravení a s oveľa väčšou motiváciou, pretože tie dva predchádzajúce zápasy boli pre nás sklamaním. Verím, že toto bude o úplne niečom inom. ‚Američania‘ môžu pricestovať, nie je problém. Dúfam, že už nepríde k ničomu podobnému ako počas minulého zrazu z FIFA, ktorá umožnila z dôvodov karantény hráčom neprísť na reprezentačné zápasy. Všetci hráči sú zdraví a nie je tam žiadny problém.“

Vo výbere nie je bývalý kapitán Martin Škrtel, o ktorého návrate sa predtým objavili isté indície. Naopak, nechýba skúsený Róbert Mak: ,,So Škrtelom sme komunikovali, z oboch strán to bolo veľmi pozitívne. Má ale zdravotný problém a nemôže sa pripravovať ani v Turecku. Povedali sme si, že sa k tomu ešte vrátime. Mak neodohral takmer nič. Ale v jeho prospech hovorí to, že je jeden z najskúsenejších hráčov, odohral s nami celú kvalifikáciu. Nemá zdravotné problémy, pripravoval sa individuálne a teraz už štvrtý týždeň s tímom. Je to skúsenosť, ktorá nám môže pomôcť,“ vysvetlil Hapal, ktorý má Írsko poriadne naštudované:

,,Írskeho súpera sledujeme už skoro rok. Mali zmenu trénera. Asi neboli spokojní s posledným zápasom s Fínskom. Je to typický anglický štýl futbalu, húževnatí a agresívni hráči, ktorí nevypustia ani jeden osobný súboj. Sú silní zo štandardných situácií, nečaká nás nič jednoduché.“

Slováci odohrajú semifinále play off s Írmi 8. októbra na bratislavskom Národnom futbalovom štadióne. V prípade postupu do finále nastúpia 12. novembra na pôde víťaza duelu Bosna a Hercegovina – Severné Írsko.
V Lige národov už Slovensko v septembri odohralo prvé dva zápasy, na bratislavskom Tehelnom poli prehralo s rivalom z ČR 1:3, resp. v Izraeli remizovalo 1:1.

nominácia SR na semifinále play off EURO 2020 s Írskom (8. októbra, NFŠ, 20.45) a zápasy Ligy národov v Škótsku (11. októbra, Glasgow, 20.45 SELČ) a s Izraelom (14. októbra, Trnava, 20.45):

brankári: Marek Rodák (FC Fulham), Dominik Greif (ŠK Slovan Bratislava), Dušan Kuciak (Lechia Gdaňsk)

obrancovia: Peter Pekarík (Hertha Berlín), Ľubomír Šatka (Lech Poznaň), Martin Koscelník (Slovan Liberec), Milan Škriniar (Inter Miláno), Martin Valjent (RCD Mallorca), Norbert Gyömbér (Perugia Calcio), Denis Vavro (Lazio Rím), Róbert Mazáň (FK Mladá Boleslav), Lukáš Pauschek (ŠK Slovan Bratislava)

stredopoliari: Marek Hamšík (PFC Ta-lien), Ján Greguš (Minnesota United), Albert Rusnák ml. (Real Salt Lake), Stanislav Lobotka (SSC Neapol), Patrik Hrošovský (KRC Genk), Juraj Kucka (Parma Calcio), Ondrej Duda (1. FC Kolín), Matúš Bero (Vitesse Arnhem), Lukáš Haraslín (US Sassuolo), Jaroslav Mihalík (Lechia Gdaňsk), Róbert Mak (Ferencváros Budapešť)

útočníci: Róbert Boženík (Feyenoord Rotterdam), Michal Ďuriš (Omonia Nikózia), Ivan Schranz (FK Jablonec)

program SR v 2. skupine B-divízie LN 2020/2021:
3. kolo: 11. októbra: Škótsko – SR (Glasgow, 20.45)
4. kolo: 14. októbra: SR – Izrael (Trnava, 20.45)
5. kolo: 15. novembra: SR – Škótsko (Trnava, 15.00)
6. kolo: 18. novembra: ČR – SR (Praha, 20.45)