Oslavy 13. narodenín fanklubu v Topoľčiankach: V reprezentačnej zostave, na reprezentačnej úrovni

Ladislav Harsányi

Zhruba šesťdesiatka fanklubistov, prominentní a vzácni hostia z radov futbalových osobností viacerých generácií – medzi nimi aj traja bývalí tréneri slovenskej reprezentácie, skvelí hostitelia z Vinárskych závodov v Topoľčiankach, bohatý spoločensko-kultúrny program. V tomto duchu sa niesli dvojdňové oslavy 13. narodenín oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie (4. – 5. júla 2023) v dedine s necelými troma tisíckami obyvateľov, nachádzajúcej sa v Tekove pod južnými výbežkami pohoria Tribeč, kúsok za Zlatými Moravcami.

Najlepší z najlepších

„Tí, ktorí chcú zvíťaziť, musia zdolať najlepších,“ takéto motto dal podujatiu šéf fanklubu Roman Táborský. Mieril tým najmä na hviezdne obsadenie hostí, ktorí to vo svojich kariérach dokázali naplniť. Nechýbal medzi nimi majster Európy Ladislav Jurkemik, vicemajster sveta Jozef Štibrányi, štvrťfinalista MS Ján Kocian, bývalý československý reprezentant Ján Luža, bývalý hráč československej i slovenskej reprezentácie Michal Hipp, či Rastislav Kostka, ktorý si tiež obliekol dres národného tímu s dvojkrížom. Spoločné majú aj to, že všetci sú členmi nášho fanklubu.

Minúta ticha

Skôr, než sa rozbehli oslavy, sme si minútou ticha uctili pamiatku Milana Valka. Dlhoročného športového novinára a mediálneho manažéra nášho fanklubu, spoluautora knihy Dvanásty hráč  ̶  o prvom desaťročí fanklubu, ktorý zomrel 27. júna vo veku 68 rokov, sme odprevadili na poslednú cestu práve v deň, keď mal byť s nami na oslavách 13. narodenín fanklubu…

Štýlový rozbeh osláv

Veľkolepá garden párty v nádhernom a útulnom areáli vinárskych závodov, ktoré produkujú víno svetovej kvality pod značkou Chateau Topoľčianky, sa začala štýlovo. Miestny someliér Emil Siklienka, ktorý nás neskôr aj sprevádzal počas exkurzie týmto zariadením, seknutím šabľou – sabrážou otvoril fľašu šumivého vína. Spolumajiteľ vinárskych závodov Vladimír Strieženec, ktorý bol spolu s ďalším spolumajiteľom Vladimír Kuklom, naším pozorným a štedrým hostiteľom (samozrejme, obaja sú členmi nášho fanklubu), ním pokrstil knižku nášho fanklubistu z Kežmarku Jaroslava Kornaja. Bývalý futbalista či funkcionár v nej na viac ako 300 stranách zachytáva od roku 1971 najmä svoje zážitky spojené s futbalom. O kultúrnu vložku sa postaral aj Jozef Štibrányi, ktorý je aj v 83 rokoch vo forme: zarecitoval nám zo Sládkovičovho Detvana, počas večera „perlil“ rozprávaním futbalových historiek a dokonca zahral aj na gitare!

Gratulácie jubilantom, Hipp nový člen

V rámci slávnostného večera prevzali z rúk Romana Táborského a jeho zástupcu Miloša Kopču darčekové košíky dvaja narodeninoví oslávenci: Ján Luža (dlhoročný stopér Slavie Praha oslávil 16. mája 75. narodeniny) a Michal Hipp (najdlhšie pôsobil v Nitre, so Stanislavom Grigom viedol ako tréner slovenskú reprezentáciu), ktorý sa 13. marca dožil 60 rokov a 4. júla sa stal členom nášho fanklubu s poradovým číslom 888. „Som rád, že som sa mohol zúčastniť na tejto peknej akcii, na ktorej panovala fantastická nálada. Fanklubu veľmi fandím,“ povedal Hipp, s ktorým prinesieme v nasledujúcich dňoch na našej webovej stránke rozhovor.

Slovenský líder medzi vinármi

Vinárske závody, respektíve firma, oslávili na jar svoje 30. narodeniny a značka Chateau Topoľčianky je na svete už 90 rokov. Ročne vyprodukujú približne 6,5 milióna litrov vína, respektíve 9 miliónov fliaš, čím zaujímajú na Slovensku líderskú pozíciu. „To, čo vidíte pred sebou, je fľašovacia linka. Dokáže spraviť všetko od umytia fliaš, cez naplnenie, zazátkovanie, etiketovanie, zabalenie do kartónov…“ dozvedáme sa z úst someliéra. Za hodinu zvládne plnoautomatická linka skompletizovať 3-4-tisícky fliaš. Mohli sme nazrieť aj do miest, ktoré tomuto procesu predchádzajú. Do lisovne, či tam, kde sa fermentuje budúce víno v obrovských strieborných antikorových nádobách. A takisto do pivnice s desiatkami sudov s objemom tisícok litrov vyrobených z francúzskeho duba, kde víno dozrieva. Po zaujímavej exkurzii nasledovalo hodovanie: kuchári nám pred očami vykúzlili chutné špeciality na grile, ktoré sa zapíjali, čím iným, lahodným mokom – vínami miestnej výroby, ktoré získali početné medzinárodné ocenenia.

Pálenica, kaštieľ, žrebčín

Aj druhý deň osláv fanklubových narodenín mal nabitý program. Začal sa návštevou Pálenice Starej školy, ktorá tiež spadá pod vinárske závody, pričom nechýbala ani ochutnávka z jej produktov. Tie sú na trhu iba krátko, no už stihli výrazne zaujať klientov. Nasledovala návšteva kaštieľa, ktorého majiteľmi boli aj Habsburgovci a v rokoch 1923  ̶ 1933 bol letným sídlom prvého československého prezidenta T. G. Masaryka a potom aj jeho nasledovníkov v úrade prezidenta. Krátko na to sme si pozreli národný žrebčín, ktorý si vďaka chovu koní plemena lipican vyslúžil zápis do kultúrneho dedičstva UNESCO.

Abrahámoviny predsedu v raji

Bodku za mimoriadne vydareným podujatím dali oslavy 50. narodenín predsedu nášho fanklubu Romana Táborského, ktoré sa konali v príjemnom reštauračnom zariadení Pstruhový raj. Podávala sa skvelá špecialita  ̶  pečený údený pstruh.

Za fanklub zablahoželal oslávencovi reprezentačným dresom Slovenska s číslom 50 a darčekovým košom jeho „námestník“  Miloš Kopča: „Pred trinástimi rokmi sme sa s Romanom rozhodli, že už nechceme vidieť po štadiónoch roztrúsených fanúšikov Slovenska a založili sme fanklub. Roman sa postavil na jeho čelo a vydržal na tomto poste dodnes.“

Záverečné slovo patrí oslávencovi Romanovi Táborskému: „Ďakujem všetkým, ktorí prišli na oslavy 13. narodenín fanklubu zo všetkých kútov Slovenska – od Tatier k Dunaju. Hosťom z radov futbalových osobností, ktoré nás poctili svojou návštevou. Mám radosť z toho, aká sme neuveriteľne dobrá partia. Zároveň patrí veľké poďakovanie pánovi Vladimírovi Striežencovi, spolumajiteľovi vinárskych závodov, ktorý nám so svojím tímom zorganizoval celé podujatie. Bez nich by sme ho nemohli uskutočniť.“