Nový projekt Futbal v meste podporili bývalí reprezentanti, ambasádorom je Martin Dúbravka

Únia ligových klubov (ÚLK), ktorá riadi najvyššiu slovenskú futbalovú súťaž Fortuna ligu a jej partneri na čele s generálnym o.z. Billa ľuďom, už po druhý raz odštartovali spoločný projekt s názvom Futbal v meste. Uskutočnil sa v Bratislave na Bajkalskej ulici v utorok 11. augusta.

OFSR – Bratislava/mv
Foto: Milina Strihovská

,,Pôvodne sa mal uskutočniť v mesiacoch apríl – jún 2020, pre šíriace sa ochorenie COVID-19, ktoré spôsobilo celosvetovú pandémiu, sme však boli nútení projekt posunúť na jesennú časť fortunaligovej sezóny 2020/2021,“ ozrejmil prezident ÚLK Ivan Kozák v tlačovej správe Fortuna ligy.

Futbal v meste je futbalová roadshow v piatich mestách na Slovensku (Košice, Žilina, Nitra, Banská Bystrica a Bratislava). Hlavnou časťou projektu je turnaj detí do 11 rokov, na ktorý sa môžu registrovať amatérske futbalové družstvá na adrese www.futbalvmeste.sk. Okrem tohto turnaja sú na programe aj ďalšie aktivity a pripravený je celý rad futbalových atrakcií.

,,Futbal v meste prinášame už druhým rokom. V sezóne 2018/2019 sme navštívili 12 miest na celom Slovensku. Boli sme všade tam, kde sa vtedy hrala naša liga. Hlavnou myšlienkou je vytiahnuť futbal zo štadiónov na námestia, verejné plochy, dostať futbal bližšie k ľuďom, pretože vnímame dôležitosť väzby našich klubov na komunitu. V tomto roku bude Futbal v meste zameraný najmä na deti, mladé futbalové talenty. V našej lige majú množstvo vzorov, ktoré ich môžu inšpirovať k takej kariére. Pripravených je množstvo cien, turnajov i futbalových atrakcií,“ doplnil Ivan Kozák.

Ambasádorom turnaja je slovenský reprezentant a brankár Newcastle United FC Martin Dúbravka. „Futbal v meste je výborný projekt. Akýkoľvek čas strávený na ulici s loptou na nohe je lepší ako pred televíznou obrazovkou doma. Hodnotím to veľmi pozitívne. Verím, že akcia bude motivujúca pre deti. Je to perfektný turnaj, chlapci sa môžu konfrontovať so svojimi kamarátmi v rovnakom veku, majú možnosť vyhrať množstvo cien vrátane nákupu športového vybavenia. Viem, aké to bolo, keď som malý. Som veľký fanúšik tohto projektu,“ prihovoril sa prostredníctvom videa na tlačovke Dúbravka.

Na slávnostnom otvorení projektu Únie ligových klubov (Fortuna liga) a generálneho partnera o.z. BILLA ľuďom FUTBAL V MESTE sa zúčastnili aj bývalí dlhoroční reprezentanti Róbert Vittek (ambasádor Fortuna ligy), Ján Ďurica, Vladimír Kinder, Jozef Valachovič, Samuel Slovák, Jozef Kožlej, ďalej Martin Mikulič (ambasádor Fortuna ligy),Tomáš Medveď (prezident Klubu ligových kanonierov), Martin Obšitník a Vladimír Lupták (koordinátor grassroots futbalu SFZ). Tieto osobnosti zohrali medzi sebou aj niekoľkominútový exhibičný zápas.

Po štyroch regionálnych kolách, ktoré sa uskutočnia v septembri tohto roka, bude nasledovať vyvrcholenie turnaja, finále 7. októbra pred bratislavskou Euroveou. Víťazné družstvá získajú množstvo cien v celkovej hodnote 10 000 eur. Projekt Futbal v meste je súčasťou Grassroots programu SFZ. Turnaje sa uskutočnia v rámci UEFA Grassroots week.

Futbal v meste 2020:
12. 9. 2020: Žilina (Hlinkovo námestie)
15. 9. 2020: Nitra (Mestský park na Sihoti)
19. 9. 2020: Košice (Aupark)
26. 9. 2020: Banská Bystrica (OC Terminal)
7. 10. 2020: Bratislava (finále, Eurovea)