Nástupcom Kozáka je Hapal, ktorý bude prvým zahraničným koučom SR

Autor: majka

Nástupcom Jána Kozáka na pozícii trénera slovenskej futbalovej reprezentácie sa stal podľa očakávania český kouč Pavel Hapal. Štyridsaťdeväťročného rodáka z Kroměříža (nar. 27. júla 1969) oficiálne predstaví vedenie Slovenského futbalového zväzu (SFZ) na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave.

Hapala schválili za kouča A-tímu SR členovia výkonného výboru SFZ na pondelňajšom mimoriadnom zasadnutí. ,,Zúčastnilo sa na ňom desať členov výkonného výboru, deviati hlasovali za a jeden sa zdržal hlasovania,“ informoval na krátkom brífingu prezident SFZ Ján Kováčik a pokračoval: ,,Zmluva nie je podpísaná. Pavla Hapala sme schválili za trénera. S viceprezidentom pre štátnu reprezentáciu Karolom Belaníkom sme dostali mandát na rokovanie o podmienkach zmluvy. Keďže ja som s Pavlom Hapalom hovoril aj predtým, či má záujem o túto prácu, tak sme sa okrajovo dotkli aj podmienok, ktoré bude potrebné ešte doladiť. Takisto sme dostali aj mandát na rokovanie o zložení realizačného tímu. Vytvorenie realizačného tímu bude plne v kompetencii Pavla Hapala.“

Na margo dĺžky zmluvy s novým trénerom slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kováčik poznamenal: ,,Dĺžka kontraktu bude na jeden kvalifikačný cyklus. V prípade postupu na majstrovstvá Európy a účinkovania na kontinentálnom šampionáte je tu z našej strany možnosť využitia opcie na ďalší kvalifikačný cyklus a Ligu národov.“
Hapal v minulosti viedol výber SR do 21 rokov, naposledy krátko pôsobil na poste kouča Sparty Praha. Prvýkrát na lavičke reprezentácie sa Hapal predstaví v novembri v dvoch dueloch európskej Ligy národov – doma v Trnave proti Ukrajine a v Prahe proti Česku. Ján Kozák z postu reprezentačného kouča odstúpil v nedeľu 14. októbra po sobotňajšej prehre s Českom (1:2). Dôvodom bolo porušenie životosprávy siedmimi hráčmi kádra.

Štyridsaťdeväťročný Čech bude prvým zahraničným koučom reprezentačného áčka. Slovenskú dvadsaťjednotku viedol od januára 2015 a na vlaňajších ME tejto vekovej kategórie v Poľsku s ňou obsadil piate miesto, keď skončil tesne pred bránami semifinále. ,,Bol to hlavný ukazovateľ, viac ako trojročná spolupráca sa ukázala aj výsledkovo veľmi, veľmi úspešná. Veľmi dôležité sú aj ostatné kvality a vlastnosti pána trénera Hapala,“ dodal Kováčik. Hapal v marci tohto roka prijal ponuku Sparty Praha. Bývalému trénerovi SFC Opava, FC Zlín, Baníka Ostrava, FC Nitra, FK Mladá Boleslav, MŠK Žilina, Zaglebia Lubin či FK Senica však nevyšiel návrat na klubovú scénu, vedenie Sparty ho odvolalo v júli.

Český kouč dlho neváhal, či prijať ponuku. ,,Prakticky vôbec som sa nerozhodoval. Trénovať akékoľvek národné mužstvo a zvlášť Slovensko je pre mňa pocta, veď ja som sa narodil v Československu,“ skonštatoval Hapal, ktorý na margo najbližších cieľov podotkol: ,,Verím, že veľmi rýchlo sa zžijem s hráčmi v mužstve. Je v ňom veľa chalanov, ktorých som trénoval v dvadsaťjednotke. Ciele sú nasledujúce – prvé dva zápasy sú v Lige národov, chceme v nich uspieť a nevypadnúť do nižšieho koša. Následne sa budeme chcieť dobre pripraviť na kvalifikáciu o ME 2020 a postúpiť na tento šampionát.“

Najbližším spolupracovníkom Pavla Hapala bude Oto Brunegraf, s ktorým je úzko spätá doterajšia trénerská kariéra. ,,Oto bude po mojom boku aj teraz, bude mojím asistentom,“ skonštatoval pre web futbalsfz.sk Hapal a na margo ďalších členov realizačného tímu doplnil: ,,V hlave mám už istú predstavu, ale nikoho som ešte nekontaktoval. Najskôr sa spojím s určitými ľuďmi, keď to bude aktuálne, tak o tom budeme informovať.“

Prehľad hlavných trénerov SR:
Jozef Vengloš (od 6. apríla 1993 do 15. júna 1995)
Jozef Jankech (4. júla 1995 – 23. októbra 1998)
Dušan Galis (1. januára 1999 – 23. februára 1999)
Jozef Adamec (26. februára 1999 – 30. novembra 2001)
Ladislav Jurkemik (1. februára 2002 – 31. decembra 2003)
Dušan Galis (1. januára 2004 – 12. októbra 2006)
Ján Kocian (2. novembra 2006 – 30. júna 2008)
Vladimír Weiss st. (7. júla 2008 – 31. januára 2012)
Stanislav Griga a Michal Hipp (26. apríla 2012 – 13. júna 2013)
Ján Kozák st. (2. júla 2013 – 14. októbra 2018)
Pavel Hapal (október 2018 – ?)

dočasne viedli SR aj Dušan Radolský (od 23. októbra 1998 do 10. novembra 1998),

Anton Dragúň (17. novembra 1999 – 25. novembra 1999),

Michal Hipp (29. februára 2012)