Ikona Ikona Ikona

Najvydarenejšou akciou bola oslava 11. výročia vzniku oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie

Autor: admin

Na začiatku tohto roka 2022 prinášame s predsedom oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie Romanom Táborským tradičný novoročný rozhovor. Porozprávali sme sa v ňom o najzávažnejších témach, ktoré sa týkajú fanklubu. Rok 2021 bol znova ťažký, koronavírus si vyžiadal ďalšie obete na životoch, množstvo nakazených a druhotne ničí aj futbal.

OFSR – Bratislava/Milan Valko

Foto: www.fanklub.sk

Ako pandémia koronavírusu ovplyvnila chod fanklubu v roku 2021?

Fanklubáci sa museli aj v minulom roku vyrovnávať s ťažkým obdobím pandémie. Keďže sa hralo viackrát bez divákov, s našimi členmi sme stratili kontakt, nemohli sme robiť také aktivity, ako v minulosti. Som však rád, že fanklubáci v rámci svojich možností boli povzbudiť slovenskú reprezentáciu na ME v Petrohrade a v Seville. Tiež sme obnovili fanzóny pred kvalifikačnými zápasmi MS 2022 v Bratislave proti Chorvátsku a Cypru. Bolo dobré, že sme sa po dlhej dobe stretli. Ešte predtým v auguste na bratislavskej Slamenej búde na Kolibe sme zagratulovali a zorganizovali spoločný program pre našich jubilantov. V minulom roku Anna Randová mala 80 rokov, Rudolf Janček 75 rokov, Jozef Plank 70 rokov a Róbert Lamprecht 60 rokov. Oslávenci dostali darčekové koše, ktoré im odovzdal Ladislav Petráš, legenda slovenského a československého futbalu. V tomto príjemnom prostredí sme zároveň zorganizovali besedu o ME 2020. Zúčastnili sa na nej Ivan Hrdlička, bývalý čs. reprezentant, Samuel Slovák, jeden z asistentov trénera Slovenska, Ján Ďurica, bývalý dlhoročný reprezentant, účastník MS 2010 a ME 2016 a jeden z najznámejších funkcionárov na Slovensku Rudolf Janček. Najvydarenejšou akciou však bola oslava (11. a 12. septembra 2021) 11. výročia vzniku oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie. Jej dejiskom bolo Horehronie, konkrétne Čierny Balog, Šumiac a Kráľova hoľa. Vrcholom bol výstup na Kráľovu hoľu, keď sa funkcie turistického vodcu ujal bývalý reprezentant Rastislav Kostka a tiež Janko Luža. Takisto ma potešilo, že na dva záverečné kvalifikačné zápasy sa nám podarilo zorganizovať zájazdy do Chorvátska a na Maltu. V Osijeku sme sa stretli so Slovákmi žijúcimi v Chorvátsku a v miestnom pivovare nás privítal jeho majiteľ Ivan Komak, ináč Slovák. Súčasťou tohto zájazdu bol aj futbalový zápas chorvátskeho a slovenského fanklubu.

Prečo podľa teba Slovensko neobstálo v kvalifikácii MS 2022 a tiež na odloženom Eure 2020, kde prvý raz nepostúpilo zo základnej skupiny do osemfinále?

V obidvoch prípadoch naše mužstvo nemalo optimálnu výkonnosť. Hlavne sa to týka ME, kde viacerí hráči prišli v slabšej športovej forme a my sme malá krajina na to, aby sme mali šesť-sedem svetových hráčov. Sme radi aspoň za dvoch-troch, chýbala nám potrebná kvalita a keďže viacerí hráči pred ME nehrávali vo svojich kluboch, ťažko sa mohla od nich čakať dobrá hra. Na Euro sme postúpili dosť šťastne a veľmi nás mohlo mrzieť, že sme nevyužili výborný vstup, keď sme vyhrali nad Poľskom 2:1. Kvalifikáciu MS 2022 sme si pokazili hneď v úvode, chýbali nám veľmi body, ktoré sme stratili s outsidermi Cyprom a Maltou. V druhej časti kvalifikácie a už na našu hru dalo pozerať, herne sme sa vyrovnali Chorvátsku a Rusku, zlyhali sme však strelecky.

Prezident SFZ Ján Kováčik oznámi meno reprezentačného trénera do 31. januára 2022. Platnosť zmluvy doterajšieho kouča Štefana Tarkoviča vypršala 31. decembra 2021. Kto by podľa teba mal prevziať kormidlo reprezentácie?

Trénera by mali vybrať fundovaní ľudia, ktorí tomu rozumejú. Slovenskú reprezentáciu by mal viesť kvalitný tréner s ambicióznou víziou niečo s ňou aj  dokázať. A hlavne kolektív dobre namotivuje. Veľmi dobre si pamätám príbeh Joachima Löwa. Najprv bol dva roky asistentom Jürgena Klinsmanna a po MS 2006 prevzal nemeckú reprezentáciu. Vtedy mu nikto neveril, napokon však pri jej kormidle vydržal 15 rokov a v roku 2014 s ňou v Brazílii získal titul majstrov sveta. Aj o Štefanovi Tarkovičovi počúvame, že je to večný asistent, netrénoval žiadny veľký klub a podobné veci, ktoré podľa mňa nemajú opodstatnenie. Z MS v Brazílii si spomínam na jeden krásny príbeh, ktorý sa uskutočnil pred zápasom Nemecko – Portugalsko. Bolo tam vidieť krásnu väzbu medzi Joachimom Löwom a vtedajšou nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Pred hymnami si ukázali jednotku a toto je niečo, čo mi na Slovensku chýba. Nevieme sa zjednotiť pre nejakú vec, ísť za jedným cieľom, čo je u Nemcov úplne prirodzené.

Aký máš názor na 3. skupinu C-divízie Ligy národov 2022/2023, v ktorej sa Slovensko stretne s Bieloruskom, Azerbajdžanom a z víťazom baráže medzi Kazachstanom a Moldavskom?

Troška ma mrzí, že sme nepostúpili z B-divízie do A-divízie, ale na druhej strane som rád, že sme už preč z tejto divízie, lebo hrať dokola pomaly s tými istými súpermi je už pre divákov neatraktívne. Maďarsko a Česko postúpili do A-divízie a bez ohľadu na to, ako skončia majú zabezpečených šesť skvelých zápasov. Slovensko sa v minulosti stretlo s Bieloruskom a Azerbajdžanom v kvalifikáciách ME 2016 a 2020. Želal som si iných súperov, lebo v týchto krajinách sme už boli, ale pokiaľ sa bude dať vycestovať, tak pôjdeme našu reprezentáciu tam povzbudiť. Počas nášho zápasu budú v Azerbajdžane preteky formuly 1, čo je dosť veľké lákadlo.

Dlho očakávaná kniha k 10. výročiu založenia oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie pod názvom Dvanásty hráč je už na svete. Takto sa naplnil tvoj tajný sen, čo nám o nej bližšie povieš a kedy bude jej oficiálny krst?

Kniha pôvodne mala vyjsť k 10. výročiu, lenže pre pandémiu koronavírusu sa jej termín vydania posunul takmer o dva roky. Ďalší dôvod boli aj odložené ME 2020 o jeden rok, ktoré patria medzi vrcholy tejto knihy. Preto má aj symbolický názov Dvanásty hráč. Má 144 strán, sú v nej predstavené najväčšie legendy slovenského futbalu, top podujatia fanklubu, pamätné zájazdy, hlavne z ME 2016 a 2020, najlepšie fanzóny, oslavy jubileí, príbehy našich fanklubistov, reprezentačná fanklubová anketa, fanklubová kronika, množstvo fotografií a ďalšieho zaujímavého textu. Z toho mám veľkú radosť. Prezentácia papierovej formy knihy bude v Bernolákove, na ktorej sa odhalí tabuľa s reliéfom Jána Popluhára spojená s programom a ukončením určitej etapy fanklubu. Pamätnú tabuľu venujú členovia oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie ako svojmu čestnému predsedovi a najlepšiemu futbalistovi storočia na Slovensku. Celá akcia sa uskutoční iba vtedy, ak sa na ňu dostane aj bežný človek.

Aké budú ďalšie aktivity fanklubu v tomto roku?

Posledné dva roky sme veľa z našich plánov museli korigovať. Niekoľko akcií sme posunuli na rok 2021, preto je ťažké v tejto dobe niečo plánovať. Chceli by sme byť účastníkmi zápasov Ligy národov a aj nejakých prípravných medzištátnych stretnutí slovenskej reprezentácie. Samozrejme, plánujeme pokračovať vo fanzónach a tiež si v lete pripomenieme 60. výročie zisku strieborných medailí reprezentácie Československa na MS 1962 v Čile. Radi by sme vycestovali do Anglicka, kde by sme sa stretli vo futbalovom zápase proti najstaršiemu klubu na svete 1. FC Sheffield, ktorý v tomto roku oslávi 165 rokov svojho založenia. Počas tejto návštevy by sme si chceli pozrieť jeden zápas Premier League a jeden Championship. Máme teda pred sebou rôzne výzvy, ktoré by sme radi splnili, všetko však bude záležať od pandemickej situácie. Na jeseň čakajú nás tiež voľby a smerovanie fanklubu je možné po dohode so SFZ.

Ani sa ťa nemusíme pýtať, aké je tvoje najväčšie želanie do nového roku 2022?

Želám si, aby kompetentní mali šťastnú ruku pri výbere trénera reprezentácie, s ktorým by Slovensko postúpilo na ME 2024. Aby sme znova začali hrať futbal, z ktorého by mali radosť naši fanúšikovia a zažili tak veľa pekných chvíľ. Všetkým fanklubákom prajem hlavne veľa zdravia a aby v športe a osobitne vo futbale našli zmysel svojho života.