Najväčší zážitok má zo stretnutia s Jánom Popluhárom

Medzi verných členov oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie patrí Ľudovít Boleček. Zaujímavé je, že býva v sídle nášho fanklubu, vo Veľkom Orvišti. S rozhľadeným podnikateľom a fanúšikom sme si podebatovali na niektoré aktuálne témy.

OFSFR – Veľké Orvište/ Milan Valko sa porozprával s Ľudovítom Bolečkom

Odkiaľ ste rodákom, čo robíte a venovali ste sa v minulosti aj nejakému športu?
Narodil som sa v Sládkovičove, kde som hrával futbal za dorastenecké mužstvo Slavoj. Po skončení vysokej školy som pracoval v Tesle Piešťany a od roku 1993 podnikám. Bývam vo Veľkom Orvišti, kde má sídlo Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie – ,,RIVVIS.“ V rokoch 2007 až 2014 som bol starostom obce Veľké Orvište. V súčasnosti pomáham synovi Adamovi v rodinnej firme, ktorú som založil v roku 2000.

Odkedy ste členom oficiálneho fanklubu slovenskej reprezentácie a koľko jej zápasov ste videli doma a v zahraničí?
Spolu s dcérou Lenkou a synom Adamom sme členmi fanklubu od jeho založenia, teda od roku 2010. Na domácej pôde sme videli okolo desať zápasov slovenskej reprezentácie a v zahraničí šesť.

Chodíte spolu na zápasy slovenskej reprezentácie?
Na viaceré zápasy slovenskej reprezentácie sme chodili spolu. Žiaľ, v posledných rokoch už máme menej času, takže vidíme menej stretnutí našej reprezentácie.

Určite z týchto stretnutí máte veľa zážitkov, ktorý považujete za najväčší?
Najkrajšie zážitky mám z niekoľkých stretnutí so slovenským futbalistom storočia pánom Jánom Popluhárom. Som rád, že len vďaka fanklubu som mohol osobne stretnúť a bližšie spoznať tohto vzácneho človeka a veľkého hráča, ktorého som od malička obdivoval. Veľmi zaujímavé boli tiež akcie pri výročiach finále MS Čile 1962, alebo finále ME 1976 v Belehrade, kde sme získali titul majstrov Európy. Rovnako ma zaujali diskusie vo fanzónach pred kvalifikačnými a medzištátnymi zápasmi a oslavy životných jubileí veľkých osobností slovenského a československého futbalu. Veľmi obetavo sa činnosti fanklubu venuje jeho predseda Roman Táborský.

Európska futbalová únia (UEFA) pre pandémiu koronavírusu už dvakrát odložila termín barážového zápasu Slovensko – Írsko. Kedy sa podľa vás tento duel odohrá?
Netrúfam si povedať kedy, ale verím, že reprezentácia Slovenska sa prebojuje na budúcoročné majstrovstvá Európy.

Pandémia s koronavírusom tvrdo zasiahla slovenský šport a doplácajú na ňu aj najsilnejšie značky. Sedemnásobný majster Slovenska MŠK Žilina sa dostal do likvidácie a myslíte si, že podobný scenár hrozí aj v ďalších kluboch Fortuna ligy a II. ligy?
Obávam sa, že podobný osud hrozí aj ďalším klubom. Hlavný problém vidím v tom, že futbal a všeobecne šport ovládol biznis. Prepracovaný systém výchovy talentov od žiakov cez dorast a celkovú podporu športu v socializme sme po roku 1989 nezmyselne zrušili. Šport sa stal závislý od peňazí a tých je málo. Ak môžu platiť šport svojim deťom len bohatí rodičia, niekde je zásadná chyba.

Foto: archív (ľb)