Na nádhernom štadióne Krestovskij si zahrajú aj Slováci
Autor: adminŠtyridsaťosem dní pred začiatkom preložených majstrovstiev Európy 2020 schválila Európska futbalová únia (UEFA) definitívne zoznam hostiteľských miest. Zmeny sa najviac dotkli účastníkov základnej E-skupiny, a teda aj slovenskej futbalovej reprezentácie. V „éčku“ nezostal kameň na kameni, keďže pôvodne „nominované“ Bilbao nahradila v rámci Španielska Sevilla a zo zoznamu úplne vypadlo Írsko so svojím Dublinom, ktorého nahradili Petrohrad, respektíve Londýn.
OFSR – Bratislava/Milan Valko
Foto: uefa.com
Pred majstrovstvami sveta vo futbale v roku 2018 v Rusku postavili krásne a nádherné nové štadióny. Skutočným architektonickým skvostom vo vyše päťmiliónovom Petrohrade je však štadión Krestovskij s kapacitou 67 000 divákov. Stál dokopy 934 miliónov eur a otvorili ho 22. apríla 2017. Na tomto štadióne Slováci odohrajú dva zápasy, takže ho bližšie predstavujeme.
Pravda, okolo výstavby toto štadióna sa objavilo veľa nejasností a záhad. Začali ho stavať v roku 2006. Projekt mal byť dokončený v roku 2008 za 200 miliónov eur. Keď ho dokončili, viceguvernér Petrohradu Igor Albin vyhlásil, že náklady vzrástli sedemnásobne.„V roku 2006 mal stáť približne 220 miliónov dolárov. O jedenásť rokov neskôr je cena 1,5 miliardy dolárov. Tá pritom nezahŕňa infraštruktúru, ktorá so štadiónom súvisí – novú cestu či zastávku metra. Celková cena by sa tak mohla vyšplhať na viac ako tri miliardy,“ prezradil pre nórsky magazín Dimitrij Sucharev, šéf pobočky Transparency International v Petrohrade.
Takže veľkolepá a extrémne drahá pýcha Petrohradu vznikla s takmer desaťročným sklzom, výrazne sa predražila, vyžiadala si takmer desiatku ľudských životov a vznikala aj na chrbtoch migrantov, ktorým boli upierané základné práva.
Štadión je postavený na Krestovskom ostrove, teda na mieste, kde pôvode bol štadión S. M. Kirova, v to čase jeden z najväčších na svete. Mal kapacitu 110 000 divákov! Architektom tohto štadióna je známy Japonec Kisho Kurosawa. Je postavený vo forme kozmickej lode, ktorá pristála na pobreží Fínskeho zálivu. Má sedem poschodí a vysoký je 79 metrov. Vďaka vyťahovacej streche a posúvacej hracej plochy sa na tomto štadióne poriadajú športové a kultúrne akcie po celý rok.
Na MS 2018 sa na tomto štadióne odohralo sedem zápasov, štyri v základnej skupine, jeden v osemfinále, semifinále a v boji o 3 miesto. Už o necelé dva mesiace sa začnú ME 2020, ktoré pre pandémiu o rok preložili, ale opatrenia kvôli šíreniu koronavírusu v jednotlivých krajinách prinútili UEFA k ďalším krokom. Tie sa v konečnom dôsledku týkajú aj reprezentácie Slovenska. Mala hrať v Dubline a v Bilbau, ale po zmenách je všetko inak. Proti Poľsku a Švédsku nastúpi v Petrohrade na štadióne Krestovskij a miestne úrady garantujú využitie 50 percent kapacity, čo je veľmi slušných 34 000 divákov!
Slováci teraz budú mať rozložený tréningový kemp v Petrohrade, kde na štadióne miestneho Zenitu, za ktorý hrával od roku 2016 do roku 2020 reprezentant Róbert Mak, bude po Wembley druhým najvyťaženejším zo všetkých jedenástich arén. Odohrá sa na ňom až sedem zápasov, šesť z nich v termíne od 12. do 23. júna.
ZÁPASY SLOVENSKA NA EURE 2020 V PETROHRADE
14. júna proti Poľsku v Petrohrade
18. júna proti Švédsku v Petrohrade