Na krste knihy o Ladislavovi Kubalovi bol aj fanklub slovenskej reprezentácie!

V tomto mesiaci sa na štadióne Camp Nou, kde sídli  svetoznámy španielsky klub a päťnásobný víťaz Ligy majstrov FC Barcelona krstila kniha o legendárnom futbalistovi Ladislavovi Kubalovi. Na veľmi peknej slávnosti sa zúčastnil aj početnejší fanklub slovenskej reprezentácie na čele s jeho predsedom Romanom Táborským a dvaja rodáci z Trnavy – autor knihy Mojmír Staško a vydavateľ Július Šefčík. Krstilo sa na španielske pomery netradične – slivovicou.

Je chvályhodné, že spoločnosť Sport legal zaradila tohto skvelého hráča so slovensko-maďarskými koreňmi do svojej knižnej edície Športové legendy.  Mimochodom, unikátnym bol tým, že si obliekol reprezentačný dres Československa (6), Maďarska (3) a Španielska (19. razy).  ,,Kniha má názov ,,Ten, kvôli ktorému sa staval Camp Nou“. Je teda logické, že sa aj na tomto gigantickom štadióne  uskutočnil jej krst, má dve verzie, slovenskú a španielsku.  Pri knihe sa spolupracovalo s bývalými hráčmi FC Barcelona. Boli to Allan Simonsen, Hans Krankl, Zurija a tiež, ktorých mal Kubala pod sebou v reprezentácii, ako napríklad Cardenosa. Veľmi nám pomohol bývalý španielsky reprezentant, 80-ročný pán Justo Tejada, doslova živá encyklopédia, ktorý hral za Barcelonu od roku 1950 do roku 1960 po boku Kubalu. Takisto sa spolupracovalo s Daučíkovcami a Kubalovcami, hlavne so synom Ladislavom. Kniha má 488 strán a je v nej okolo 500 fotografií, ktoré sme čerpali od rodiny Kubalovcov, Daučíkovcov, zo Slovenska, Česka. Významnou mierou ku všetkému prispela Barcelona, ktorá zaujala ku knihe veľmi pozitívny postoj. Veľká vďaka patrí aj Ramonovi Alfonsedovi, šéfovi bývalých hráčov FC Barcelona, “ povedal nám Mojmír Staško, uznávaný futbalový novinár.

Krst sa uskutočnil v sobotu 6. mája priamo pri soche Ladislava Kubalu v dopoludňajších hodinách pred ligovým zápasom FC Barcelona – Villarreal a zúčastnilo sa na ňom veľa bývalých hráčov tohto slávneho klubu.  Kniha vyvolala veľký záujem španielskych médií, krst si nenechal ujsť napríklad také významné periodikum ako je El Mundo Deportivo, FC Barcelona informáciu s fotografiami zverejnil na svojom twitterovskom účte i klubovej web stránke.  ,,Pekné gesto od domácich bolo, že nás obliekli do dresov Barcelony, do tej  historickej repliky, s golierikom a šnúročkami. Dali nám vyrobiť mená s číslom 10. Vedenie klubu nás na spomínaný zápas pozvalo do prezidentskej lóže, čo bol pre všetkých obrovský zážitok. Na stretnutí prezident FC Barcelona Josep Maria Bartomeu nám veľmi ďakoval za napísanie tejto knihy,“ dodal ešte M. Staško.

Fanklubáci využili pozvanie do múzea kde nás všetkých pozvali, urobili sme si spoločnú prehliadku Barcelony a následne sa ešte presunuli do Portugalska a navštívili Batalhu, Nazaré a hlavne Fatimu pri príležitosti jubilea.

Celý fascinujúci príbeh Ladislava Kubalu si môžete prečítať v knihe, zakúpiť sa dá cez stránku www.sportovelegendy.sk