Mladí Slováci sa idú pobiť o postup na ME proti Ukrajine

Slovenských reprezentantov do 21 rokov čaká v baráži o postup na majstrovstvá Európy náročný súper. Zverenci Jaroslava Kentoša (na snímke) sa na konci septembra stretnú v dvojzápase s rovesníkmi z Ukrajiny, ktorí sú po predchádzajúcich siedmich dueloch bez prehry.

OFSFR – Bratislava/mv

Foto: www.futbalsfz.sk

,,Čaká nás veľmi dobrý súper, aj on má však slabiny, ktoré chceme využiť. My sa budeme koncentrovať najmä na našu hru. Verím, že sa pobijeme o postup aj keď Ukrajina patrí v barážovej osmičke k tým lepším,“ uviedol Kentoš na utorkovej tlačovej konferencii v Bratislave. Do zostavy pribudne aj jeden nováčik – Dominik Veselovský z fortunaligovej Dunajskej Stredy. ,,Zaujal najmä svojimi výkonmi. Mladí hráči nemajú konzistentnú formu, dostal prednosť napríklad pred Sebom Nebylom, ktorý momentálne nehráva,“ povedal na adresu stredopoliara Kentoš.

Nový tréner „áčka“ Francesco Calzona uvoľnil na stretnutia v Žiline a poľskom meste Bielsko-Biala aj Tomáša Suslova či Davida Strelca. Taliansky kouč pristúpil k tomuto kroku napriek programu svojho tímu, ktorý čakajú v danom termíne záverečné dva zápasy Ligy národov proti Azerbajdžanu a Bielorusku. Predchádzajúci reprezentačný kormidelník Štefan Tarkovič nebol veľmi naklonený k uvoľneniu stredopoliara holandského Groningenu.

,,Potešilo ma to, po včerajšej tlačovej konferencii Calzonu som bol v kontakte aj s Tomášom. Je dobre naladený,“ uviedol Kentoš. Strelec sa po menej vydarenej minulej sezóne začína chytať v talianskej Spezii – v stretnutí proti Sassuolu (2:2) ho tréner Luca Gotti postavil v základe. Mladého útočníka však nedávno pribrzdil koronavírus.

„Dvadsaťjednotka“ je na hranici tretieho postupu na európsky šampionát v ére samostatnosti a môže zopakovať letný úspech reprezentácie do 19 rokov. Tá si na domácich ME zaistila miestenku na budúcoročný svetový šampionát „dvadsiatok“. Ukrajina ukázala, že dokáže čeliť aj takým súperom ako Francúzsko, s ktorým remizovala v rámci kvalifikačnej H-skupiny 3:3. Kentoš to berie ako skúšku: ,,Len pod tlakom sa ukazuje kvalita. K dobrému výsledku vedie cesta a tá je najdôležitejšia.“

Jeho zverenci sa stretnú s Ukrajinou v prvom zápase 23. septembra v Žiline. Odvetný odohrajú o štyri dni neskôr v Poľsku, kde Ukrajinci našli prechodný domov. Tréner vidí malú nevýhodu svojho súpera, ktorému bude chýbať skutočne domáce zázemie, no dodáva, že tento faktor má na východoeurópske mužstvo minimálny vplyv. ,,Myslím si, že to bude hrať minimálnu úlohu. Už dlho fungujú mimo Ukrajiny a aj keď je to tam náročné, po športovej stránke im to škodí minimálne,“ dodal Kentoš.

Nominácia slovenskej futbalovej reprezentácie na barážový dvojzápas o postup na ME 2023 hráčov do 21 rokov proti Ukrajine (23.9. a 27.9.)
brankári: Ľubomír Belko (MŠK Žilina), Richard Ludha (FK Železiarne Podbrezová), Ivan Krajčírik (MFK Ružomberok)
obrancovia: Samuel Ďatko (FK Železiarne Podbrezová), Samuel Suľa (FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble), Ivan Mesík (Odds Grenland), Sebastián Kóša (FC Spartak Trnava), Tomáš Nemčík (MŠK Žilina), Mikuláš Bakaľa (FK Železiarne Podbrezová), Adam Obert (Cagliari Calcio), Matúš Vojtko (Gorica)
stredopoliari: Filip Lichý (MFK Ružomberok), Peter Pokorný (MOL Fehérvár FC), Samuel Lavrinčík (AS Trenčín), Patrik Myslovič (MŠK Žilina), Jakub Kadák (FC Luzern), Dominik Veselovský (FC DAC 1904 Dunajská Streda), Tomáš Suslov (Groningen), Adam Goljan (Sparta Praha)
útočníci: David Strelec (Spezia Calcio), Matej Trusa (FC Hradec Králové), Adrián Kaprálik, Roland Galčík (obaja MŠK Žilina)