Marek Hamšík oslavuje 30 rokov

Slovenský futbalový reprezentant Marek Hamšík oslavuje vo štvrtok 27. júla 30 rokov. Ofenzívny stredopoliar slovenskej reprezentácie a kapitán talianskeho klubu SSC Neapol púta pozornosť futbalovým umením, ale aj vzorným vystupovaním na ihrisku i mimo neho. Šesťnásobný (2009, 2010, 2013, 2014, 2015, 2016) víťaz ankety Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a denníka Pravda o najlepšieho futbalistu Slovenskej republiky (SR) sa svojimi výkonmi zaradil medzi najlepších a najpopulárnejších futbalistov nielen na Slovensku, ale aj na svete.

Marek Hamšík sa narodil 27. júla 1987 v Banskej Bystrici. K futbalu ho priviedol otec Richard Hamšík, bývalý aktívny futbalista. Ako štvorročného ho zapísal do súkromnej futbalovej školy JUPIE v Podlaviciach, ktorá sa v roku 1997 spojila s klubom FK Podlavice a tak vznikol futbalový klub FK JUPIE Banská Bystrica-Podlavice. V mládežníckom podlavickom klube pôsobil do roku 2002, keď podpísal zmluvu so Slovanom Bratislava. Ako mladší a starší dorastenec získal s bratislavským klubom slovenský majstrovský titul. V A-tíme Slovana Bratislava debutoval začiatkom novej sezóny roku 2004. V belasom drese prvého tímu odohral šesť zápasov a strelil jeden gól.

Ešte v tom istom roku sa pre mladučkého Hamšíka otvorili dvere do sveta veľkého futbalu. Prestúpil do talianskeho klubu Brescia Calcio. Mal 17 rokov, keď debutoval v drese Brescie v najvyššej talianskej súťaži Serii A. Jeho výkony gradovali a bolo len otázkou času, kedy prestúpi do silnejšie klubu. Záujem o jeho osobu bol značný. Za 5,5 miliónov eur ho napokon získal v roku 2007 SSC Neapol. V roku 2010 sa vo veku 22 rokov stal najmladším kapitánom v histórii SSC Neapol. Doteraz za tento klub odohral 452 zápasov a strelil 113 gólov. Hamšík patrí medzi ikony neapolského klubu. Svojou hrou, oddanosťou klubu a skromným vystupovaním si získal srdcia vášnivých neapolských fanúšikov.

Banskobystrický rodák je neodmysliteľnou súčasťou slovenskej reprezentácie, za ktorú doposiaľ odohral 97 zápasov a strelil 21 gólov. S kapitánskou páskou na rukáve priviedol v roku 2010 reprezentačný tím do osemfinále majstrovstiev sveta (MS) v Juhoafrickej republike (JAR). K lídrom reprezentačného výberu patril aj na francúzskych majstrovstvách Európy (ME) v roku 2016, na ktorých sa Slovensko prebojovalo tiež do osemfinále.

K početným gratulantom sa pripája aj oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie.