Majster Európy Marián Masný oslavuje 70. narodeniny

Vo štvrtok 13. augusta sa dožíva významného životného jubilea – 70. narodenín – bývalý špičkový slovenský futbalista, hráč bratislavského Slovana, majster Európy z roku 1976, člen Klubu ligových kanonierov a laureát Siene slávy slovenského futbalu Marián Masný.

OFSR-Bratislava/Milan Valko

Rodák z Rybian „Béla“ Masný nastúpil na 75 zápasov v drese čs. reprezentácie, v ktorých si pripísal 18 gólov. Niekdajší rýchly a technicky zdatný pravý krídelník má v zbierke zlatú medailu z belehradských ME 1976 i bronz z kontinentálneho šampionátu 1980 v Taliansku. Účastník MS 1982 v Španielsku zaznamenal v najvyššej domácej klubovej súťaži dovedna 103 presných zásahov z 345 vystúpení.

Hrával za Bánovce nad Bebravou, Banskú Bystricu, so Slovanom sa stal dvakrát majstrom ČSSR (1974 a 1975), dvakrát triumfoval tiež v Čs. Pohári (1974, 1982). Ďalšími jeho zastávkami boli Petržalku, kde 4. novembra 1984 vstúpil do klubu ligových kanonierov (100. gól), Neusiedl a potom aj ďalšie tímy v nižších rakúskych súťažiach. Nadchýnal tisíce divákov, robil im radosť neopakovateľnými útočnými ťahmi i gólmi.
Pamätníci si spomenú na jeho nevyspytateľnú kľučku, ktorou otváral dvere obrán tímov svetového formátu. V súbojoch jeden na jedného nemal páru a keď po prieniku prišla na milimeter presná prihrávka spoluhráčom, futbalová báseň bola na svete. Pre skvelú techniku ho prirovnávali k slávnemu Georgeovi Bestovi z Manchestru United. Keď mal vrcholnú formu, bol rýchly ako šíp a už v jeho rokoch ovládal tzv. dynamickú techniku pri práci s loptou. Patril k najperfektnejším driblérom.

Po MS 1982, kde sa Československu nedarilo, Masný dostal ponuku od Olympiakosu Pireus. Spĺňal aj požiadavku vtedajších mocných, že von môže ísť slávny futbalista za zásluhy až po tridsiatke. Ibaže jeho nepustili. Vraj pre prepadák na šampionáte. Masného to zrejme dosť poznačilo. Po skočení kariéry sa utiahol do takého ústrania v osobnom živote, že o ňom takmer nič nevedeli ani bývalí dlhoroční spoluhráči a priatelia. Život samotára si vybral dobrovoľne, už roky žije veľmi skromne a nie je mu do reči.

„Som spokojný tak, ako to je. Aj keď si asi každý vie predstaviť lepší život. Hlavne, že som zdravý,“ povedal Masný na vyhlásení ankety Futbalista roka 2017 v marci 2018 v Senci. Na futbal nezanevrel, ale sleduje ho už iba v televízii. „Niekoľkokrát som si z vrátnice, z ktorej dovidím na ihrisko, pozrel zápas piatoligových Krasnian, ale fyzicky na futbal nechodím,“ priznal.

Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie Mariánovi Masnému blahoželá k nádhernému jubileu, praje mu mu veľa zdravia a ešte mnoho krásnych chvíľ v rámci slovenskej futbalovej rodiny.