Majster Európy Jozef Móder má 75 rokov

Jozef Móder (na snímke vpravo), rodák z Tvrdošoviec, výborný technický rozohrávač a bývalý hráč Interu, Dukly a Lokomotívy Košice sa v pondelok 19. septembra dožíva 75 rokov. Vrcholom jeho kariéry bolo zlato z ME 1976 v Juhoslávii, ku ktorému prispel výdatnou mierou.

OFSFR – Bratislava/mv

Foto: www.futbalsfz.sk

Móder začal svoju kariéru v Interi Bratislava, potom hral za Lokomotívu Košice. Počas vojenčiny v Dukle Praha debutoval ako záložník v roku 1972 v československej reprezentácii. V rokoch 1973 – 1980 hral zasa v Košiciach. V reprezentácii odohral 17 zápasov a dal 3 góly. Na konci kariéry hral rokoch 1980 a 1982 v rakúskom Grazer AK. Móder bol obávaný strelec pokutových kopov, v Grazi dosiahol aj priamy gól z rohového kopu. Najväčšie chvíle ofenzívneho stredopoliara v drese s levom na hrudi prišli vo štvrťfinále v kvalifikácii ME 1976 proti Sovietskemu zväzu, ktorému pri výsledkoch 2:0 a 2:2 nastrieľal tri zo štyroch gólov. Boli to jeho jediné presné zásahy v reprezentácii. V lige zaznamenal vo farbách Interu Bratislava, Lokomotívy Košice a Dukly Praha 80 gólov v 346 stretnutiach. Po konci aktívnej činnosti trénoval napríklad v Kuvajte alebo Košiciach.

V roku 2021 bol uvedený spolu s ďalšími osobnosťami slovenského futbalu do Siene slávy. ,,Čakal som na to dosť dlho, v Sieni slávy sú už aj mladší hráči z mojej éry. Človeka poteší takéto vyjadrenie úcty zo strany ľudí, ktorí riadia slovenský futbal. Stále je to pre mňa dosť čerstvá udalosť. Sošku mám vystavenú na dobrom mieste, je dostatočne viditeľná a každý deň mi pripomína moju futbalovú kariéru,“ vraví čerstvý oslávenec.

Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie pripravuje v Košiciach stretnutie s Jozefom Móderom a pri príležitosti jeho jubilea mu želá veľa zdravia, šťastia a rodinnej pohody!