Majster Európy Ján Švehlík má dnes 70 rokov

Ján Švehlík, jedna z výrazných postáv slovenského a československého futbalu, člen oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie, ktorý futbal začal hrávať v Žiari nad Hronom, oslavuje v piatok 17. januára 70 rokov.

Rodák z Lovče zažil najslávnejšie okamihy kariéry 20. júna 1976, kedy sa v Belehrade ako člen československej reprezentácie výrazne zaslúžil o zisk titulu majstrov Európy. Do finálového zápasu síce nastúpil ako náhradník vďaka červenej karte Jaroslava Polláka, nakoniec ale v ôsmej minúte otvoril skóre a aj vďaka jeho gólu Československo doviedlo zápas do penaltového rozstrelu. A v ňom rozhodol legendárny Panenkov dloubák.

Zlato z ME ale nie je jediným úspechom, ktoré Švehlík počas svojej hráčskej kariéry dosiahol. V drese Slovana Bratislava trikrát vyhral československú ligu (1970, 1974, 1975), štvrtý titul pridal počas vojenskej služby v pražskej Dukle. Dvakrát bol víťazom Čs. Pohára (1974, 1982). V lige odohral 296 zápasov a dal 79 gólov. V rokoch 1974 –1979 reprezentoval 18-krát, pričom 4-krát skóroval. Šestnásťkrát ho povolali do juniorského družstva a raz hral za olympionikov. Je aj majstrom Európy do 23 rokov.

Na konci kariéry hral aj rok v Belgicku, inak ale zostal celý život verný Slovanu, kde sa nakoniec stal funkcionárom. Vyštudovaný právnik pôsobil v klube okrem iného ako asistent a tréner a v súčasnosti je už niekoľko rokov vedúcim seniorského A-tímu.

Ján Švehlík má však najväčšiu radosť z nového Tehelného poľa. ,,Počas výstavby som na nový štadión vôbec nechodil, sledoval som to celé len z diaľky a čerpal som z informácií, ktoré priebežne vychádzali v médiách či na internete. Keď som ho však prvýkrát videl a zažil na vlastnej koži, zostal som veľmi príjemne prekvapený. Je to štadión európskych parametrov. Ako hráč a neskôr ako vedúci mužstva som ich na potulkách po Európe videl veľa a môžem povedať, že nové Tehelné pole je porovnateľné s mnohými zahraničnými futbalovými stánkami,“ hovorí dnešný jubilant.

Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie Jánovi Švehlíkovi blahoželá k nádhernému jubileu, praje mu veľa zdravia a ešte veľa krásnych chvíľ v rámci slovenskej futbalovej rodiny.